reklama

Fazolové teepee se stane indiánskou skrýší pro celou rodinu

Všechny děti milují nejrůznější skrýše a schovávačky. Takže když postavíte na zahradě fazolové teepee, budou z tohoto tradičního indiánského obydlí určitě nadšeny. A vy se s nimi můžete při společných hrách vrátit do dětských let a užít si trochu báječného dobrodružství.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na stavbu fazolového teepee se nejlépe hodí líska

Fazolové teepee ale nebude stát na zahradě jen tak na ozdobu, protože bude zároveň sloužit jako opora pěstování chutných a zdravých luštěnin. K jeho budování vám postačí několik asi 4 m dlouhých šlahounů z lísky a pořádné klubko přírodního pevného provazu, který má tu výhodu, že ho lze po opotřebování ekologicky zkompostovat. Výška teepee se odvíjí nejen od výšky fazolí, které ho budou obrůstat, ale také od toho, aby se do netradiční skrýše pohodlně vešli i dospělí.

Nejdříve zbavte pomocí zahradních nůžek šlahouny bočních výhonů a drobných větviček: odstraňte je přímo u kmínku, tzv. na větevní kroužek. Při vztyčování teepee se vám budou hodit štafle nebo žebřík. Teepee je lepší vztyčovat ve dvou lidech, ale šikovný kutil nebo kutilka to zvládnou i sami.

Ořezané lískové šlahouny poskládejte na zemi tak, aby byly silnějšími konci ve stejné úrovni a na druhém konci ještě na zemi svažte špičku teepee provazem z přírodních vláken. Pak opatrně vztyčte celou konstrukci na vhodném místě. Stabilitu teepee ještě zvýšíte tím, že jednotlivé šlahouny vsadíte do země do předem připravených jamek.

Vrchní část konstrukce pevně svažte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrchní část konstrukce pevně svažte

Šarlatová fazole není jen na okrasu

Poté, co je základní konstrukce teepee vztyčená, ji začněte postupně proplétat přírodními provázky, po nichž se budou později šplhat fazole. V provázkové konstrukci můžete ještě upevnit další kratší šlahouny, aby teepee bylo hustší. Provázky obmotávejte kolem konstrukce odspodu nahoru asi do výšky 190 cm, ale nezapomeňte ponechat prostor pro vchod, jímž se bude do teepee lézt.

Vztyčenou konstrukci propleťte pevnými přírodními provázky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vztyčenou konstrukci propleťte pevnými přírodními provázky

Kolem teepee zryjte brázdu širokou 15 – 20 cm, do níž nasázíte fazole. Volný prostor po odstraněném drnu vyplňte kompostem nebo zahradním substrátem. Pro výsev k teepee jsou nejvhodnější fazole šarlatové dorůstající do výšky kolem 3 – 5 m. Ty se u nás dříve hodně pěstovaly jako okrasný druh, nicméně jejich plody jsou jedlé a chutné.

Kolem teepee zryjte asi 15 cm širokou brázdu pro výsev fazolí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kolem teepee zryjte asi 15 cm širokou brázdu pro výsev fazolí

Fazole vsaďte do země asi 3 cm hluboko a ve vzdálenosti asi 15 cm od sebe, zahrňte zeminou a opatrně zatlačte. Pokud je zemina suchá, zalijte ji. Semena není nutné sázet přímo k jednotlivým tyčkám, protože rostlinky si samy postupně najdou oporu nejen v lískových šlahounech, ale i v provazové osnově.

Fazole šarlatová je velmi dekorativní, ale také velmi chutná
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Fazole šarlatová je velmi dekorativní, ale také velmi chutná
Tip pro vás:
Pokud toužíte po něčem, co teepee obroste na více než jednu sezonu, pak kolem něj vysázejte třeba chmel nebo některou pnoucí rostlinu. Krásně kvetoucí bude klematis neboli plamének.

Zdroj: pořad Zahradník po ruce

Publikováno: 6. 6. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová