reklama

Je nejvyšší čas zasadit česnek. Jak to udělat, aby úroda byla bohatá?

Abychom se i příští rok dočkali voňavého česneku, je třeba již dnes myslet na budoucí úrodu. Konkrétně připravit si kvalitní sadbu a zapravit stroužky včas do země. Máte ale nejvyšší čas.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejvyšší čas zasadit česnek. Jak to udělat, aby úroda byla bohatá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud chcete i napřesrok sklízet krásné a velké cibule česneku, je ideální stroužky zasadit na počátku podzimu. Máte na to čas mezi polovinou září a začátkem října. Jestliže se ale teplota drží kolem 9 °C, můžete sázet i do začátku prosince. Česneku tak dáte dostatek času na to, aby pěkně zakořenil. Lidová pranostika dokonce říká, že stroužky je ideální sázet těsně před prvním promrznutím půdy. Takže letos to ještě tak tak stihnete. Ale pozor, pakliže máte na záhonech těžkou jílovitou půdu, uděláte lépe, jestliže počkáte přece jen do jara.  

Česnek nepaličák má sice menší stroužky, ale je odolnější
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Česnek nepaličák má sice menší stroužky, ale je odolnější

Podzimní výsadba

Pro podzimní, tedy ozimou výsadbu česneku, doporučujeme použít český česnek paličák i nepaličák. Paličáky mívají pěkné stroužky uspořádané kolem stvolu. Nepaličák má stroužky drobné a nepravidelně navrstvené v cibuli. Sice se hůř loupají, ale déle vydrží. Zajímavý je také velmi otužilý takzvaný hadí česnek. Vyskytuje se volně v horských oblastech -  u nás například Krkonoše, Hrubý Jeseník, Beskydy, vzácně i Bílé Karpaty. Poznáte jej podle typických zkroucených stonků. Patří však mezi velmi ohrožené druhy. Ve volné přírodě jej proto radši nesbírejte.

Podívejte se také na video reportáž, kde vám Honza ze Zahrádkářské poradny řekne a ukáže, kdy a jak správně zasadit česnek.

Česnek paličák se vyznačuje pěknými velkými stroužky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Česnek paličák se vyznačuje pěknými velkými stroužky

Jarní česnek

Na jarní výsadbu je ještě hodně času, probíhá totiž od poloviny února do poloviny března. Čím dříve však začnete, tím kvalitnější palice sklidíte. Zajímavé totiž je, že bez ohledu na čas, kdy stroužky zasadíte, sklízíte přibližně ve stejnou dobu. Proto je tak důležité dopřát česneku víc času, aby sklizeň byla kvalitní. Zimní česnek je obvykle připraven ke sklizni v červenci, jarní zhruba od konce léta do podzimu. 

Pro výsadbu používejte pouze česnek sadbový
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro výsadbu používejte pouze česnek sadbový

V supermarketu sadbu nekoupíte

Jestli doufáte, že si z dovolené v Itálii přivezete fantastický česnek, zasadíte jej a sklidíte podobně báječnou úrodu, mýlíte se. Česnek totiž nejlépe prospívá ve své původní lokalitě. Nevyroste vám ani česnek, který zakoupíte v našem českém supermarketu. Není vhodný pro pěstování. Tyto druhy jsou nejenom speciálně vyšlechtěné, ale také chemicky ošetřené, aby neklíčily. Z toho logicky vyplývá, že jestliže nevyklíčí doma ve spíží, nevyraší ani v záhonku. Navíc se může stát, že česnek z obchodu neprošel zdravotní kontrolou. Můžete si s ním do půdy zanést nežádoucí choroby. V každém případě je vhodnější sehnat si sadbový česnek.

Urodilo se vám velké množství česneku? Vyrobte si pikantní pochoutku s názvem nákládaný provensálský česnek.

Sázejte česnek s dostatečným rozestupem a dopřejte palicím místo k růstu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sázejte česnek s dostatečným rozestupem a dopřejte palicím místo k růstu

Správný záhon pro česnek

I když sadbě mráz nevadí, bude česnek pro růst potřebovat hodně slunce. Vybíráme pro něj proto pěkné osluněné stanoviště, kde příliš nefouká. Česnek totiž miluje teplo. Půda by měla být spíš lehčí nebo maximálně středně těžká a dobře propustná. Nepřehánějte to ani s hnojením. Česnek je skromný a nevyhovuje mu čerstvě prohnojená půda. Jestliže chcete zeminu vylepšit, učiňte tak alespoň dva týdny před sázením. Hlídejte také střídání plodin v záhonu. Česneku totiž nesvědčí, pokud by měl jít po cibulovinách nebo luštěninách. Naopak se hodí po okurkách nebo bramborách. Na stejné stanoviště jej vysaďte raději až po pěti letech. 

Stroužky zasaďte dostatečně hluboko a překryjte vrstvou půdy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stroužky zasaďte dostatečně hluboko a překryjte vrstvou půdy

Jak správně sázet česnek

Správná vzdálenost řádků je od 25 cm do 50 cm. Rozestupy vám umožní udržet osázenou plochu bez plevelů a dobře prokypřenou. Česneku dopřeje prostor pro vytvoření pěkné a velké palice. Stroužky vysazujte zhruba 8 až 15 cm od sebe a přiměřeně hluboko. V záhonu by měly být zcela ukryté, nad sebou mít asi 6 až10 cm půdy. Platí, že hlubší výsadba chrání rostlinu před teplotními i vlhkostními výkyvy. Čím později česnek sázíme, tím méně hluboko může jít.

Nezapomeňte také na sadbu cibule. Máme pro vás tipy, jak docílit bohaté úrody. 

Tipy pro vás

  • V chladném období preventivně pokryjte záhon se zimním česnekem vrstvou mulče z listí nebo slámy. To stroužky chrání před mrazy.
  • Dejte si na stranu několik stroužků čerstvě sklizeného česneku pro opětovnou výsadbu.
  • V domácím prostředí můžete česnek pěstovat i v truhlíku v substrátu. Jednotlivé stroužky zatlačíme do hloubky zhruba 2 cm a postavíme na dobře osluněný parapet. Sklizně se dočkáme po zhruba půl roce.
  • Česnekové výhonky jsou stejně chutné jako stroužky. Použijeme starší česnek, který už není vhodný ke konzumaci. Dáme jej do skleničky s vodou a můžeme začít vyhlížet zelené výhonky.

Jak postupovat při moření česneku?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Česnek má hned několik využití. Znáte je všechny? Například skvělým pomocníkem je také při pěstování orchidejí. Zajistí, aby lépe a déle kvetly.

Publikováno: 19. 10. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová