reklama

Zelené sójové boby edamame

Sójové boby či fazolky edamame jsou bohatým zdrojem bílkovin. Nejvíce se podobají hrášku. Také patří mezi zeleninu, ne mezi luštěniny jako tradiční sójové boby. U nás je seženete spíše už vyloupané ve vakuových sáčcích, takže je můžete rovnou použít. Ale můžete si je také vypěstovat na zahradě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sójové boby patří mezi jednu z nejoblíbenějších potravin rostlinného původu

Sójové boby edamame

Jako edamame se označují mladé zelené fazolky ještě nedozrálých sójových bobů, které jsou populární především v Japonsku. Je to označení pro mladý, nezralý plod sóji, která neměla čas ztvrdnout. Japonský název v sobě ukrývá označení mladých zelených lusků s ještě nedozrálými sójovými boby. Čínský protějšek se nazývá mao – „chlupatý bob“. Někdy jsou také sójové boby edamame označované jako sladké sójové boby.

Jde o plodinu, která je v asijských zemích známá tisíce let. Edamame se neřadí mezi luštěniny, ale mezi zeleninu. Díky vysoké výživové hodnotě jsou řazeny mezi superpotraviny.

Fazolky mají světle zelenou barvu (tím se liší od zralých sójových bobů, které jsou hnědé) a příjemně sladkou chuť. Na rozdíl od fazolí se ale příliš vláknité lusky nekonzumují a na rozdíl od hrášku, který se jí syrový, edamame potřebují alespoň krátkou tepelnou úpravu.

Sójové boby edamame se dají snadno vypěstovat i na našich zahradách. Rostlina, která dosahuje výšky asi 50 cm, potřebuje slunné stanoviště a úrodnou půdu s neutrálním nebo mírně kyselým pH. Půda se před setím musí přerýt, aby se odstranily plevele a udržovala se vlhkost. Sójové boby patří k teplomilným rostlinám. Pro jejich dobrý růst jsou potřeba teplé dny a bezmrazé noci.

Výsev je ideální provádět v druhé polovině dubna až začátkem května. Hustota výsevu je 35–40 fazolí na m² v hloubce 3–5 cm. Velmi dobře se budou sójové boby edamame vyvíjet v oblastech, kde dříve rostly obiloviny a kukuřice, lze je také vysévat po bramborách a řepě. Naopak na plochách, kde rostlo zelí nebo jiné druhy luštěnin, nevysévejte sójové boby edamame vůbec. Stejně tak nepoužívejte záhony, kde byla vysetá slunečnice. Mohlo by dojít k nákaze a šíření choroby bakteriózy. Za příznivých podmínek se sazenice objeví už za týden. Pokud se luštěnina vysévá dříve, raší pozdě, je náchylná k různým chorobám a nať se nadměrně natahuje.

Edamame jsou nezralé sójové boby
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Edamame jsou nezralé sójové boby

Je potřeba zajistit dobré oslunění pozemku a pravidelnou zálivku během období květu. Teplota nesmí být nižší než 14 °C, optimální teplota je 21–22 °C. Ve fázi 5–6 listů se začíná hnojit nitrofosfátem a sloučeninami molybdenu, síry a kobaltu. Během období aktivního růstu se přidává močovina. Před setím se do půdy, kde porostou sójové boby, přidává ledek nebo síran amonný.

Sójové boby edamame se konzumují celé jako zelenina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sójové boby edamame se konzumují celé jako zelenina

Výška rostliny je v průměru 0,6–1 m. Má trojčetné listy, které po dozrání úrody opadávají. Sója kvete malými drobnými květy. Nejvíce ze všeho jsou tyto sójové boby náročné na teplo v období, kdy aktivně kvetou a tvoří plody.

Edamame jsou skvělým zdrojem bílkovin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Edamame jsou skvělým zdrojem bílkovin

Rostlinky je vhodnější vyvazovat nebo podpírat konstrukcí. Květy budou mít lepší přístup ke slunci a spodní strana rostlin se bude lépe zavlažovat. Kvůli udržení vlhkosti v půdě je možné mulčovat slámou nebo půdu podpořit rašelinou.

Pozdní fazolky v chlupatých luscích dozrávají zhruba za 100 až 245 dní, rané odrůdy se mohou sklízet už za 85 dní po setí. Sklizeň se provádí ručně, aby se zabránilo poškození fazolí. Délka plodů nepřesahuje 6 cm, lusky obsahují maximálně 4 fazole, častěji 2–3. Sójové boby se sklízejí od konce července do konce září. Signálem, že je čas sklizně, je opad listů. 

Dozrálé sójové lusky a boby mají barvu hnědou či béžovou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dozrálé sójové lusky a boby mají barvu hnědou či béžovou

Jako nejčastější škůdci se na rostlinách sójových bobů edamame objevují mšice a svilušky. Pokud není zamoření škůdci fatální, nemusíte používat chemické přípravky, ale můžete vyzkoušet ekologické domácí nálevy z pelyňku hořkého nebo feferonek. Jinak se provádí postřik přípravky na bázi mědi – například síranem měďnatým.

Edamame podávaný v lusku je oblíbeným předkrmem ve většině japonských restaurací. Je to dobrá volba pro vegetariány, vegany nebo každého, kdo chce jíst zdravě. Sójové boby edamame jsou nabité nízkotučným sójovým proteinem, vitaminy C, K a vitaminy ze skupiny B (B6, kyselina listová) a minerály, jako je vápník, hořčík nebo draslík. Edamame málokdy tvoří v jídlech základní surovinu, ale jako přídavek do mnoha pokrmů vylepší chuť.

Zdroj informací: farm-cs.desigusxpro.com, vegmania.cz, dobrasemena.cz, desaterotvariosobnosti.cz

Publikováno: 1. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová