reklama

Zahrada se bez hmyzu neobejde

Znáte hmyz v přírodní zahradě, který je užitečný a vašim rostlinám prospěje? Existuje několik druhů, které jsou dravé, a likvidují tak škůdce na rostlinách. A některé z nich můžete i koupit, protože se uměle odchovávají právě proto, aby vám v zahradě pomohly.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Beruška patří mezi užitečný hmyz v přírodní zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zlatoočka jako užitečný hmyz v přírodní zahradě

Zlatoočka patří mezi hmyz v přírodní zahradě, který se živí nektarem, pylem a medovicí (to jsou sladké výměšky mšic), larvy se potom živí dravě samotnými mšicemi. Dospělci mají zelenou barvu a velké, zlatavě lesklé oči. Křídla jsou čtyři, průhledná a síťovitá, v klidu tvoří nad tělem zlatooček jakousi stříšku. Larvy žlutošedého zbarvení se 2 načervenalými podélnými pruhy jsou 5–10 mm dlouhé se 3 páry nohou a 2 velkými savými kusadly. Na zadečku mají ochlupené bradavky.

Zlatoočka přezimují v úkrytech, kde nemrzne, samičky kladou vajíčka v počtu až několika set kusů v blízkém okolí kolonií mšic. Larvy po vylíhnutí mšice požírají, živí se ale také roztoči, třásněnkami a křísy. Za 2 až 3 týdny se zakuklí a poté líhnou v dospělce. Za rok mohou vzniknout až 3 generace.

Jak jsou zlatoočka jako hmyz v přírodní zahradě prospěšná?

Larvy zlatooček dokáží zlikvidovat velké množství mšic – až 50 za den, nebo také 50 svilušek za jedinou hodinu. Larvy můžete dokonce zakoupit, pokud vás tito škůdci trápí, a vysadit je k napadeným rostlinám. Abyste si je v zahradě udrželi, dodržte několik zásad:

  • nepoužívejte k ochraně rostlin chemické prostředky
  • na zimu jim přichystejte hmyzí domek, na podzim jim poslouží holé stvoly trvalek
  • do zahrady vysaďte vhodné keře a stromy jako úkryt, kvetoucí rostliny jako potravu dospělcům
Zlatoočko – dospělý jedinec
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zlatoočko – dospělý jedinec

Střevlíci jsou draví brouci

Další hmyz, který nesmí v přírodní zahradě chybět, jsou střevlíci. Jde o dravé brouky, kteří jsou aktivní obvykle v noci. Živí se množstvím škodlivého hmyzu, jeho kuklami, larvami i vajíčky. Brouci jsou i 40 mm velcí, tmaví až černí s kovově třpytivými krovkami. Létat neumějí, zato rychle běhají – mají dlouhé a silné nohy. Larvy jsou protáhlé a také velmi rychlé.

Čím střevlíkům prospějete?

Tento hmyz je aktivní většinou v noci, ve dnech jej najdete schovaný ve spárách, v kamení, dřevu či listí i v zemi. Střevlíci dokáží zkonzumovat až trojnásobek své váhy a pochutnají si na vajíčkách, larvách, housenkách, slimácích a dalších, dravě se živí i larvy střevlíků. Jak je v zahradě udržíte?

  • vyhněte se používání chemické ochrany rostlin
  • jako skrýš jim vytvořte stinné a vlhké místo – např. hromadu listí, kamene, dřeva
  • vysaďte jim živý plot z planých keřů a pestrou louku
Střevlíci mají krásnou barvu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Střevlíci mají krásnou barvu

Lumci, lumčíci, parazitické vosičky 

Vosičky jsou pro člověka neškodné, ale dokáží účinně zbavit vaši zahradu škůdců. Jde o hmyz délky 0,5 až 30 mm se štíhlým tělem a tenkým pasem. Má jasnou barvu s tmavou skvrnou na předních křídlech. Kladélko je drobné, dlouhé i 35 mm. Dospělci konzumují pyl a medovici, žijí v zahradách, na krajích lesů, mezích s okoličnatými rostlinami a kopřivami. 

Čím vosičky zahradě prospějí?

Dravé jsou u vosiček larvy, které vnikají do těla hostitele a žerou je zevnitř. Jde o housenky motýlů, larvy much a brouků atd. Vosičky se cíleně množí a odchovávají a využívají se k likvidaci škůdců u pokojových rostlin a pod sklem.

  • nepoužívejte k ochraně rostlin chemické prostředky
  • vytvořte v zahradě kout s okoličnatými rostlinami a kopřivami
  • vysaďte živý plot
  • podporujte společenstva na krajích lesů
  • zahradu uklízejte na jaře, přezimují totiž v listí, mechu, kůře či travních trsech
Dospělci i larvy se živí mšicemi
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dospělci i larvy se živí mšicemi

Slunéčka jako likvidátoři mšic

Lidově nazývané berušky přinesou štěstí nejen vám, ale i zahradě. Dospělec dokáže totiž denně spořádat až 180 mšic, larvy dokonce i 800 kusů. Jde o polokulovitého brouka velikosti půl až jeden centimetr, který má lesklé červené krovky s černými tečkami. Narazíte ale i na druhy černožluté, černočervené a černé. Jejich vajíčka jsou oranžově žlutá, larvy modrošedé až černé, skvrnité a podlouhlé.

S čím slunéčka pomůžou?

Dospělá slunéčka i jejich larvy dokáží zahubit velké množství mšic, ale také svilušky a červce. Australské slunéčko likviduje vlnatky a americké slunéčko se živí padlím.

  • vyhněte se chemické ochraně rostlin
  • čím více potravy slunéčka mají, tím více se rozmnožují
  • dopřejte jim zimní úkryt v podobě živých plotů, hromady kamení, dřeva apod.

Zdroj informací: prirodnizahrada.eu

Publikováno: 11. 2. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová