reklama

Může se kadeřavost přenášet na rybíz? A víte, jak můžete zastavit padlí jabloňové a moniliovou spálu peckovin?

V listárně si vždy povídáme o zajímavých rostlinách a radíme vám, jak máte zatočit se škůdci nebo jak si poradit s nemocemi. Tentokrát prozradíme, co je to moniliová spála, která napadá peckoviny, jak lze vyřešit padlí jabloňové a zda je možné, aby se na rybíz přenesla kadeřavost z broskve od souseda.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jan Kopřiva poradí, jak poznáte padlí jabloňové a co si počít s moniliovou spálou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

O ovocnou úrodu nechce přijít nikdo. Těšíme se na ni celou zimu. Co když ale najdeme zvláštně pokroucené listy, bílý povlak na listech nebo dokonce škůdce? Poraďte se, abyste správně určili, o jakou nemoc nebo škůdce se jedná, a následně vhodně a efektivně zakročili. Ještě je určitě čas letošní úrodu zachránit. A pokud byste zasáhli přeci jen pozdě, pokuste se zachránit alespoň stromy pro další roky. Příroda je mocná a většinou se opět takové stromy oklepou, uzdraví a začnou znovu rodit skvělé ovoce.

Jak si poradit s nemocnými stromky meruněk

Pokud začnete pozorovat nápadné usychání mladých výhonů a dokonce vám usychají i celé větve, pravděpodobně se jedná o moniliovou spálu, což je houbové onemocnění, které bohužel v posledních letech hodně napadá na našem území peckovité ovocné stromy. Velkou chybou je v tomto případě ponechat mumifikované plody z minulé sezony na stromě, kdy houba takto přezimuje, následně v dalším roce napadá letorosty a poškodí tak novou úrodu i celý strom. Pomoc je v tomto případě jednoduchá. Takto napadené plody nůžkami ustřihněte až u zdravého kusu dřeva, tak zabráníte dalšímu šíření a v následujícím roce by mělo být už vše v pořádku.

Seschlý plod na větvi
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Napadení houbou se projevuje i seschlými plody minulého období

Jak poznat padlí jabloňové a co s tím?

Když najdete na konci výhonů jabloní pokroucené listy, objevuje se na nich bílý až jemně šedý povlak, jedná se o padlí jabloňové. Je to opět houbová choroba a poznáte ji právě podle velmi nápadného povlaku uvnitř pokroucených listů. V tomto stádiu už nepřipadá v úvahu chemické ošetření, nestačilo by. Je nutné ostříhat veškeré napadené části stromu a tím zabránit dalšímu šíření nákazy. Pozor, takto i jinak napadenou zeleň nikdy nedávejte do kompostu, ale likvidujte je zvlášť. Jinak byste si nemoci i škůdce zavlekli zpátky při hnojení půdy.

Padlí jabloňové
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Padlí jabloňové se projevuje nápadným povlakem

Může keře rybízu napadnout kadeřavost?

Na mladých i starších rybízech můžete objevit zvláštně smrštěné a různě zkroucené listy. Nepleťte si to s kadeřavostí, ta by se na rybíz neměla v žádném případě přenášet. Spíš se bude jednat o napadení mšicemi. Zkontrolujte spodní strany listů a pravděpodobně je tam objevíte. Změny na listech jsou důsledkem sání mšic, kdy sají živiny právě z těchto listů, nicméně můžou být i na jiných částech rostliny. Co nejdříve zasáhněte a ošetřete celou rostlinu vhodným insekticidem.

Listy rybízu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zkroucené listy rybízu jsou často napadené mšicemi

Padlí může napadnout i vznešené astry

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná