reklama

Řešení při nedostatku prostoru k pěstování? Balkónová rajčata

Toužíte po vlastní zelenině, ale nemáte zahradu nebe čas na její obhospodařování? Ideální je balkón. Zkuste pěstovat rajčata na balkóně. A kromě rajčat můžete na balkóně pěstovat prakticky všechno, dokonce i brambory. Co se nevejde na šířku, může růst do výšky. Jako pěstební nádoby se vhodně jeví na balkóny, terasy, zahrady, do exteriéru i interiéru samozavlažovací květináče nebo pěstební pytle.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Lze pěstovat rajčata na balkóně?

Balkón orientovaný na jih nebo západ je ideálním místem pro pěstování rajčat. Rajčata milují slunná místa, a naopak nesnesou vlhkost. Jsou poměrně náročná hlavně na dostatek vláhy, mokré listy pro ně znamenají riziko vzniku plísně. Vyžadují ale také půdu, která je dobře zásobená živinami. Připravte si proto pro pěstování rajčat klasický zahradnický substrát, který zakoupíte v každém zahrádkářství.

Keříčková, tyčková, cherry nebo speciální? Rajčata na balkóně porostou téměř vždy, a je celkem jedno, který typ si vyberete. Na rozdíl od rajčat tyčkových, která mohou dorůstat až do velikosti několika metrů, jsou keříčková rajčata spíše nižšího vzrůstu. Měří maximálně jeden metr, bohatě se ale větví do šířky. Pro pěstování zakrslých balkónových keříčkových rajčat použijte samozavlažovací truhlíky.

Na balkóně se dají rajčata pěstovat zcela jednoduše
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na balkóně se dají rajčata pěstovat zcela jednoduše

Velký potenciál v pěstování rajčat je neustálý přísun chutných plodů, které obsahují velké množství zdraví prospěšných látek, jako je vitamín C nebo beta-karoten.

Jako balkónová rajčata se dnes označují převážně keříčkové odrůdy, které jsou speciálně vyšlechtěné pro pěstování na balkónech, terasách nebo třeba za oknem.

Rajče ‘Bajaja’ je velmi raná keříčková balkónová červená odrůda, která je vhodná pro pěstování na balkónech a v menších prostorech. Tato odrůda je známá svým kompaktním vzrůstem, dosahuje výšky maximálně 40 cm, což ji činí ideální pro pěstování ve větších nádobách. Plody jsou drobné, váží okolo 8-10 gramů, ale mají krásnou červenou barvu a pevnou, šťavnatou dužinu. Chuť plodů je výrazná.

Využijte samozavlažovací květináče nebo pěstební vaky a velkoobjemové nádoby
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Využijte samozavlažovací květináče nebo pěstební vaky a velkoobjemové nádoby

Na panelákovém balkóně můžete pěstovat i tyčková rajčata. Těm ale truhlíky nestačí a budete si muset pořídit květináče s minimálním průměrem 40 cm a hloubkou 30 cm. Tyčková rajčata dorůstají do výšky dvou a více metrů, což ale na balkóně nebude příliš vadit (za předpokladu, že rostliny neporostou až na balkón sousedů nad vámi). 

Místo květináčů můžete použít také unikátní vaky na pěstování. Speciální pěstební vaky jsou určeny k pěstování v interiéru i exteriéru. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitního materiálu s dvěma pevnými rukojeťmi a kapsou, materiál je  vodotěsný, antikorozní i tepelně odolný. Vaky jsou určeny pro opakované použití.

Jak vysadit rajčata na balkóně?

Výsadba rajčat do půdy se provádí obvykle po 20. květnu, tedy tzv. po zmrzlých. Rostlinám je potřeba dopřát polostinné stanoviště s dostatečným prouděním vzduchu, a kde bude i dostatek světla a tepla. 

Do samozavlažovacího květináče nasypte výsadbový substrát, obohacený o mykorhizní houby. Ty zajistí ideální symbiózu s kořenovým systémem, který ochrání před patogeny a škůdci, napomůže lepšímu prokořenění a imunitě. Sazenici nemusíte vysazovat samotnou. Výbornou společnost bude rajčatům v květináči dělat bazalka, která rajčata doslova miluje. A jako pomocníka proti polétavým i lezoucím škůdcům doplňte nádobu afrikánem (aksamitník), který platí za přirozenou ochranu před mravenci i mšicemi.

Jako podpůrnou rostlinu k rajčatům použijte bazalku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jako podpůrnou rostlinu k rajčatům použijte bazalku

Důležitá je zálivka, kterou provádějte výhradně do nádoby samozavlažovacího květináče. To vám dovolí se od rostlin i na několik dní vzdalovat.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, hnojik.cz, dumazahrada.cz, radimejak.cz

Publikováno: 20. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová