Máte rádi narcisy pro jejich specifické a krásně barevné květy? Pro jarní kvetení jsou narcisy ze všech cibulovin ty nejvděčnější. Jejich pěstování není nijak složité. Můžete si je vysadit nejen do půdy, ale krásně se budou vyjímat i v různých nádobách. Narcisy na zahradě mohou dodat krásnou podívanou. Poradíme, které druhy narcisů si vybrat, jak a kam je vysadit, aby dobře prospívaly.
Narcisy na zahradě
Pěstování cibulovin je snadný způsob rozjasnění zahrady pomocí ozdobných, často barvami hýřících a voňavých květů. Specifikem cibulovin je poskytování zajímavé podívané v určitém období, po zbytek roku jsou ve vegetačním klidu. K jaru neodmyslitelně patří i narcisy na zahradě, které jsou velmi odolné. Svou specifickou krásu umí dodat nejen vysazené v trávníku, ale vyjímají se i v nádobách.
Narcisy na zahradě nesmí chybět
Narcisy na zahradě jsou cenné pro výsadbu na pravidelný záhon a k tomu, aby dodaly na zajímavosti smíšeným výsadbám rabat časně na jaře. Narcisy patří mezi nejspolehlivější cibuloviny pro zplanění a jen vzácně vyžadují, abyste je z rabata nebo trávníku vybrali. Dokonce i velmi drobné druhy, jako jsou Narcissus cyclamineus a Narcissus minor společně s límečkovými typy budou dobře propívat v kvalitním trávníku. Drobné narcisy jsou vhodné do skalek, vyvýšených záhonů a některé jako Narcissus romieuxii, Narcissus tete a tete a Narcissus february gold kvetou na začátku roku.
Narcisy v nádobách
Většinu narcisů lze pěstovat v květináčích, pokud jsou dostatečně hluboké na to, aby se cibule mohly přikrýt vrstvou zeminy. Tloušťka by měla být 1,5krát větší než velikost cibulí. Narcisy mohou mít u některých hybridů květenství až 12 květů, které se často pěstují pod sklem nebo jako hrnkové rostliny pro kvetení od pozdního podzimu do jara. Výborně se hodí hybridy v květináčích, které intenzivně voní, a tak se mohou tyto narcisy v zahradě rozmístit kdekoliv. Na začátku roku rozkvétají v alpinkovém skleníku druhy Narcissus cantabricus a Narcissus romiexuii – mohou se přenést též do domu.
Pěstování a množení narcisů
Narcisy na zahradě vám porostou téměř v jakékoliv půdě. Nicméně dávají přednost vydrenážovaným vlhkým půdám se slabě zásaditou reakcí. Jako vhodné je slunečné místo nebo to, kde je lehký rozptýlený stín. Vysazovat cibule je nejlepší v pozdním létě nebo časně na podzim 12–15 cm hluboko. Narcisům rozrostlým v trávě není hned nutné nijak odstřihávat listy, nejdříve je to možné čtyři až šest týdnů po odkvětu.
Narcisy v květináčích je nutné pěstovat v chladnějších podmínkách se spoustou čerstvého vzduchu. Teploty mezi 7–10 °C způsobí zakrnění květů. Po výsadbě dejte květináče s narcisy do studeného pařeniště. Po utvoření květů je přeneste do studeného skleníku. Urychlení kvetení se může docílit po vytvoření květních pupenů, kterým zvýšíte teplotu, maximálně do 13 °C. Při množené lze dceřiné cibulky oddělit nebo je rozkrojit. Nové křížení lze získat i ze semene. Pozor na nepříjemné napadení háďátkem zhoubným, cibulovkou narcisovou a cibulovkou zhoubnou či půdní houbou, která způsobuje hnilobu.
Narcisy na zahradě mohou mít mnoho odrůd
Narcisy na zahradě mohou mít obrovskou proměnlivost tvarů a forem od drobounkých dokonalých květů hybridů ze skupiny Cyclamineus s jejich nazpět ohnutými okvětními lístky až po vysoké narcisy skupiny trubkovitých okázalejších poloplných kultivarů. Moderní výpěstky zahrnují typy s členěnou pakorunkou. Pro narcisy je charakteristická zářivě žlutá barva až po květy bledě máslově žluté nebo květy se svítícími bílými okvětními lístky a ohnivě oranžovými pakorunkami.
Zdroj informací: CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie
Publikováno: 16. 3. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská