reklama

Pěstujte bylinky tak, aby měly správnou půdu a výživu

Kde je potřeba výživa bylinek? Zejména tam, kde se bylinky sklízejí po celý rok průběžně. Tyto druhy bylinek potřebují mít dobře vyživenou půdu, která jim zajistí dostatek živin. Zároveň je potřeba bylinky ošetřit proti škůdcům, protože ne všechny rostlinky jsou škůdcům odporné a páchnoucí. Jaké nároky na stanoviště bylinky mají? Vše se dočtete v našem článku.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výživa bylinek a nároky na stanoviště

Bylinky mají stejné nároky na teplo, světlo, vláhu a výživu jako jakékoliv jiné rostliny. Pokud nebude některá z těchto podmínek splněna, bylinky nebudou dobře prospívat. Proto chcete-li mít bylinky vitální a zdravé, musíte jim dopřát vše, co jen budou potřebovat. Výživa bylinek není nic, co by nezvládl i úplný začátečník.

Bylinky se dají pěstovat mnoha způsoby, a to nejen v záhonech, ale také na balkonech nebo za oknem. Záleží na tom, jakou máte spotřebu. Na záhonech můžete pěstovat bylinky každý druh samostatně, nebo je budete pěstovat dohromady. A to samé lze udělat i v truhlících a květináčích. 

Dříve, než se budeme věnovat rozdělení bylinek podle způsobů pěstování, zastavíme se krátce u máty. Máta peprná (Mentha piperita) patří do čeledi hluchavkovitých a v současnosti se jedná o jednu z nejvíce využívaných bylin. Používá se nejen v kuchyni, ale také v lidovém léčitelství nebo kosmetice. Máta má mnoho pozitivních vlastností, ale také jednu negativní. Uzurpuje si pro sebe velmi mnoho prostoru. Ať vysadíte mátu na jakékoliv místo, po čase se rozroste tak, že vytěsní ostatní rostliny. Stejně tak se umí rozrůst meduňka.

Při pěstování máty tedy použijte prostornější pěstební nádobu, do které uděláte zespodu otvory a nádobu se sazenicemi zapustíte do země.

Máta je velký uzurpátor, proto jí vyhraďte jasné hranice
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Máta je velký uzurpátor, proto jí vyhraďte jasné hranice

Výživa bylinek se bude odvíjet od toho, jaký typ bylinek hodláte pěstovat. Obecně lze všechny druhy bylinek rozdělit do dvou skupin - v jedné jsou rostliny, kde je výživa bylinek žádoucí a téměř nezbytná, a v té druhé rostlinky, které naopak o hnojení, probiotika a podobně vůbec nestojí.

Bylinky, sklízené na nať

  • petrželka kudrnka i hladkolistá
  • pažitka
  • libeček
  • medvědí česnek
  • majoránka
  • meduňka
  • máta
  • koriandr

Tyto a podobné bylinky pěstujte společně na jednom prostoru, který bude zjara vyhnojen kompostem. Během roku se průběžně sklízejí, a je tedy potřeba pro ně vytvořit výživné prostředí, z něhož budou dlouhodobě čerpat živiny. 

Libeček je oblíbenou a aromatickou bylinkou do polévek či omáček
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Libeček je oblíbenou a aromatickou bylinkou do polévek či omáček

Výživa bylinek ale není jen o přidávání hnojiv a podpůrných látek. Všechny bylinky včetně středomořských je ideální ošetřovat kopřivovým výluhem. Pozor, neplést si výluh s jíchou. Jícha je podstatně silnější a agresivnější, a také výrazně zapáchá. Kopřivový výluh oproti jíše vyrobíte spařením kopřiv, které necháte 24 hodin louhovat. Poté směs přelijete do postřikovače a bylinky jí rosíte. 

Kopřivový výluh je ryze přírodní a ekologický preventivní postřik proti mšicím, třásněnkám nebo molicím. Třebaže mnoho bylinek má svůj charakteristický odér a některé škůdce odpuzují samy od sebe, přeci jen odolné mšice je třeba vypudit silnější "zbraní".

Výživa bylinek podpoří jejich růst, ne vždy je ale žádoucí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výživa bylinek podpoří jejich růst, ne vždy je ale žádoucí

Středomořské bylinky

A potom je tu druhá skupina bylinek, které sklízíme spíše kvůli květům, které intenzivně voní. Sem zařadíme:

  • levandule
  • šalvěj
  • mateřídouška
  • tymián

Tyto bylinky obecně hnojení moc nepotřebují. Například výživa, kde je hlavní složkou přemíra dusíku, znamená pro bylinky vytahování se do výšky, a protože spousta z nich roste vysoko i bez hnojení, budou výsledkem vytáhlé rostliny. A to vše většinou na úkor bohatého kvetení a vůně. Ve květech se bude tvořit podstatně méně vonných silic, a tím rostlinky budou degenerovat.

Bylinky, sklízené na nať potřebují výživu a kyprou půdu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bylinky, sklízené na nať potřebují výživu a kyprou půdu

Pokud budete chtít pěstovat právě středomořské bylinky, připravte jim odpovídající půdu. Tyto rostliny lépe porostou v záhonu, který bude obsahovat písek. Výživa je zde až na posledním místě. Pokud nebudete hnojit vůbec, rostlinám jen prospějete.

Mezi takové rostliny patří tymián, smil italský, rozmarýn, saturejka, šalvěje či citronová verbena, kterou mnoho lidí ještě nemá v patrnosti. Zajímavostí u této aromatické bylinky je, že se hodí nejen na přípravu limonád nebo ovocných salátů, ale velmi dobře se snoubí i s rybami.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Napřírodno, pestitelka.cz

Publikováno: 11. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová