reklama

Chloubou kutila bude vlastnoručně postavený gril

Stavba zahradního grilu svépomocí nemusí být nějak komplikovaná a příliš náročná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Zvládnou to i dokonce i amatéři. Před jeho výstavbou je však zapotřebí znát pár zákonitosti a všechno si dobře promyslet. Víte, jak by měl váš krb vypadat? Kde bude stát? A co k jeho výstavbě budete potřebovat? Nevíte? Nevadí, poradíme vám, co všechno je nutné udělat dříve, než se vrhnete na stavbu zahradního grilu a dále vám poradíme i se samotnou výstavbou.

Chloubou kutila bude vlastnoručně postavený gril

Stavba zahradního grilu přece jen vyžaduje nastudování nějakých materiálů o výstavbě zahradního grilu. Inspirovat se můžete i na internetu. Shlédnout můžete i nějaká návodná videa. Skutečná výstavba se pak pro vás stane jednodušší.

Stavba zahradního grilu může být jednoduchá, když je z předem zakoupeného setu
Stavba zahradního grilu může být jednoduchá, když je z předem zakoupeného setu

Tipy, rady a návody na to, jak by měla vypadat taková stavba zahradního grilu svépomocí, najdete i v tomto článku.

I takto může zahradní gril vypadat
I takto může zahradní gril vypadat

Stavba zahradního grilu - jak na to

Jak bylo řečeno výše, ještě dříve, než se pustíte do výstavby zahradního grilu, měli byste si nejprve zjistit o jeho stavbě vše potřebné. Bez těchto znalostí by se totiž mohlo stát, že by se na jeho vzhledu i funkčnosti mohly podepsat klimatické podmínky. Jeho životnost by se pak výrazně zkrátila. Cena grilu se liší podle užití materiálu na výstavbu a rovněž i jeho velikosti. Dále si také ujasněte, kam chcete gril umístit, zda to bude jednoduchý gril nebo kombinovaný gril s krbem a udírnou. Gril ve své zahradě umístěte s ohledem na to, jak fouká vítr. Optimálně by jeho zadní část měla směřovat na sever nebo na západ. V dalším kroku se rozhodněte pro ten správný materiál, který odolá vysokým teplotám.

Postavený zahradní krb může vypadat skutečně pěkně
Postavený zahradní krb může vypadat skutečně pěkně

Jak dále pokračovat

Potom, co vyberete to správné místo a už víte, jak by zahradní gril měl vypadat, je zapotřebí nakoupit potřebný stavební materiál. Pro výstavbu samotného ohniště je vhodné použít šamot. Dále můžete použít i krbovou vložku z litiny nebo oceli. Na vyzdění grilu pak můžete užít klasické cihly nebo kameny. Vhodným materiálem je i pórobeton. Na výstavbu komína je doporučováno použít šamotové cihly nebo žáruvzdorný beton.

Zahradní gril může sloužit i jako zahradní krb
Zahradní gril může sloužit i jako zahradní krb

Jak postupovat při výstavbě zahradního grilu?

1. Na místě, které jste si vybrali, nejprve vykopejte základy pro gril. Jámu vysypejte štěrkem. Následně vymíchejte beton a vylijte jím takto připravené základy.

2. Po zatvrdnutí betonu se pusťte do zdění. K němu budete potřebovat lícové cihly, známé také jako klinkery. Jde o velmi odolné cihly, které odolají horku, dešti, větru i mrazu. Vedle nich jsou vhodné pro stavbu grilu i vápenopískové cihly.

3. Cihly klaďte na sebe a to, že jsou rovně, kontrolujte pomocí napnutého provázku nebo vodováhy. Nad způsobem zdění nemusíte přemýšlet, stačí ten nejběžnější. Maltu na výstavbu namíchejte ze čtyř dílu jemnozrnného písku a jednoho dílu cementu a vody. Přebytky malty z cihel oškrábejte. To, zda je vše rovně, kontrolujte ještě pro jistotu vodováhou. Spárovačkou prohlubte spáry, aby se mezi nimi v zimě a po dešti nedržela voda a námraza. Prodloužíte tím životnost zídky.

4. V deváté řadě cihel vytvořte na obou stranách z kolmo položených cihel římsu, kam se později položí šamotový základ pro topeniště.

5. V potřebné výši (ideálně ve výši dvacáté řady cihel), vystavte stříšku. K tomu je nutné nahoru položit bednění pro obloukovou stříšku, kterou později vyzvedněte z naležato položených cihel. Po zatvrdnutí bednění vytáhněte.

6. Dovnitř grilu, ve výši jedenácté řady cihel, připevněte 6 předem připravených ocelových L profilů. Na ně se pak bude ukládat rošt ve třech různých výškách. Profily připevněte do hmoždinek s pomocí dvou šroubů. Protilehlé opory pro rošt musí být vždy ve stejné výšce. Pod opory, na rampu z cihel v deváté řadě, položte ocelovou konstrukci, svařenou ze dvou L profilů spojených plochou lištou.

7. Na ocelovou konstrukci položte šamotovou desku. Na L profily pak položte rošt s rukojeťmi.

8. Máte hotovo? To zjistíte, až potom, co v něm zapálíte oheň a vyzkoušíte, zda správně táhne. Snad nebudete muset stříšku zbourat a postavit znova.

9. V případě, že vše funguje tak, jak má, okolí grilu vydlážděte.

Grilování si užijeme i ve společnosti přátel
Grilování si užijeme i ve společnosti přátel

Publikováno: 12. 7. 2019, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos.com (foto), Profil autora: Redakce