Zahrádka není jen pro okrasné rostliny, své místo tu mají také záhony se zeleninou nebo bylinkami. A u bylinek se chvilku zastavíme. Nyní je nejlepší doba na sklízení bylinek. Můžeme si vybrat, jestli je sesbíráme najednou, nebo je budeme sklízet postupně. A také bude záležet na tom, jak s nimi naložíme potom, abychom je uchovali co nejdéle.
Sklízení bylinek podle pravidel
Bylinky patří na naše záhony stejně jako spousta jiných plodin, a vedle zeleniny je pěstujeme nejčastěji. Používají se nejen v kuchyni, ale i jako léčivky nebo jako přísady do krémů a šamponů. Jejich účinek je obecně známý, ale neuškodí, pokud si kuchyňské bylinky připomeneme a stejně tak sklízení bylinek pro zachování jejich aroma a účinků.
Výhodou většiny bylinek je to, že je můžeme od jara až do zimy pěstovat na záhonech, ale také doma za oknem nebo na balkóně. Výsev a pěstování není nikterak složité, většina bylinek si vystačí s univerzálním substrátem a běžnou zálivkou. Také nároky na slunce nejsou nijak extra velké, většina bylinek snese slunce i polostín. Vysloveně stinné druhy bylinek se u nás moc často nepěstují.
Mezi nejčastěji používané druhy bylinek bezesporu patří petrželka a pažitka (i když obě dvě správně patří mezi druhy zeleniny), a dále pak rozmarýn, máta, bazalka, šalvěj, majoránka, oregano, tymián, koriandr nebo meduňka. Každá z těchto bylinek se hodí na něco jiného, ale lze je mezi sebou i kombinovat.
Petrželka, pažitka, ale i majoránka nebo koriandr jsou výbornými polévkovými bylinkami. Své užití ale najdou také ve studené kuchyni. Majoránka je zase nezbytná při zabíjačkách. Máta vynikne v nápojích, ať už teplých nebo studených. Šalvějový čaj nebo sirup jsou známé léčivé přípravky v domácím léčitelství, šalvěj se ale velmi dobře snoubí také s masem. Na maso se dá použít také tymián nebo rozmarýn. Oregano čili dobromysl je nezbytnou bylinkou italské kuchyně. A bez bazalky bazalkové pesto prostě nepřipravíme.
Další specifické bylinky jsou třeba kopr, saturejka, estragon či řeřicha, medvědí česnek, mateřídouška, kerblík nebo některé druhy lučních bylin jako pelyněk nebo jitrocel. I u těchto bylinek je podstatné sklízení bylinek ve správnou dobu a správným způsobem.
Čím sklízet bylinky?
Při sklízení bylinek bychom neměli rostlinky nikdy trhat ručně. Jednak tím narušíme kořeny, protože málokterá rostlina se nechá "dobrovolně" utrhnout, a jednak tím stonek drtíme a připravujeme se tím o cenné látky.
Vždy bychom měli při sklízení bylinek používat nůžky. Je jedno, jestli to budou nůžky zahradnické nebo kuchyňské. Důležité je, aby byly ostré a čisté.
Střih provádíme nejlépe průběžně, jak bylinky postupně dorůstají. Buď odstřiháváme pouze malé množství, které ihned upotřebíme, nebo můžeme provést sklizeň najednou. A zde je pak opět důležité, jak s bylinkami naložíme.
Můžeme je naložit přímo, ideálně do kvalitního rostlinného oleje. Vytvoříme si tak ochucené oleje, které se dají upotřebit v celé škále kuchyňských úprav potravin.
Nejčastější způsob je ale sušení. Bylinky postačí jen svázat a zavěsit konci stonků nahoru do místnosti, která bude suchá a vzdušná. Bylinky ztratí vodu, ale neztratí aroma ani účinnost. Při používání v kuchyni je můžeme rozdrobit nebo smočit ve vodě.
Další možností je bylinky zamrazit. Můžeme je nasekat nadrobno a zamrazit ve vodě, např. v tvořítkách na led. Budeme tak mít ideální množství do polévky, do nápoje nebo pod maso.
Zdroj informací: Zahradník po ruce, hobbio.cz, bylinkopedie.cz
Publikováno: 7. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová