reklama

Správný výsev okurek ovlivní pozdější úrodu

Na výsev okurek se nemusíte nijak zvlášť připravovat, stačí trefit ten správný čas, mít tu správnou odrůdu a trochu štěstí na dobré počasí a málo škůdců. Přesto neuškodí, pokud si postup výsevu okurek zopakujeme jako ve škole. Třeba zjistíte něco, co jste celou dobu dělali špatně nebo nedělali vůbec.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Správný postup výsevu okurek

Okurky jsou náročné na teplo. Od této informace by se měl odvíjet veškerý postup při výsevu okurek. Minimální teplota pro klíčení je 12 °C, optimální pak až 22 °C. Jakmile je teplota půdy nižší než uvedených 12 °C, nemá smysl výsev okurek vůbec provádět, protože semena budou klíčit velmi špatně a spíš nevyklíčí vůbec.

Optimální doba je mezi pátým až desátým květnem, pokud chcete vysévat rovnou do volné půdy. Ačkoliv podle staré pranostiky se okurky mají vysévat koncem dubna (na sv. Marka), ve vyšších polohách touto dobou nebude nejspíš vůbec příhodná teplota. Pokud budete okurky ze semen předpěstovávat, naplánujte si výsev okurek už na únor. K tomu je ovšem potřeba mít skleník nebo domácí minipařníček.

Nakládačky nebo salátovky?

Nejprve musíte vědět, zda budete výsev okurek provádět na volné záhony nebo do skleníku. Pro pěstování okurek na venkovních záhonech se obecně hodí odrůdy hruboostných nakládaček nebo polní salátovky. K výsevu jsou také vhodné tzv. okurky svačinky, jejichž plody dosahují menšího vzrůstu než hadovky, jsou tlustší, ale oproti polním okurkám hladší: Své jméno získaly proto, že jeden plod je svou velikostí vhodný tak akorát ke svačině pro jednoho člověka.

Vyberte vhodná semena okurek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyberte vhodná semena okurek

Stanoviště pro výsev okurek musí být světlé, ale v závětří. Ideální je fóliovník či skleník, půda by měla být dostatečně humózní, maximálně vyživená. Také závlaha je důležitým faktorem. Musí jí být dost, ale až u plodících rostlin, mladé rostlinky jsou přelitím náchylné na okurkové choroby.

Základem úspěchu je kvalitní zemina. Na dno záhonu je potřeba položit směs koňského či chlévského hnoje smíseného s posekanou trávou a listím, dále dobře uleželý kompost, a to vše se musí promísit se zeminou. 

Půdu připravte dostatečně dlouho dopředu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Půdu připravte dostatečně dlouho dopředu

Takto připravený záhon je ještě potřeba dobře prolít vodou a nechat 2-3 týdny proležet. Potom již můžete přistoupit k samotnému výsevu. Semena se ukládají do hloubky cca 3 cm. Optimální vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být asi 30-40 cm.  Zalévat byste měli pravidelně asi 2-3x týdně, v závislosti na podmínkách a počasí.

Důkladná zálivka je základem úspěchu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Důkladná zálivka je základem úspěchu

Jako opora pro vertikální pěstování vám může posloužit kari síť, nylonová síť, kovové nebo dřevěné tyčky, ale i úplně obyčejné klacky, které si nařežete z větví nebo neplodících letorostů. Ideální jsou lískové pruty, které rostou rovně a jsou pevné.

Pruty zapíchejte do obou okrajů záhonu tak, aby se jejich horní konce stýkaly. V tomto tvaru obráceného písmene V protáhněte horizontálně dlouhý klacek nebo tyč a všechna místa, kde se klacky a kůl dotýkají, provažte silnou tkanicí nebo provazem. Stejně dlouhé kůly nebo tyče umístěte také na obě strany záhonů do míst, kde jsou zapíchané lískové klacky. Tyto klacky bude potřeba ještě ukotvit do země, např. nahrnutím zeminy v několika místech nebo zatížením kameny.

Lískové klacky svažte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lískové klacky svažte

Nyní už můžete začít provlékat provázek, abyste vytvořili jakýsi stan. 

Vyvažte provázky po oporu okurek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyvažte provázky po oporu okurek

Narůstající šlahouny okurek oviňte okolo provazu a rostlina si pak již sama najde cestu vzhůru. Zde je na místě si pamatovat, že zálivka vzrostlých rostlin by se měla odehrávat pouze ke kořenům. Nikdy ne na listy, protože okurky jsou velmi náchylné na plíseň okurkovou, která se tvoří právě na mokrých listech. Velmi příhodné je okolo každé rostliny vytvořit závlahovou mísu a vodu lít zásadně do ní.

Škůdci a choroby

Okurkovou plíseň už jsme zmínili, avšak ta se netvoří jen z vlhka. Plísňové choroby se rychle šíří i větrem, proto je potřeba rostliny pravidelně prohlížet a kontrolovat jejich kondici. 

Mladé rostlinky si jistě brzy vyhlédnou slimáci. A my pro vás máme šikovnou vychytávku, jak slimákům a plzákům znepříjemnit život. Použijte měděnou pásovinu, ze které nastříháte nebo nařežete díly tak, aby se daly svinout do roury. Měď je poměrně měkká, takže nepotřebujete ani extra velkou sílu. Konce pásoviny zajistěte, aby se roury nerozmotaly a usaďte je ihned po výsevu okurek přesně do míst, kde jsou semínka zasetá.

Z měděné pásoviny vytvořte roury
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z měděné pásoviny vytvořte roury

Proč zrovna měděnou pásovinu? Měď je totiž prvek, který je pro slimáky a plzáky silně odporný. Vyzkoušejte to a uvidíte, že se vašim okurkám budou tito škůdci vyhýbat obloukem.

Zdroj i formací: Zahradník po ruce, abecedazahrady.dama.cz, radynavsechno.cz, ceskestavby.cz

Publikováno: 18. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová