reklama

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Hrášek cukrový je oblíbená a v naší kuchyni často využívaná luštěnina. Lahodná chuť není jeho jedinou předností a některé odrůdy vypěstujete s úspěchem i na terase nebo větším balkonu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lahodný hrášek cukrový chutná nejlépe čerstvý

S výsadbou hrášku cukrového neotálejte

Oproti svému příbuznému, hrachu dřeňovému, je hrášek cukrový skutečnou pochoutkou. Typická je pro něj máslová a šťavnatá chuť a konzumovat ho můžete i nevyloupaný, protože jeho obaly v podobě lusku nemají vnitřní tužší, jakoby pergamenovou vrstvu. Nejlepší a nejzdravější je pochopitelně čerstvý, ale hodí se i pro tepelné zpracování nebo konzervaci.

V těchto dnech nastává ten pravý čas, kdy hrášek cukrový vysázet, a těšit se tak na vlastní úrodu této vynikající luštěniny. Pokud stihnete výsadbu ještě na konci dubna a zvolíte některou z raných odrůd, pochutnáte si na vlastním hrášku už na konci června. Výhodou pozdějších odrůd je zase jejich větší výnosnost.

Prkno jako pomocník

Hrášek cukrový je nenáročná rostlina, nepotřebuje mnoho živin, takže nevyžaduje v průběhu růstu a před sklizní hnojit – stačí do půdy, kterou před výsevem zkypříte, přidat trochu vyzrálého kompostu. Do řádků hlubokých asi 3 cm vysévejte v rozestupu 3–5 cm po jednom semenu. Pak řádky zahrňte zeminou, kterou lehce přimáčkněte.

Při setí vám dobře vám poslouží dlouhé prkno položené přes záhon jako pravítko. S jeho pomocí vytvoříte dvojřádky, které jsou pro růst hrášku cukrového ideální. Mezi nimi je vhodné udělat odstup asi 30–50 cm.

Hrášek cukrový se bez opory neobejde

Čerstvě vysetý hrášek potřebuje jemnou, ale důkladnou zálivku. Na tu myslete, i pokud panuje sušší počasí, protože vyklíčené rostlinky nesmí zaschnout a v dalších týdnech potřebují dostatek vláhy ke zdárnému růstu a k tomu, aby plody byly šťavnaté a křehké.

Mladé rostlinky potřebují vhodnou oporu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladé rostlinky potřebují vhodnou oporu

Hrášek cukrový je typickou plodinou, která se neobejde bez opory. Tu vytvoříte pomocí asi metrových tyček (ale postačí i vhodné větve zbylé po prořezu stromů), které zapíchnete mezi dva sousední řádky. Nahradit je lze pevnou sítí nebo pletivem, po nichž se budou rostliny pěkně proplétat směrem vzhůru. Stabilitu odrostlých sazenic zlepší, když jim po odrostu asi do výše 15 cm znovu přihrnete ke kořenům zeminu.

Věděli jste, že…

… hrášek cukrový je nejen lahodný, ale také plný vitaminů a minerálních látek? Obsahuje rovněž hodně vlákniny, a naopak v něm není mnoho tuku, takže mu patří čestné místo ve zdravé kuchyni. Podle odborníků má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví: například snižuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi, zvyšuje imunitu a podporuje správnou činnost ledvin. Doporučuje se rovněž při kardiovaskulárních obtížích a příznivě působí na pohybovou i nervovou soustavu.

Zdroj informací: www.prohopo.cz, www.nkz.cz, www.vitalia.cz

Publikováno: 29. 4. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová