Slunéčko je symbolem užitečného pomocníka na zahradě, ale rozhodně ne jediným. Stejně užitečná je i larva berušky, která patří mezi obávané dravce v hmyzí říši. Berušky byste si proto měli na zahradě hýčkat, jsou schopné vás zbavit mšic. Pamatujte si, že kukly slunéček jsou podobné larvám mandelinek, proto, než je zlikvidujete, pořádně si je prohlédněte.
Larva berušky a další vývojová stádia
Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata) je lidově nazývané též sluníčko, berunka, beruška. Jeho charakteristický červený pláštík s černými tečkami dělá z toho druhu hmyzu oblíbence především u dětí, které si tohoto malého lovce nechávají procházet po dlani.
Kromě oblíbeného červeného slunéčka můžeme pozorovat i slunéčko východní (Harmonia axyridis), někdy nazývané také jako slunéčko asijské. Dalším druhem je slunéčko dvoutečné (Adalia bipunctata), které je velmi maličké. V lesích se můžeme setkat se slunéčkem velkým (Anatis ocellata) nebo žlutým slunéčkem čtrnáctitečným (Propylaea quatuordecimpunctata).
Tato slunéčka mají krovky oranžové s černými tečkami, nebo také naopak černé s červenými či oranžovými tečkami. Některé druhy asijských slunéček jsou i zcela bez teček. Jsou považovány za invazivní druh, protože vytlačují původní berušky, požírají jejich larvy a napadají i vajíčka motýlů.
Larva berušky čili slunéčka se svému dospělému rodiči vůbec nepodobá. Je šedočerná, někdy i s nádechem hnědé nebo modré, s četnými černými a méně četnými žlutooranžovými, oranžovými nebo červenooranžovými skvrnami. Jejich těla jsou opatřena štětinkami. Mají tři páry nohou a jsou dokonalí a velmi užiteční dravci, kteří během své přeměny spořádají každý sám okolo 400 až 600 mšic.
Berušky se kuklí. Kuklu si můžete snadno splést s larvou mandelinkou, protože je jí barevně velmi podobná. Kukla je ale upevněná na podkladu, zatímco larva mandelinky se pohybuje.
Dospělé slunéčko sedmitečné je mimořádně užitečný brouk, jehož potravou jsou především mšice a červci, a dokáže během jednoho dne spořádat až kolem stovky mšic.
Slunéčka i larvy berušky jsou velmi užitečné, proto byste si je na zahradě vysloveně hýčkat. Berušky jsou "háklivé" na použitou chemii na zahradě, proto pokud chcete mít berušky a larvy berušky, omezte používání chemických přípravků. Také jim hodně pomůžete, pokud budete vysévat pestré květiny a ponecháte alespoň část zahrady čistě přírodní, s větvemi, klacky a houštím, kde nejen berušky, ale i další užitečný hmyz mohou najít útočiště. Také na zimu jim můžete připravit vhodné útočiště, kde pod kůrou nebo hromádkou listí mohou nepříznivé povětrnostní podmínky přečkat.
Dobrou alternativou jsou také hmyzí hotely, které můžete stavět společně s dětmi, a udělat tak ideální bydlení pro larvy berušky, jejich kukly i dospělá slunéčka sedmitečná.
Zdroj informací: treking.cz, sazenicka.cz, dumazahrada.cz, priroda-zahrada.cz
Publikováno: 22. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová