Některé rostliny vidíme v zahradě vyloženě neradi. A přesně takový může být i jílek, nízký plevel, který velmi rychle a úporně dokáže zaplevelit naši zeleninovou zahrádku. Kde se nejčastěji vyskytuje a jak s ním účinně bojovat, to si řekneme na dalších řádcích.
Kde se ten nízký plevel vlastně vzal
Jílek je nízký plevel, jehož nejčastějším výskytem jsou louky, kde se pěstuje jako velmi ceněná travina, která dává větší množství zelené hmoty, a proto se využívá jako zdroj krmení pro hospodářská zvířata. Na loukách a polích vydrží kolem tří let, protože s každým rokem se množství vyprodukované zelené hmoty snižuje.
Jak je ceněný u zemědělců, tak zahrádkářům a pěstitelům dokáže jílek, ať už vytrvalý, nebo mnohokvětý, pekelným způsobem komplikovat život. Množí se totiž semeny a velmi rychle se na vlhčích a dobře zásobených půdách rozrůstá. Ostatní vegetaci škodí tím, že odebírá živiny z půdy a při silném výskytu často můžete na dobrou úrodu zapomenout.
Jílek je v zahrádce sice nízký, ale za silného výskytu škodí i tím, že pěstované rostliny mají málo slunečních paprsků. Půdu dokonce díky svým delším kořenům dokáže velmi rychle vyčerpat, čímž se zásadním způsobem snižuje její kvalita a odráží se to pak na nízké úrodnosti.
Nízký plevel se snadno odstraní, ale neplatí to vždy
Jílek je nejvhodnější, jako jiný nízký plevel, kompletně z půdy odstranit i s kořenovým systémem. Vhodným nástrojem k odstranění je rýč nebo dlouhá sázecí lopatka. Zajímavou možností je jeho spaření horkou vodou. Herbicidní přípravky na něj moc neúčinkují.
Za velice důležitý aspekt v boji proti jílku na úrodné půdě je její pravidelné kypření, a to hlavně v době, kdy jsou rostliny brzy po vysazení a teprve začínají růst. Opatrné nakypření půdy kolem rostlin většinou stačí. Nezapomeňte, že jílek se snadno množí i semeny, a pokud roste v trávníku vedle zahrádky, je vhodnou prevencí i častější sečení tak, aby tato travina nezačala tvořit semena.
Volnou půdu také mulčujte, a to jak posekanou trávou, tak dalšími organickým materiálem, čímž se růstu plevelů účinně zabrání. Půda je pod mulčem kyprá, rozklad organické hmoty zajistí to, že půda je i v dobré kondici a plevele nemají šanci. Abyste účinně zabránili prorůstání trávníku do záhonů, využijte obrubníky a další prvky.
Zdroj informací: adbz.cz
Publikováno: 28. 3. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich