reklama

Správné prořezávání je v zahradě základ

Jak na řez v přírodní zahradě, kde se zdá, že příroda má svá vlastní pravidla? Prozkoumáme techniky, tipy a vhodné rostliny pro řez v zahradě, které propojují divokou krásu s harmonií a péčí. Ukážeme vám, jak zvládnout řez v přírodním stylu, aby se zachovala plodnost a životaschopnost rostlin.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Neopomeňte řez v přírodní zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podpořte růst a plodnost, řez v přírodní zahradě je pro ně zásadní

Nezapomínejte na řez v přírodní zahradě. Přírodní zahrady, kde každý detail připomíná harmonii divoké krajiny, se stávají stále populárnějšími. Umění řezu v přírodní zahradě není o omezování, ale spíše o zdůraznění přirozené krásy rostlin a zachování jejich autenticity. V našem článku se podíváme na to, jak správným řezem můžete podporovat zdraví rostlin a přitom respektovat přírodní řád. 

Řez v přírodní zahradě se týká stromů

První řez v přírodní zahradě v případě stromů se provádí hned po výsadbě – jde o tzv. výsadbový řez. V té chvíli se jim vytvoří rovnováha mezi nadzemními částmi, tedy větvemi, a podzemními částmi, kořeny. Postup se pak liší podle toho, jakou sazenici si pořídíte – sazenice s kořenovým balem není nutné řezat, případně jen to nejnutnější, pro kontejnerové sazenice platí to samé, kořeny na okrajích pouze natrhněte, pokud jsou spletené. Jak provést řez u prostokořenných sazenic?

  • Nejprve odstraňte slabé a nadbytečné letorosty, ty zbývající zkraťte o jednu třetinu až jednu polovinu.
  • Kořeny také ostříhejte, a to až do zdravého dřeva (řezná plocha musí být bílá), dlouhé kořeny ještě zkraťte tak, aby se vešly do výsadbové jamky.
  • Stromky s malým počtem vhodných, silných letorostů pouze prosvětlete, ale nezkracujte (jde například o jeřáb ptačí, ořešák, javor, katalpu a další).
Stromy vyžadují řez pro plodnost i zdraví
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stromy vyžadují řez pro plodnost i zdraví

Nezapomeňte také na řez keřů

Stejnou péči věnujte také keřům, které řez rovněž potřebují. Kromě řezu výsadbového, který se provádí ihned po zasazení, se provádí také řez k zachování ochoty ke kvetení a řez vedoucí ke zmlazení keře. Sazenice s kořenovým balem prořezávat nemusíte, případně stačí slabý řez, kontejnerové sazenice řez také nepotřebují. Výsadbový řez u prostokořenných sazenic má následující pravidla:

  • Odstraňte slabé a přebytečné letorosty, ostatní zkraťte o jednu třetinu až polovinu.
  • Kořeny zkraťte až do zdravého dřeva, které má bílou řeznou plochu, a také tak, aby se vešly do výsadbové jámy. Stříhejte je krátce před vysazením.
  • Kořeny s nízkým počtem letorostů jen prosvětlete, nezkracujte (týká se to například mucovníku, jírovce drobnokvětého, jeřábu muk).
Keře prořezávejte podle druhu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Keře prořezávejte podle druhu

Úpravu v přírodní zahradě vyžadují i trvalky 

I o trvalky musíte pečovat, a to stříháním, kterým usměrníte jejich růst vhodným směrem. Menší druhy tak získají prostor, hojně rostoucí omezíte v jejich růstu. Podle doby stříhání má tato úprava i další funkce – střihem na jaře odstraňte odkvetlé části rostlin, které na nich zůstaly přes zimu. Střih po hlavním kvetení může rostliny přimět k druhému vykvetení. Podzimní stříhání provádějte u trvalek, které jsou přerostlé, nebo je u nich nutný tvarovací řez. Ostatní nechte bez zásahu, poskytnou totiž zimní úkryt hmyzu a potravu pro ptactvo.

Řez v přírodní zahradě čeká i živé ploty

Provádíte-li řez v přírodní zahradě, nezapomeňte při něm také na živé ploty. Jsou to prvky, které nejenže oddělují zahradu od sousedních ploch a poskytují tak soukromí, ale také člení plochu a poskytují prostor mnoha druhům ptáků a hmyzu. Vhodný řez u nich provádějte, aby si zachovaly všechny své funkce. Provádí se jich hned několik druhů.

I živé ploty vyžadují zásah
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I živé ploty vyžadují zásah

Výsadbový řez živých plotů

Při výsadbě proveďte řez podle druhu dřeviny. Rychle rostoucí druhy (ptačí zob, hloh, javor babyka) zkraťte na výšku 15 cm, příští zimu je potom zkraťte o polovinu či o třetinu v případě stálezelných keřů, v létě se pusťte do tvarovacího dřezu. Dole dobře rozvětvené keře typu buk, habr zkraťte při výsadbě asi o jednu třetinu, další zimu opět o jednu třetinu, v létě potom tvarujte. Jehličnany pouze lehce zkraťte a terminální letorost nechte do doby, než bude mít potřebnou výšku. Druhý rok v létě už můžete tvarovat postranní letorosty.

Udržovací řez živých plotů

U živých plotů se udržovací řez liší podle typu dřeviny. Listnaté v zimě řežte na staré dřevo, to podpoří tvorbu silných letorostů. V létě provádějte řez jen v novém dřevě, který podporuje větvení. Provádějte pravidelně oba řezy a přitom nezapomeňte udržovat kónický tvar – tedy aby byly dole širší než nahoře. Jehličnany potom pravidelně prořezávejte. Holých míst vzniklých zasažením starého dřeva se u nich nezbavíte.

Zdroj informací: prirodnizahrada.eu

Publikováno: 21. 1. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová