reklama

Zkuste si vypěstovat vlastní zázvor

V současné době jsou velmi moderní bylinky a koření, které dříve v kuchyni neměli až takové zastoupení. Jednou z takových rostlin je bezesporu zázvor (Zingiber officinalis). Vyznačuje se zejména svou žlutou či černou barvou a také poměrně silným pryskyřičnatým aroma. Nejčastěji se kořeny této rostliny používají v čínské a indické kuchyni. Najdeme jej jak ve slaných, tak i ve sladkých pokrmech. Působí jako afrodiziakum a prevence rakoviny.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zázvor působí také jako afrodiziakum a prevence rakoviny (Zdroj: Depositphotos.com)

Zázvor je pěstován jako tropická rostlina hlavně kvůli dužnatému oddenku, dá se ale velice dobře pěstovat i ve skleníku či doma v květináči, přestože je běžně k dostání v obchodech prakticky po celý rok.

Pěstování zázvoru není vůbec složité. Celý postup začíná tím, že si zakoupíte oddenek. Ten musí být čerstvý, neseschlý a měli by na něm být vidět pupeny. Důležité je vědět, že se zázvor množí jedině vegetativně, neboli z rozrůstajících se oddenků. Pro pěstování zázvoru je nutné vybrat jemně mletý substrát s obsahem jílovitých částí a rašeliny, který musí být schopen zadržovat vlhkost, nesmí obsahovat kameny, které by způsobili deformaci oddenků. Pro zázvor je důležité zabezpečit vyšší teplotu bez výkyvů.

Oddenky zázvoru
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Zázvor se množí z rozrůstajících se oddenků

Nejlepším místem pro sázení je skleník, ale dobré výsledky budete mít i při pěstování v květináči doma.

Postup:

1.  Naplňte květináč substrátem, nezapomeňte na drenáž z keramzitu.

2. Do substrátu vysaďte část oddenku pupeny směrem nahoru.

Oddenek vysazený v květináči před zasypáním substrátem
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Vysazený oddenek před zasypáním substrátem

3. Oddenek zasypte substrátem tak, aby byl asi 2 cm pod povrchem

4. Květináč umístěte na slunné místo, ale po 2 až 3 týdnech, kdy bude oddenek vystrkovat výhon, přeneste zázvor raději do stínu, protože nemá rád přímé slunce. Zalévání se provádí denně do misky. Nejlepší vodou je voda dešťová, vlažná. Velice důležitým prvkem je při pěstování zázvoru také hnojení.

Rašící zázvor v květináči
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Rašící zázvor

Oddenky rostou  poměrně rychle, pokud mají dostatečný přísun základních živin. Ideální je hnojivo s pozvolným uvolňováním živin po dobu 6 měsíců. Granule obsahují regulované dávky důležitých živin, pro rostliny nezbytných, jako jsou dusík, fosfor, draslík a kromě toho v nich najdeme i potřebné stopové prvky jako hořčík, železo, mangan, molybden, bór a zinek.

Mladá rostlina zázvoru v květináči
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Mladá rostlina zázvoru

Za několik měsíců začne oddenek schnout, což je ale naprosto v pořádku. V tuto chvíli se oddenek vyjme a část se může sníst a další část znova zasadit. Tento proces je možné opakovat několik let.

Usychající rostlina zázvoru vhodná ke sklizni
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Usychající rostlina zázvoru vhodná ke sklizni

Vzhledem k tomu, že je zázvor rostlinou cizokrajnou, tak v našich podmínkách vykvete málokdy. Pokud se vám to podaří, tak budou mít květy žlutofialovou barvu a budou vyrůstat na stoncích bez listů. Plody jsou ještě větší zvláštností nežli květy a ve většině případů nedozrají.

Publikováno: 15. 8. 2019, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková