Jak jsou prospěšní ptáci v zahradě? I když se může zdát, že někdy spíše škodí a živí se ovocem ze stromů, většina ptáků je prospěšná a dokáže zahradu zbavit velkého množství hmyzu. Které druhy do zahrady patří a jak je přilákat?
Ptáci v zahradě nesmí chybět
Stejně jako další živočichové, i ptáci v zahradě jsou nepostradatelní, protože jí prospívají. Jak je přilákat a upravit zahradu tak, aby se jim tam líbilo?
- Nepoužívejte pesticidy, vytvořte květinové louky, které lákají hmyz sloužící jako potrava.
- Pěstujte rostliny s různými semeny a plody, které ptákům poskytnou potravu i v chladných měsících roku. Vyhněte se proto i razantnímu úklidu zahrady – například do stonků trvalek se schovává hmyz sloužící za potravu, stejně tak nesklizené ovoce na stromech ptákům přilepší.
- Původní dřeviny, trvalky i byliny poslouží ptákům jako úkryt i místo pro hnízdění. Původní rostliny jsou navíc lákadlem pro hmyz, který je nepostradatelnou potravou pro dospělé i jejich mladé. I semena a plody původních druhů rostlin ptákům více chutnají.
- Duté kmeny jsou nejenom prostorem ke hnízdění, ale zároveň zdrojem členovců ke konzumaci. Poskytnout jim ale můžete i vhodné hnízdní budky.
- Pnoucí rostliny rovněž poslouží k ukrytí i hnízdění, jejich květy jsou potravou pro hmyz a plody jako potrava poslouží také.
Ptáci v zahradě – to je například zvonek zelený
Pokud se najdou ptáci v zahradě, bude mezi ně patřit zvonek zelený. Má podle názvu olivově zelenou barvu a často ho najdete blízko lidských sídlišť, v zimě potom na krmítkách. Tento pták je asi 15 cm velký, jeho zobák má barvu sloní kůže a lemy letek a ocasu má svítivě žluté. Samice jsou potom matnější.
Jak zvonci žijí a čím prospívají?
Zvonek zelený žije pospolitě a hnízda tvoří v koloniích na sousedících keřích. Jeho zpěv je podobný hlasitému, rychlému zvonění. Jakmile hnízdí, uslyšíte zvuk připomínající pronikavé ťuí. Samec přitom sedává na vrcholcích stromů či zpívá za letu, který je podobný netopýřímu, a cvrliká jako kanár. Dvojice si ve výšce 2 až 4 m v korunách stromů nebo v keřích staví hnízdo. To je miskovité, ale neuspořádané, postavené z trávy, mechu a kořenů, také kořínky tvoří vnitřek hnízda. Samice do něj od dubna do srpna klade 5 až 6 vajíček, za 13 až 14 dní se líhnou mláďata, která krmí oba rodiče, aby za 12 až 16 dní mohla vylétnout z hnízda. Snůška se může dvakrát nebo třikrát za rok opakovat. A čím zvonek zahradě prospěje? Protože konzumuje převážně semena, redukuje množení nežádoucích plevelů. Krom toho se živí i plody nebo bobulemi.
Nejčastěji narazíte na kosa
Kos černý je asi nejčastějším ptákem v zahradách a potěší uši ve večerních hodinách svým prozpěvováním. Pták je zhruba 26 cm velký, samec uhlově černý se žlutým zobákem, samice tmavě hnědá se skvrnitým břichem a hnědým zobákem. Na kosy narazíte celoročně, dříve žili výhradně v lesích, díky své přizpůsobivosti je ale nyní najdete všude. Jejich hnízdo v podobě hluboké misky z mechu, listů, stébel a vlhké půdy najdete v živých plotech, nízkých stromech nebo na nerovných zdech. Od března do července zde snáší vejce, z nichž se za 13 dní líhnou mladí, kteří za další dva týdny opouští hnízdo – to se děje několikrát do roka. Kos může žít až 20 let. Konzumuje žížaly a hmyz, nevyhýbá se ani slimákům. Podle ročního období se živí i semeny, ovocem či bobulemi.
- Chcete-li přítomnost kosů podporovat, nepoužívejte chemickou ochranu rostlin.
- Připravte jim napáječku, která bude v bezpečné vzdálenosti od koček.
- Líbí se jim v přírodních zahradách s listnatými živými ploty, keři s bobulemi a ovocnými stromy.
Pěnkava vám zazpívá
Pěnkavu obecnou poznáte podle typického zpěvu, který zní jako rrr-čafčafčafrajčák. Jde o asi 15 cm velkého ptáka s bílými pruhy na křídlech a černou hranou ocasu. Samci mají břidlicově modré temeno a týl hlavy, červenohnědě líce a hrudník, hřbet pak kaštanově hnědý. Samice má vrchní stranu těla žlutohnědou, spodní světlejší. V zimě můžete potkat pěnkavy ve velkých hejnech na polích a strništích, kde pátrají po potravě. Hnízda si vytváří v lesích, parcích a sadech i remízcích. Od dubna do června naklade samice 4 až 6 vajec do hnízda, které byste našli 3 až 10 m vysoko ve větvích. Za 2 týdny se líhnou mláďata, která krmí oba rodiče, a za další 2 týdny vylétají z hnízda. To se opakuje dvakrát do roka. Protože krmí mladé hmyzem, zbaví vás jeho přítomnosti v zahradě.
- Vyhněte se používání pesticidů, pokud chcete pěnkavy v zahradě udržet.
- Mají rády členité zahrady s křovinami, stromy a bylinami se semeny.
Další ptáci v zahradě? Notoricky známá sýkora modřinka
I další typičtí ptáci v zahradě hubí škůdce – jsou jimi sýkory modřinky, které se z lesů přestěhovaly do ovocných sadů. Je to pták asi 12 cm velký, ocas, křídla a temeno hlavy má kobaltově modré, bílé líce, hřbet dozelena a spodní část těla žlutou. Bude se jim líbit ve vhodných hnízdních dutinách a odmění se vám za ně konzumací velkého množství hmyzu, mezi který patří zejména mšice, potom také housenky. Samice klade 7 až 14 vajíček v rozmezí od dubna do června. Za 14 dní se z nich líhnou mláďata, která za zhruba 17 dní vylétají z hnízda. Snůšky jsou obvykle 2 ročně.
- Vyhněte se používání pesticidů.
- Připravte jim budky s otvorem cca 26 mm.
Zdroj informací: prirodnizahrada.eu
Publikováno: 10. 3. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová