reklama

Dejte si pozor na rezidua pesticidů v rajčatech, ovoci a jiné zelenině

Pesticidy jsou látky, které se používají k ochraně rostlin. Víte ale, co se stane, když se dostanou do ovoce a zeleniny? A víte, že problém s rezidui pesticidů se netýká pouze kupovaného ovoce a zeleniny? Máme pro vás odpovědi.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pesticidy můžete ve zbytkovém množství najít nejen v rajčatech, ale i v jiné zelenině a také ovoci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pesticidy 

Pesticidy jsou zjednodušeně řečeno přípravky pro ochranu rostlin, které chrání plodiny, zeleninu a ovoce. Jejich hlavní složkou je účinná látka, která má specifický mechanismus účinku, působící na konkrétního škodlivého činitele. Účinné látky mohou být syntetického původu, nebo se v některých případech získávají z přírodních zdrojů. Dělíme je do 3 skupin:

  • fungicidy – chrání rostliny proti plísním a houbám
  • insekticidy – chrání rostliny před škodlivým hmyzem
  • herbicidy – likvidují plevel, který plodinám odebírá světlo, vodu, živiny, brání sklizni a zvyšují náklady na jejich odstraňování a sušení

Co jsou rezidua pesticidů? 

Za zbytky čili rezidua pesticidů jsou považovány pesticidy nebo jejich metabolity, které zůstávají v plodinách po sklizni. Tyto látky se přitom mohou rovněž nacházet i ve zpracovaných zemědělských výrobcích. To, že nejde o nic dobrého, odhalila již v roce 1962 americká bioložka Rachel Carson, která ve své knize “Tiché jaro” poukázala na negativa pesticidů, což mělo za následek zákaz používání DDT skoro ve všech zemích na světě.

Negativní vlivy reziduí pesticidů v ovoci a zelenině  

Negativní vlivy pesticidů nejen na lidské zdraví, ale i celý ekosystém, byly prokázány nespočtem vědeckých studií a vesměs se o nich nepochybuje. Studie, které byly provedené na Harvard T. H. Chan School od Public Health, potvrdily třeba to, že ženy a muži, kteří konzumovali ovoce a zeleninu s vyšším obsahem reziduí pesticidů, mají problémy s plodností (z roku 2015, 2018).

Pesticidy používáme k ochraně rostlin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pesticidy používáme k ochraně rostlin

Přijatelné množství pesticidů 

V souvislosti s pesticidy se také hovoří o akceptovatelném denním příjmu. Jde o množství specifické látky v potravině, které je možné konzumovat denně v průběhu života bez patrného rizika pro zdraví. V Evropské unii jsou legislativně stanoveny maximální limity reziduí pro jednotlivé pesticidní látky i zemědělské produkty. Oficiálně tedy platí, že pokud není tento limit překročen, neměla by rezidua představovat akutní riziko pro lidské zdraví. Evropští pěstitelé, až na jednotlivé výjimky, tyto limity plní. Na základě požadavků obchodních řetězců se do obchodů dodává čerstvá zelenina a ovoce dokonce s ještě nižším maximálním limitem reziduí pesticidů, které obsahují 50 %, případně i jen 30 % obvyklých zákonem uznaných limitů.

Je tu však jisté úskalí

Určené limity jsou pravidelně kontrolované Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí a nutno říci, že většinou jsou dodržené. Nicméně alarmující je v posledních letech jiná skutečnost, a to ta, že v plodinách přibývají směsi více druhů pesticidů, které jsou však v zákonných limitech. V tomto směru nejsou extrémní případy vůbec výjimečné. Někdy jich v plodech může být až neuvěřitelných 20 druhů najednou. Alarmující je navíc i to, že počet takových nálezů rychle roste. Je to nebezpečné, protože takové množství druhů reziduí pesticidů mohou způsobit koktejlový efekt, zvlášť pokud každý den sníte hned několik druhů takové zeleniny a ovoce. Vše se pak totiž sčítá a rozhodně se to na lidském zdraví podepíše.

Rezidua pesticidů v rajčatech 

Rajčata patří k oblíbené zelenině, která se u nás hojně pěstuje i na zahradách. Víte ale, že mimo to je rovněž i na seznamu TOP 10 plodin, které nejčastěji obsahují největší množství reziduí pesticidů? Na tuto skutečnost byste si proto měli dát pozor, a to i tehdy, když konzumujete rajčata pouze ze své zahrádky. Proč? Protože i sami zahradníci si své ovoce a zeleninu neuvědoměle zamořují. Děje se tomu nejvíce tak, že používají nesprávně ošetřený kompost nebo mulč z trávy, kterou dříve ošetřovali pesticidy. 

Co s tím? 

Vzhledem k tomu, že se při ošetření pesticidy ukládají do zelené části trávy, kde vydrží i několik let, trávu buď do kompostu vůbec nepřidávejte, nebo se o něj náležitě starejte. Kompost s takovou trávou je nutné pravidelně překopávat a mísit s jinými substráty. Také ho nemůžete použít okamžitě, ale teprve až za několik let (tedy alespoň za 2–3 roky). Rezidua pesticidů se během té doby postupně vlivem mikrobiální aktivity sníží, až se pak v podstatě na plodinách nebudou nijak projevovat. Pozor, rajčata ani nemulčujte takovou posekanou trávou. 

Pokud rajčata mulčujete trávou, kterou jste dříve ošetřovali pesticidy, najdete je pak i v rajčatech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud rajčata mulčujete trávou, kterou jste dříve ošetřovali pesticidy, najdete je pak i v rajčatech

Je možné plody zbavit nějakým způsobem rezidua pesticidů? 

Studie provedená vědci z University of Massachusetts v USA prokázala, že roztok z jedlé sody (z 1 polévkové lžíce sody a 1l vody) odstraňuje pesticidy z ovoce a zeleniny nejúčinněji. Mytí jablek v takovém roztoku po dobu 12–15 minut umožňuje odstranit 80–90 % pesticidů. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; Agromanual.cz; zicierolnika.pl, Rachel Carson: Tiché jaro

Publikováno: 7. 2. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová