Od ledna do prosince loňského roku jsme se pro vás snažili přinášet články plné nápadů, rad, návodů, postupů, instrukcí a informací o pěstování rostlin doma i v zahradě. Připomeňme si TOP 10 Prima článků, které jste si vy, čtenáři naší rubriky, nejvíce oblíbili. Určitě stojí za to si je připomenout.

Plzák je zarputilý nenažranec
Článek o škůdci, který plení zahrady ve velkém, a to především po dešti, jistě ocenili všichni zahrádkáři. Oranžově zbarvený plzák španělský, lidově zvaný slimák, se ve vlhkém prostředí rychle rozmnožuje, a proto je jedním z nejnepříjemnějších návštěvníků našich zahrad. Pro svoje rychlé rozmnožování a nezkrotnou žravost různých druhů plodin a rostlin. Nemá přirozeného predátora, a tak je na člověku, aby jeho stavy korigoval.
Existuje mnoho chemických přípravků, ale ty jsou velmi neekologické. Malou plochu na zahradě, kde je zatím jen pár jedinců, můžeme ochránit ručním sběrem. Větší plochy je vhodné posypat ekologickými granulemi, které obsahují dva prospěšné prvky: fosfor a železo. Uvedené granule jsou výborným lákadlem pro slimáka, ale slouží i jako hnojivo.

Mech v chodníčku? Už nikdy!
Chodníky u domu bez mechu mezi spárami si přeje jistě každý, kdo se snaží okolí domu neustále udržovat. Článek na toto téma, který byl uveden v srpnu loňského roku, poradil čtenářům, jak na to. Ideální je myslet na tento problém již při dláždění. Chodník je před položením dlažby dobré opatřit geotextilií a samotné spáry mezi dlaždicemi by měly být co nejmenší. Pokud nám již chodník několik let slouží, můžeme nepříjemný mech odstranit za pomoci ručního odstranění, které je fyzicky velmi náročné, ale zároveň ekologické.
Další možností je chemické, finančně náročnější odstranění mechu. Může však poškodit ostatní rostliny a je nebezpečné pro malé děti nebo domácí zvířata. Mechanické odstranění tlakovým čističem nebo horkovzdušnou pistolí má také svá pro i proti. Roztok soli není rovněž ideálním odstraňovačem mechu, protože se vsakuje do půdy. Sůl následně ničí vše živé. Čistý alkohol je spolehlivě nejdražší metodou, jak se zbavit mechu.
Vhodnější metodou je, když použijeme ocet, kyselinu citronovou, jedlou sodu nebo vápno rozpuštěné ve vodě. Nejekologičtější způsob je však zatemnění prostoru černým igelitem - k odstranění dojde využitím slunečních paprsků.

Uložte muškáty k zimnímu spánku
Využít pelargonie i další rok, to bylo téma článku vydaného v říjnu loňského roku. Pro bezproblémové zazimování je základem, aby byly rostliny v dobrém stavu a uskladněné přes zimu v místnosti s teplotou okolo 15 °C.
Pokud jsme se k zazimování rozhodli, je dobré je na zimu připravit už v období výrazně nižších venkovních teplot. Postupné snižování hnojiva, utlumení zálivky, odstranění veškerých květenství, suchých listů, kontrola škůdců - to jsou jen některé rady z našeho článku, jak pelargonie dobře připravit na příští rok.

Česneku není nikdy dost
Říjen je ideálním měsícem k zasazení česneku, abychom příští rok sklidili bohatou úrodu. Dle pranostiky je období před prvními mrazíky nejvhodnější dobou k sázení česneku. Ideální na výsadbu je český česnek paličák, který má pěkně uspořádané stroužky kolem stvolu.
Pokud máme půdu bohatou na jíl, je ovšem tato možnost pasé. V tomto případě je ideálním obdobím na sadbu přelom února a března. Kromě teploty a vhodného období je pro česnek důležité rovněž místo, vzdálenost řádků, ale i dobře upravená plocha záhonu.

Chovejte rajčata jak v bavlnce
Článek o nevzhledných hnědých skvrnách na rajčatech jistě zaujal všechny milovníky této zeleniny. Prvními příznaky této houbové choroby, která se odborně jmenuje plíseň bramborová, je to, že se objevuje na listech, potom přejde na stonky a následně na samotné plody rajčat.
Celá úroda je tak prakticky zničena, neboť postižená rajčata začnou hnít a jsou nepoživatelná. Těmto problémům se dá předejít přiměřenou zálivkou, vhodným umístěním sazenic a starostlivostí o napadené listy mechanickým odstraněním nebo preventivním postřikem.

Řekněte ne plevelům
Nepříjemný plevel, který se roztahuje v zahradních místech, kde se nám nelíbí, se dá odstranit bez chemických postřiků (škodlivé nejen pro domácí zvířata, malé děti, ale i okrasné květiny).
Jednoduchým způsobem si můžeme vyrobit ekologický postřik jen ze surovin, které najdeme v každé domácnosti. Postačí nám k tomu jen smíchaní daného poměru octa, soli, vody a tekutého mýdla. Podrobnostem se věnoval červencový článek.

Pro trvalky do školky
Trvalky se staly velkým hitem všech zahrad, protože téměř po celý rok zajistí nepřetržitou škálu pestrých barevných květů, nejsou náročné a patří k nejkrásnějším květinám vůbec. Nejvhodnější pro výběr je návštěva trvalkových školek, kde jsou rostliny pro prodej připraveny v kontejnerech. Není nutné při jejich sázení zkracovat kořenový val, pokud není přerostlý, což zajišťuje kvalitu výsadby.
Vhodným obdobím k výsadbě je polovina září. Důležitá je rovněž kvalitní půda, která zaručí trvalkám dostatečné živiny.

Zkroťte šelmy šantou
V červenci jsme se věnovali trvalce podobné levanduli, která je ovšem více odolná a vhodná k širokému použití na zahradách rodinných domů, v městské zeleni, na balkónech, terasách nebo střešních zahradách. Šanta je rychle rostoucí, středně vysoká trvalka, které má dlouhou dobu kvetení.
Její aromatické silice velmi přitahují kočky, proto je šanta vhodnou volbou pro chovatele, kteří se potýkají s touláním koček. Zahradní architekti často kombinují šantu s růžemi, vzniká tak úchvatná kombinace souladu květin. Jejich modravá barva je rovněž vhodná k okrajům cest, na jaře se rostlinami šanty osazují působivé lemy záhonů.

Světový krasavec i na vaší zahradě
Středomořskou rostlinu - pro nás známou především z dovolenkových destinací - lze pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Řeč je oleandru, jehož původní domovinou je rozsáhlé území od Portugalska přes Írán až po východní Asii. Jeho úzké zelené listy vytváří hustou rostlinnou skladbu doplněnou krásnými květy, a to nejčastěji v bílé, růžové nebo žluté barvě. Oleandr je ovšem považován za jednu z nejjedovatějších zahradních rostlin na světě.
Již po požití dvou lístků dospělým člověkem dochází k prudké otravě, která končívá úmrtím. Pěstováni v našich podmínkách vyžaduje zvýšenou pozornost na zálivku, hnojivo a půdu. Pozor musíme dát i na škůdce z řad hmyzu nebo hub.

Vtiskněte zahradě svůj jedinečný styl
Zahrada je chloubou a zároveň jedinečným stylem každého, kdo má možnost si ji vytvořit. Říjnový článek, který jste si vy, čtenáři naší rubriky, oblíbili, se věnoval právě jednotlivých typům zahrad. Užitková zahrada se vyznačuje především pěstováním velkého množství ovoce a zeleniny na záhonech či ve sklenících. Prostor je zaplněn různými druhy ovocných stromů a keřů. Okrasné rostliny jsou zastoupeny jen minimálně. U tohoto typu zahrad jde především o praktičnost.
Oproti tomu okrasná zahrada je určitým protipólem té užitkové. Dominuje skalka, která je velmi barevná a rozmanitá. I zde nechybí skleník či fóliovník, kde se pěstují tropické rostliny, kaktusy nebo sukulenty. V takové zahradě je významným prvkem vodní plocha v podobě umělého jezírka, nejlépe s chovem koi kaprů a dokonale zastřiženým trávníkem vůkol. Relaxační zahrada je (dle svého názvu) určena především k relaxaci. Zastoupení záhonků s ovocem, zeleninou, ovocnými stromy, keři, květinovými záhony s trvalkami a skalkou je v prostoru ve vyvážené rovině. Nechybí zahradní bazén, vířivka či venkovní sauna s odpočinkovým prostorem. Gril, pergola nebo altán jsou skvělými užitkovými doplňky.
Zahrady exotického typu se podobají zahradám skandinávským nebo japonským. Různé obloukové můstky přes vodní toky, altánky nebo kamenné skulptury s různotvarými lucernami nesmějí v takové zahradě chybět. Z rostlinných zástupců dominují sakury, japonské javory a exotické traviny. Často bývají navrženy ve stylu feng shui, tedy spojením živých a neživých prvků, rostlin, kamene a vody.
Venkovský styl zahrady připomíná babiččinu zahrádku s množstvím růží, slézu, pivoněk, jiřin, jabloní, dřevěných plotů, ale také se samozřejmým dostatkem bylinek a zeleniny. Ve všem je kladen důraz na vyváženost a mírnou asymetrii. Moderní zahrady vypadají jako z katalogu. Zahradní architekti je vytvářejí dle přání zákazníka přesně na míru - s důrazem na splynutí s novostavbou. Základem jsou geometrické tvary, barevné sjednocení a pevné linie. Samozřejmostí je samozavlažování a hrací prostor pro děti.

Těší nás váš zájem o naše články v minulém roce. Bude nám letos opět potěšením, když si nové články z rubriky Zahrádkářská poradna se zájmem přečtete a získané informace dál využijte na svých zahradách. Děkujeme.
Zdroj informací: zahradkarskaporadna.cz
S plzáky začněte bojovat včas:
Publikováno: 1. 2. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská