reklama

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Fazol zahradní patří mezi teplomilné popínavé jednoletky. Rozlišují se dvě formy fazolu zahradního – keříčková a popínavá čili tyčková. Některé zdroje uvádějí, že spolu s rýží nasytí fazol až polovinu lidstva.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi jednoleté popínavky patří i fazol zahradní

Fazole, popínavé jednoletky

Fazol zahradní čili obecný (Phaseolus vulgaris) byl vyšlechtěn z původních divokých popínavých rostlin, pocházejících z tropické Ameriky. Rozeznáváme asi 50 druhů a všechny se do světa rozšířily právě z tohoto kontinentu. Je nejen užitkovou, ale i okrasnou rostlinou. 

Je málo plodin, které jsou tak variabilní jako fazole. Najdeme mezi nimi typy keříčkové i pnoucí, fazole na suchá zrna i na zelené lusky. Lusk může být kulatý i plochý, zelený, žlutý i fialový. Rostliny původem z Nového Světa by měly být u nás exotickou plodinou. Za pár století ale v Evropě fazole zdomácněly tak, že jejich cizokrajní původ nevnímáme ani při pěstování ani při konzumaci.

Výsadbu proveďte nejpozději do června
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výsadbu proveďte nejpozději do června

Tyčkový fazol má vždy ploché lusky, které mohou být zelené, ale i různě skvrnité. Tyto popínavé jednoletky potřebují oporu a lusky se sklízejí postupně podle toho, jak dozrávají. Popínavé jednoletky se sejí ve stejnou dobu jako keříčkové, nejlépe do hnízd po čtyřech až šesti semenech na vzdálenost 60 cm ve čtvercovém sponu. Hloubka výsevu by měla být cca 8 cm.

Keříčkový fazol má lusky s kruhovým průřezem a tyto lusky jsou žluté nebo zelené. Pěstuje se bez opory a lusky dozrávají zhruba současně. Krátká doba sklizně může být pro někoho nevýhodná, proto je možné vysévat rostliny v několika termínech po sobě.

Semena keříčkového fazolu se sejí na vzdálenost 5–10 cm v řádcích vzdálených 40 cm. Hloubka výsevu by měla být zhruba 5–7 cm. Výsev je možný i do tzv. hnízd – do jamek vzdálených 30–40 cm se sejí tři až čtyři semena.

Fazole jako popínavé jednoletky je potřeba vyvazovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fazole jako popínavé jednoletky je potřeba vyvazovat

Fazol je teplomilná plodina a patří mezi popínavé jednoletky. Proto je potřeba vysévat semena fazolu vždy znovu. Optimální teplota pěstování je 22 °C. Sazenice porostou i v polostínu, ale místo by mělo mít středně těžké kypré půdy s neutrálním pH a zajištěnou vzdušnost, jinak rostlina trpí plísněmi. Není  nezbytně nutné vyhledávat plně osluněná stanoviště.

Tyto popínavé jednoletky vyžadují pravidelnou zálivku, zvláště v době klíčení a nasazování lusků. Jsou náročné hlavně na draslík, dusík a vápník. Doporučuje se fazol přihnojit ledkem vápenatým. Sklizeň semen v plné zralosti nastává v době, když už lusky zasychají a semena jsou pevná, vybarvená a vyzrálá.

Význam pro výživu

Fazole obsahují vitaminy A, B , C, vápník, fosfor i železo, jsou ceněny i pro vysoký obsah vlákniny a bílkovin, a významným zdrojem kyseliny listové, která je potřebná pro zdravý růst buněk, podporuje krvetvorbu.

Sbírat se dají buď měkké zelené lusky, nebo později pevné dozrálé fazole
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sbírat se dají buď měkké zelené lusky, nebo později pevné dozrálé fazole

Čerstvé mladé lusky se zelenými fazolkami obvykle považujeme za zeleninu, zatímco suchá zrna jsou vnímána spíše jako polní plodina či luštěnina. Zelené lusky s neúplně vyvinutými semeny se nejčastěji zavařují nebo po sběru konzumují po tepelné úpravě. Zralé syrové fazole obsahují jedovaté látky, které se neutralizují tepelnou úpravou. Otrava syrovými fazolemi se projevuje zejména nevolností, zvracením a průjmem.

Příbuzné popínavé jednoletky z rodu fazolů:

  • fazol měsíční (Phaseolus lunatus)
  • fazol ostrolistý (Phaseolus acutifolius)
  • fazol šarlatový (Phaseolus coccineus)

Škůdci a choroby

Choroby:

  • kmenová antracnóza – houba, která běžně způsobuje problémy s fazolemi v silně mokrých podmínkách
  • houba Sclerotina – způsobuje měknutí lusku
  • fazolová rez – je dalším běžným problémem způsobeným plísněmi
  • bakteriální plísně – jsou také běžné ve vlhkém prostředí
  • mozaikové viry jsou způsobeny používáním herbicidů, infekcemi nebo nedostatkem živin
  • padlí – šíří se větrem a deštěm.

Mezi nejčastější škůdce fazolí patří:

  • mšice
  • mandelinka fazolová
  • svilušky
  • zrnokaz fazolový (Acanthoscelides obtectus)

Tito škůdci mohou způsobit nepříjemné ztráty na výnosech, žloutnutí a opadávání listů a změny ve vzhledu plodů. Většinu z nich však lze snadno odstranit ručně nebo pomocí mýdlové vody. 

Fazole chutnají mnohým škůdcům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fazole chutnají mnohým škůdcům

Zrnokaze můžete objevit také v semenech hrachu, čočky, bobu, lupiny a jiných bobovitých rostlin. V jednom zrnu může být až přes 20 vykousaných pravidelných kruhových otvorů. Larvy žírem snižují hmotnost, kvalitu i klíčivost semen. Všechna stádia zrnokaze je možné zlikvidovat chladem. Insekticidní ošetření se provádí ve fázi začátku kvetení přípravkem Sumithion Super.

Zdroj informací: dobrasemena.cz, nkz.cz, zahrada-centrum.cz, uroda.cz, cestakbydleni.cz

Publikováno: 15. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová