reklama

Angrešty se vracejí do našich zahrad

Někdy kolem přelomu tisíciletí se tak masivně rozšířilo angreštové padlí hnědé (tzv. americké), že většina pěstitelů angreštu musela své starší keře ze zahrad zcela odstranit. Tato neblahá zkušenost přiměla šlechtitele a množitele angreštu k bádání nad novými, odolnějšími odrůdami angreštů, které by dokázaly mnohem lépe čelit chorobám. Dnes už se opět v českých zahradách setkáváme s angrešty mnohem častěji.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Angrešty se vracejí do našich zahrad

Nově vyšlechtěné odrůdy jsou mnohem odolnější

Keře a stromky starších odrůd a hlavně těch, které nikdy nebyly ošetřovány proti hnědému padlí, se neubránily na přelomu tisíciletí této geometricky se šířící nákaze a ty, které byly pěstovány na stanovištích s příznivými podmínkami pro rozvoj choroby ani neměly možnost se jí vyhnout. Velmi pozitivně v této souvislosti vyznívá zjištění, že díky lidem, kterým nebyl osud tohoto u nás tradičně pěstovaného drobného ovoce lhostejný, došlo k vyšlechtění odrůd mnohem odolnějších. A tak se s dnešním sortimentem pěstitelských odrůd není třeba již obávat žádného padlí amerického.

Nově vyšlechtěné odrůdy jsou mnohem odolnější
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nově vyšlechtěné odrůdy jsou mnohem odolnější

Co se změnilo na dnešních odrůdách

Kromě vysoké odolnosti vůči hnědému padlí se podařilo šlechtitelům omezit výskyt trnů na výhonech. To je nespornou a velkou výhodou při sklizni ovoce. Dalším plusem je pohodlnější sběr díky pěstování keřů na kmenném tvaru meruzalky oproti pravokořenné keřové formě. Zelenožlutá Prima a červenoplodá Karmen jsou vyšlechtěny ve Zborovicích blízko Kroměříže, a to díky pěstiteli a šlechtiteli Martinu Vránovi. A k dalším novinám v odrůdách angreštu čili srstek se řadí ještě odrůdy Dagmar a Alan.

Kromě vysoké odolnosti vůči hnědému padlí se podařilo šlechtitelům omezit výskyt trnů na výhonech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kromě vysoké odolnosti vůči hnědému padlí se podařilo šlechtitelům omezit výskyt trnů na výhonech

Raná až středně raná odrůda Alan

Jedná se o odrůdu angreštu se zralostí do konce června. Výhony jsou středně olistěné polovzpřímené až horizontální, v horní třetině slabě otrněné. Velké plody této odrůdy mají karmínovou barvu a na povrchu jsou slabě ochmýřené, jejich tvar je kulovitý. Chutnají sladce navinule.

Raná až středně raná odrůda Dagmar

Odrůda Dagmar se vyznačuje zralostí koncem června. Jedná se o středně hustý keř s hustě olistěnými výhony. Její plody jsou středně velké až velké se žlutou slupkou a s ochmýřením. Mají tenkou slupku a chutnají sladce navinule.

Středně raná odrůda Prima

Zralost této odrůdy je na přelomu června a července. Korunu má keř kulovitou s polovzpřímenými výhony a s hustým olistěním. Plody jsou spíše velké, elipsovitého tvaru se sladce navinulou dužinou. Slupky mají světle zelenou až světle žlutou barvu a jsou hladké.

Středně raná až pozdní odrůda Karmen

Zralost této odrůdy spadá do začátku července. Keř má hustou korunu kulovitého tvaru s polovzpřímenými výhony a hustěji rostlými trny. Plody jsou středně velké s červenou slupkou, oválného až kulovitého tvaru a slabým ochmýřením. Dužina chutná sladce navinule.

Všechny čtyři výše zmiňované odrůdy jsou odolné proti napadení padlím hnědým (americkým).

Zdroj: Zahradnictví KRUH, Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17. 11. 2014, Autor: