Všichni se již zajisté těšíme na jarní dny, kdy již nebude nouze o dostatek sluníčka. A v jarních dnech se také na našich zahrádkách začínají objevovat první kvetoucí druhy rostlin. Tentokrát si řekneme něco o pěstování cibulovin na záhonech, v trávníku nebo květináči.
Pěstování cibulovin ve volné půdě
Pěstování cibulovin je ve volné půdě možné a vhodné. I na vaší zahrádce se zajisté vyskytují tulipány, narcisy, sněženky, hyacinty, šafrány nebo modřence. Květy jsou pro všechny přítomné v zahradě takovou příjemnou vzpruhou, že se zbavíte i prvních známek jarní únavy, která bývá spojena s prodlužujícími se dny a nedostatkem energie.
Samozřejmě jarní cibuloviny nejlépe prospívají v lehké a středně těžké půdě a na místech, kde je struktura půdy písčitějšího typu. Jílovitá půda, která je navíc ještě plná vody, je naprosto nevhodná. Takovou půdu je vhodné důkladně odvodnit, zrýt nebo zorat a zároveň vylehčit.
Otázkou pro mnohé pěstitele zůstává, co s odkvetlými cibulovinami, kdy se již jaro blíží ke svému vrcholu. Těmto rostlinám odstraňte již nehezké květenství, poté je ponechejte zcela zavadnout a tyto uschlé části zastřihněte několik centimetrů nad zemí. Tento postup však nepraktikujte u sněženek – je nechte přirozenému osudu, budou vám vděčné a příští rok zase s ještě větší silou pokvetou.
Pěstování cibulovin je vhodné i v nádobách. Ideální je zimní zahrada nebo zasklená lodžie, případně chladnější místnost s velkým oknem. Zde jarní druhy překrásně pokvetou a budou vás dlouho těšit barevnými květy. Po jejich zaschnutí a zatažení je s klidem vyjměte z květináče, do září pak ponechte někde v chladu a pak na podzimu vysaďte do volné půdy. Umístění těchto rostlin je nevhodné ve vytápěných prostorech, zde tyto druhy rychle odkvétají, a tak nás nevydrží dlouho těšit svými barvami.
Nejznámější druhy jarních cibulovin
Pěstování cibulovin neomezujte na jeden druh. Rozhodně nejlepším poslem jara jsou sněženky, kterým se daří především na stinnějších místech, kde je přiměřená vlhkost půdy. Pokud jste si sehnali cibulky, co nejdříve je zasaďte do hloubky kolem 5 cm, ne níže. Ponechání cibulek mimo půdu je problém, protože rychle vysychají. Sněženka je prvním poslem jara, kvetoucím hned po odtátí sněhu.
Podobně jako sněženka je na tom i bledule, která se vyskytuje na vlhčích místech v zahradách, v horských oblastech pak tvoří působivé kvetoucí koberce kolem potoků a ve vlhčích místech. Podobně jako sněženky, už v druhé polovině ledna začínají rostliny vykukovat z půdy a hned po odtátí sněhu, jakmile sluníčko začne půdu zahřívat, přejdou do plného květu.
Tulipán je nejoblíbenější jarní cibulovinou. Cibule tulipánů se sázejí během září do hloubky kolem 10 cm, nejlépe do plastových misek pro cibuloviny, které je chrání před poškození hlodavci. Můžete je sázet i do volné půdy. Tulipány mají rády dostatek sluníčka a propustnou půdu. Drtivá většina dnes pěstovaných tulipánů jsou vyšlechtěné kultivary. Po odkvětu jim zastřihněte květenství a nechejte zatáhnout, pak jim ostříhejte i listy.
K oblíbeným patří i narcisy, které existují v mnohých kultivarech, s jednoduchými i plnými květy. Cibule se sázení v říjnu nejlépe do kompostem vyživené půdy a hloubka výsadby nesmí být větší než 20 cm. Podobně jako tulipány i narcisy si zaslouží ochranu podzemních hlíz před okusem hlodavci.
Hyacinty mají podobné nároky jako narcisy, avšak cibule sázejte do hloubky maximálně 15 cm. Tyto rostliny dobře prospívají venku i v nádobách, ale při pěstování doma pozor na silnou vůni, což může dělat problém alergikům. S hyacinty by neměly na zahradě chybět ani modřence a šafrány, což jsou nenáročné rostliny.
Zdroj informací: pestik.cz
Publikováno: 17. 2. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich