reklama

Vyzkoušejte na podzimním balkonu trochu chutné zeleninové exotiky

Balkonová pěstitelská sezona nekončí v září, naopak právě teď nastává ten nejvhodnější čas pro podzimní výsev zeleniny, na níž si budete moci pochutnávat ještě v prvních zimních týdnech.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zeminu při podzimním výsevu zeleniny obohatí houby i substrát

Pro podzimní výsev zeleniny se hodí nejrůznější balkonové truhlíky i jiné druhy vhodných nádob, ale nejlepší jsou určitě truhlíky samozavlažovací opatřené speciálními knoty, které průběžně provlhčují substrát a zajišťují dostatek vláhy pro kořínky sazenic.

K výsevu použijte bezrašelinový substrát s perlitem, který nasypte asi do dvou třetin objemu nádoby. Zbylé místo využijete pro suché, pomalu se uvolňující hnojivo a pro mykorhizní houby, které nasypete jako poslední vrstvu. Díky této směsi připravíte výbornou a na potřebné živiny bohatou půdu pro zeleninová semínka.

Pro podzimní výsev zeleniny se budou hodit chytré samozavlažovací truhlíky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro podzimní výsev zeleniny se budou hodit chytré samozavlažovací truhlíky

Neznámé zeleninové druhy obohatí váš zdravý jídelníček

A jaké druhy se hodí k podzimnímu výsevu? Do větších a širších nádob jsou to například oblíbené ředkvičky a ředkve. Dalším vhodným druhem je mangold, který dobře snáší i lehký mráz a na konci listopadu ho můžete pěstovat na okenním parapetu a konzumovat třeba až do ledna.

Během podzimního výsevu zeleniny určitě vyzkoušejte i méně běžné druhy, například směs asijských listových zelenin, které jsou vynikající pro pikantní a zdravé saláty. Velmi zajímavou, a u nás prakticky neznámou zeleninou, která se naopak těší velké popularitě v italské kuchyni, je cima di rapa, které se v češtině říká stonkový tuřín nebo italská brokolice. Ve skutečnosti se jedná o křížence několika druhů listových zelenin.

U nás prakticky neznámá zelenina zvaná stonkový tuřín se podobá brokolici a má v kuchyni i podobné využití
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U nás prakticky neznámá zelenina zvaná stonkový tuřín se podobá brokolici a má v kuchyni i podobné využití

Používá se především jako přísada do polévek a dušená s česnekem a olivovým olejem je chutnou přílohou k masům i k vegetariánským pokrmům.

Další užitečné tipy pro podzimní výsadbu zeleniny

  • K vypěstování sazenic tuřínu i mangoldu můžete použít jednu nádobu. V ní si udejte dva řádky 2 – 3 cm hluboké. Do jednoho řádku vysejte tuřín, a to semínko vedle semínka, do druhé mangold. Pak zeminu přihrňte a lehce přitlačte. Až spotřebujete tuřín, získáte místo pro rozsazení vzrostlých mangoldů.
Vrstva mykorhizních hub zajistí rostlinkám zdárný růst
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrstva mykorhizních hub zajistí rostlinkám zdárný růst
  • Asijskou zeleninovou směs vysejte trochu odlišným způsobem – do připravené zeminy obohacené o mykorhizní houbu vysejte semínka plošně, nikoliv do řádků. Semínka by neměla zůstat na povrchu, takže v nádobě počítejte ještě tak s 1 cm substrátu, kterým je zasypete.
  • V září i na počátku října je babí léto v plném proudu a některé dny panuje krásné, skoro letní počasí. Proto nádoby se semínky a sazenicemi umístěte do stínu, třeba za zábradlí nebo za větší květináče. Pokud jste vyseli zeleninu do samozavlažovacích nádob, potřebují v době, než zakoření, zalévat i svrchu.

Zdroj: pořad Zahradník po ruce, www.symbiom.cz

Publikováno: dnes, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová