reklama

Kouzelné zenové místo je oázou klidu a míru

Japonská zahrada je označení tradiční úpravy pozemku, které je typické právě pro zemi vycházejícího slunce. Tyto úpravy jsou velmi oblíbené prakticky po celém světě. Dokonce i u nás již existuje několik nádherných zahrad v tomto stylu. Jak však takovou zahradu vybudovat? Existují nějaké zásady? Vše potřebné si povíme právě v tomto článku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Japonská zahrada je oblíbená i u nás (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Japonská zahrada na pozemku

Jakmile vlastníme pozemek, přemýšlíme, jak zahradu upravit. Velice oblíbeným stylem je japonská zahrada. Je nejen plná zeleně a tekoucí vody, ale najdeme zde i jezírko s rybičkami. Představuje oázu klidu, která léčí tělo i duši. Taková zahrada je snem mnoha lidí. Japonská zahrada může být např. kombinací suché zenové zahrady s klasickou zahradou osázenou stromy. Pokud je pozemek dostatečně veliký, můžeme zde najít i japonské čajové altánky. Rozmanitosti a kreativitě se meze nekladou.

Pozemku, na kterém se buduje japonská zahrada, bude dominovat opravdu velké jezírko o hloubce 2,2 metru. To znamená navíc i výstavbu náročného filtračního systému. Vzhledem k tomu, že jezírko bude opravdovou dominantou, rozhodl se majitel pro betonový základ. Klasické jezírko s fólií bývá velice často předěláváno, proto raději zvolil betonovou konstrukci ze ztraceného betonového bednění. Toto bednění se následně ohodí tzv. botamentem, který bude tvořit dokonalou izolaci vodního díla. Hloubka jezírka má své opodstatnění. Na zahradě se budou chovat koi kapři. Vzhledem k tomu, že jsou tyto ryby velmi náročné na přezimování, potřebují vodní dílo o hloubce, která překračuje 2 metry. V zimě totiž potřebují teplotu, která neklesne pod 5 °C, čehož docílíme právě větší hloubkou jezírka.

Dominantou japonské zahrady je jezírko
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dominantou japonské zahrady je jezírko

Tekoucí voda v japonské zahradě

V každé japonské zahradě by měla být také tekoucí voda. Ani zde tomu nebude jinak. V horní části pozemku bude vybudováno prameniště, kde bude ze skály vyvěrat malý potůček. Ten poteče po povrchu, schová se do skály a následně se opět z té samé masy vynoří a kaskádou se bude vlévat až do rybníčku. Vize tekoucí vody na zahradě je naprosto úžasná. V rybníčku, kam bude vtékat potůček, se musí voda točit dokola, aby byla zajištěna dokonalá filtrace a čistota vody. Vše bude zajišťovat důmyslné filtrační zařízení.

V zahradě nesmí chybět tekoucí voda
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V zahradě nesmí chybět tekoucí voda

Na japonské zahradě nesmí chybět ani kameny. Bude použito několik druhů. Za prvé budou použity místní kameny, které doplní jednak ploché kameny dovezené přímo z Japonska, tak i velké kulaté kameny obohacené o patinu. Kameny působí omšele. Sami Japonci si cení starých věcí a tyto kameny nejenže staře vypadají, ale jejich stáří se odhaduje na několik tisíc let. I zeleň je tento pro druh zahrady velmi zásadní. Chladivé kameny budou doplněny o různé druhy borovic, jež k východním zahradám zkrátka patří. Borovice doplní azalky a modřín.

Borovice zde nesmějí chybět
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Borovice zde nesmějí chybět

Inspirace na vytvoření správné zahrady ve východním stylu můžeme čerpat na mnoha místech a nemusíme přitom jezdit až do Japonska.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 3. 2. 2024, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová