reklama

Využijte jehličí ze zahrady efektivně, vyrobte si z něj hrabanku

Zemina z lesa, čili jehličnatka nebo také hrabanka, byla dříve oblíbenou přísadou do zahradnických substrátů. Její přínos spočíval ve zlepšení struktury půdy a zadržování vlhkosti. Jak je tomu ale dnes? Může být stále pro zahradu přínosem? A kde ji vzít? Je možné si ji jen tak vzít z lesa? Na všechny tyto otázky máme pro vás odpovědi.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zemina z lesa na zahradě

Zemina z lesa, tedy myšleno hrabanka nebo jehličnatka, u nás zatím nepatří zrovna k často viděným na zahradách. Své místo však na nich rozhodně má. Hrabanka se běžně vyskytuje v lesích jako součást přirozeného ekosystému. Vzniká totiž rozkladem jehličí a zbytků rostlin v jehličnatém lese. Tvoří velmi mělkou vrstvu půdy, která se nachází na povrchu země v lese. Je vysoce nakypřující, vzdušná, kyselá a chudá na živiny. Její kyselost se pohybuje mezi 3,5-5,5 pH. Tím, jak se dále rozkládá, zvyšuje se její nasákavost.

Na zahradě najde své uplatněná při pěstování vřesovcovitých rostlin, azalek, borůvek, rododendronů a dalších rostlin milujících kyselou půdu. Ta nejkvalitnější a zároveň i nejcennější hrabanka je z borovicového jehličí. Naopak nejméně vyhovující je pak hrabanka ze smrku (protože se velmi rychle rozkládá). Pozor, pokud byste se rozhodli pro sbírání hrabanky v lese, musíme vás varovat, je to nelegální a hrozí vám za to vysoká pokuta. Je to proto, že les by totiž byl bez této vrchní vrstvy půdy absolutně bezbranný a vlastně by přestal být lesem. Není však nutné chodit pro hrabanku do lesa, vyrobit si ji totiž můžete i sami doma. Nevíte, jak? Hned vám to povíme. 

Využijte jehličnany, které vám rostou na zahradě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Využijte jehličnany, které vám rostou na zahradě

Jak si vyrobit svou vlastní hrabanku? 

Výroba vlastní hrabanky není nic složitého. Potřebujete k tomu jen jehličí a malé množství hlinité zeminy (jež smícháte v poměru 3:1). Kde sehnat jehličí? Vzhledem k tomu, že jsou české zahrady zpravidla plné jehličnanů, neměl by to být velký problém. Nejlepší volbou pro výrobu hrabanky je jehličí z borovic nebo tújí. Smrkovému jehličí se spíše vyhněte.

Dobře promíchanou směs jehličí a zeminy potom uskladněte na stinném a vlhkém místě, kde necháte právě vznikající hrabanku zhruba 2 roky odpočívat. Pokud se vám do výroby hrabanky nechce, můžete opadané jehličí ze své zahrady přihodit do kompostu. Pozor, ale vždy v kombinaci s jiným bioodpadem. Kdyby totiž v zahradním kompostu převažovalo jehličí, byl by výsledný kompost příliš kyselý a nebyl by tím nejlepším hnojivem. A v případě, že bohužel na své zahradě žádné jehličnaté stromy nemáte, můžete si hrabanku dnes dokonce i koupit. 

Hrabanku si můžete vyrobit sami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hrabanku si můžete vyrobit sami

A jak hrabanku na zahradě vlastně využít? 

Hrabanka je skvělý mulčovací materiál, který chrání půdu před vysycháním a erozí. Při rozkladu obohacuje půdu o organickou hmotu, zlepšuje její strukturu a zadržuje vodu. V létě chladí a v zimě izoluje. Může rovněž pomoci odpuzovat některé druhy hmyzu. Použít ji dokonce můžete i na pokojové rostliny, které preferují kyselou půdu. 

Zdroje informací: Zahradník po ruce, rozhlas.cz, ceskestavby.cz, mivemi.cz, homeincube.cz, nkz.cz, dudlu.cz

Publikováno: 29. 8. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová