reklama

Které plodiny jsou vhodné k salátům?

Saláty patří k takové zelenině, kterou je možné pěstovat celoročně. Není to jen sezónní zelenina, kterou vysadíte pouze na jaře. A právě při pěstování salátů je potřeba zvažovat, které plodiny k nim vysadit do sousedství, aby všechny druhy dobře prospívaly. V závislosti na roční době k salátům vysazujte vybranou zeleninu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Společné pěstování zeleniny - saláty

Společné pěstování zeleniny má mnoho výhod. Plodiny se navzájem podporují v růstu a chrání se před útoky škůdců. S čím pěstovat saláty? Salát je jednoletá rostlina, která se dá pěstovat nejen na jaře, ale i během léta a podzimu. Má raději spíše chladnější podnebí a teploty mezi 10 – 20 °C. Některé druhy salátu jsou sice odolné vůči teplu a mrazu, ale většina vyžaduje teplotu nižší, než je 25 °C. Při nízkých nebo naopak příliš vysokých teplotách špatně klíčí, předčasně kvetou a jejich listy hořknou.

Nedoporučuje se pěstovat saláty na stejném místě dva roky za sebou, protože mohou být napadené chorobami. Naopak se ale vyplatí společné pěstování salátů s jinými druhy zeleniny.

Na jaře se vysévají nebo vysazují tradiční rané odrůdy. Koncem léta se vysévají zimní saláty, které přezimují ve volné půdě nebo v chráněném prostředí a sklízí se až na jaře.

Listový salát můžete sklízet už 7 týdnů po zasetí, u hlávkových salátů je to 10 – 11 týdnů, zatímco římské saláty potřebují 11–12 týdnů. 

Nejčastěji pěstované druhy salátů:

  • ledový salát
  • hlávkový salát, dubáček 
  • římský salát
  • chřestový salát
  • salát lollo rosso a lollo biondo
  • polníček
  • štěrbák (endivie)
Saláty můžete pěstovat téměř po celý rok
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Saláty můžete pěstovat téměř po celý rok

Vedle nich je to potom i rukola (roketa), která sice nepatří mezi tradiční saláty, ale pěstuje se podobně. Také sem můžete řadit asijské druhy salátů, které se objevují i na našich záhonech. Z nich pak jsou nejoblíbenější mizuna a mibuna. 

Vedle sazenic salátů většinou zůstává dost volného místa, které můžeme využít pro výsadbu dalších plodin. Takové společné pěstování je obecně velmi výhodné, protože jednotlivé druhy plodin se mezi sebou ochrání před vznikem chorob nebo před napadením škůdci. 

Saláty mají obecně raději nižší teplotu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Saláty mají obecně raději nižší teplotu

Na jaře bude ideální vedle salátů vysadit košťáloviny - kedlubny, květák nebo brokolici. 

Budete-li vysazovat další saláty v květnu, vysaďte je jako druhou plodinu pod rajčata, která jsou tou dobou už dostatečně vzrostlá a nebudou si se saláty konkurovat. Navíc saláty po vytvoření typické růžice ochrání půdu před vysycháním, což neustále žíznivá rajčata ocení.

Kromě zmíněných plodin se bude salátům dobře dařit v sousedství okurek, mrkve, červené řepy, kopru, hrachu, fazolí, košťálovin, ředkviček nebo pórku.

Saláty se velmi dobře snáší třeba s rajčaty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Saláty se velmi dobře snáší třeba s rajčaty
Vysaďte si společně mladé saláty a kedlubny nebo brokolici
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysaďte si společně mladé saláty a kedlubny nebo brokolici

Čeho se ale naopak při společném pěstování různých druhů zeleniny a salátů vyvarovat? Saláty se obvykle (zejména ledové saláty) nesnesou s celerem a petrželí, proto tyto plodiny vedle salátu nevysazujte.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, jaktak.cz, vitalia.cz, skrblik.cz

Publikováno: 17. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová