reklama

Pěstujeme bylinky na plném slunci

Chystáte se do pěstování bylinek a vaše zahrada se nachází téměř celý den na plném slunci? Pak tento aspekt považujte spíše za výhodu, většina bylinek tyto světelné podmínky totiž dokonce i vyžaduje. Chybu určitě neuděláte sortimentem léčivých rostlin ze Středomoří, ale plné slunce s občasným přísuškem nebude vadit ani některým domácím léčivkám.

i (Zdroj: archiv redakce)
Pěstujeme bylinky na plném slunci

Pozitivní zprávou pro zahrádkáře a milovníky bylinek je, že mezi léčivými rostlinami najdeme hodně druhů, které si poradí s intenzivním slunečním zářením i se suchem, takže pokud na své zahradě s nedostatkem vláhy bojujete, budou pro vás bylinky možná i záchrana.

Především bylinky ze Středomoří jsou takovým podmínkám doslova naučené, vždyť musí vydržet i celé týdny bez jediné kapky dešťové vody. Tyto rostliny jsou proti působení slunečních paprsků přizpůsobeny stavbou svých nadzemních částí. Stonky totiž často dřevnatí, čímž se zvyšuje i odolnost vůči apetitu divoké zvěře, která by si na nich jinak ráda pochutnala, listy jsou vybaveny jemnými chloupky, které zamezují vysychání, a navíc bývají i stříbřitě zbarvené, což je opět výhodná výbava proti intenzivním slunečním paprskům.

Ideální podmínky

Bylinky určené pro pěstování na plném slunci vysaďte na otevřené stanoviště, které je po většinu dne vystavené slunci. Půda by měla být dobře propustná pro vodu, což může být někdy problém v případě půdy jílovité. Takovou půdu je třeba odlehčit bohatým přídavkem písku nebo štěrku. Tyto materiály se vám budou tak či tak hodit, zajistí totiž odvedení nadbytečné srážkové vody do podloží, kde už nebude pro kořeny znamenat riziko.

Suchovzdorné bylinky si poradí dobře i s přísuškem, na škodu bude mnohem více dlouhodobé zamokření, při kterém by rostliny opravdu trpěly. Na obtíž bude také půda studená, proto bylinky vysaďte na výhřevné stanoviště. Skvělým doplňkem bylinkového záhonu budou také větší kamenné bloky, které fungují jako sluneční past. Během dne totiž ve své vnitřní struktuře kumulují teplo, které se pak uvolňuje během noci nebo během chladných dnů. Na podobném principu kámen funguje i v zimě, takže se v jeho blízkosti bude dobře dařit i těm druhům, kterými by za jiných okolností naše mrazivá zima zrovna nesvědčila.

Pěstujeme bylinky na plném slunci
Pěstujeme bylinky na plném slunci (Zdroj: )
Pěstujeme bylinky na plném slunci
Pěstujeme bylinky na plném slunci (Zdroj: )
Pěstujeme bylinky na plném slunci
Pěstujeme bylinky na plném slunci (Zdroj: )

Výsadby s tematickou náplní

Bylinky se samozřejmě mohou stát hlavním tématem vaší zahrady, některé z nich totiž rádi používáme jako okrasné rostliny. Přesto existují i takové výsadby, které jsou pro pěstování bylinek historicky i tematicky předurčeny. Co takhle místo klasického bylinkoviště tentokrát vyzkoušet bylinkovou spirálu, bylinný vrch, nábytek nebo třeba bylinky vysadit do trávníku? Jejich nízké nároky si doslova zamilujete, jsou to totiž rostliny vhodné i pro ty z nás, kteří nemají času nazbyt. Vzhledem k tomu, že se blíží jaro, určitě si tyto výsadby naplánujte, některé druhy si snadno předpěstujete i z výsevu.

Druhy bylinek na plné slunce

  • yzop lékařský (Hyssopus officinalis)
  • saturejka horská (Satureja montana) a saturejka zahradní (S. hortensis)
  • levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
  • tymián obecný (Thymus vulgaris)
  • mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)
  • pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum)
  • divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)
  • zavinutka podvojná (Monarda didyma)
  • šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
  • meduňka lékařská (Melissa officinalis)
  • máta peprná (Mentha piperita)
  • pelyněk brotan (Artemisia abrotanum)
  • měsíček lékařský (Calendula officinalis)
  • ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 7. 1. 2019, Autor: