Kakost maličký vykvétá velmi často na loukách kolem starobylých hradů, což svědčí o jeho historické cestě po boku lidstva. Jeho semena jsou schopna v půdě přezimovat, což z této letničky dělá velmi odolnou trvalku, avšak zároveň také těžko odstranitelný plevel.
Kakost maličký, problematická nízká bylina v obilninách
Kakost maličký (Geranium pusillum) není původní rostlinou našich končin, ačkoliv ho nalezneme po celé Evropě. Sem přicestoval z Ameriky a Austrálie, kde již byl považován za plevelnou rostlinu. Tato nízká bylina se vyznačuje drobnými fialovými nebo růžovými květy.
Kakost nalezneme na světlých i polostinných místech, na vlhkých i suchých, slabě kyselých nebo zásaditých a na živiny bohatých půdách. Roste na polích, pastvinách, v zahradách, parcích, na opuštěných místech, rumištích, okolo cest i přímo na sídlištích. Hojný je v zemědělské krajině, kde zapleveluje všechny druhy obilovin, okopaniny a jiné plodiny. Jeho regulace je problematická, protože kakost je poměrně vysoce tolerantní vůči používaným herbicidům.
Nejčastěji dochází k záměnám s kakostem měkkým (Geranium molle), který má o něco větší tmavě červenofialové květy a semena uzavřená v lysém, příčně svraskalém semenném pouzdře.
Je to nízká bylina a teplomilná plevelová polní vegetace, která kvete od května do září. Uspořádání listů na stonku je vstřícné v přízemní růžici. Tvar listu je jednoduchý. Tato nízká bylina se rozmnožuje výhradně semeny a sporami.
Jednoletá až dvouletá nízká bylina vyrůstá do výšky cca 20 až 30 cm. Jediný rozumný způsob likvidace kakostu maličkého mezi obilninami a okopaninami je mechanickým způsobem – plečkování a orba dříve, než na rostlinách začnou uzrávat semena.
Latinský název Geranium se dá přeložit také pelargonie – a opravdu je tato nízká bylina a plevel s muškáty, potažmo pelargoniemi příbuzná.
Zdroj informací: naturabohemica.cz, pladias.cz, monsteraholic.com
Publikováno: 24. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová