reklama

Topinambur v zahradě i na talíři

Jasně žluté úbory otáčející se během dne za sluncem napovídají, že topinambur patří do rodiny slunečnic. Vidět je obvykle jako nenáročný lem plotů anebo jako plevelná rostlina nejčastěji se vyskytující v blízkosti vod. Pokud je na zahradě již nouze o květiny do vázy, dobře vám poslouží právě květy topinambur. Rozzáří svou žlutavou barvou doslova celou místnost.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Topinambur v zahradě i na talíři

Topinambury (Helianthus tuberosus) často nazývané tak židovské brambory, pocházejí původně z Jižní Ameriky. Bez problémů je však můžeme pěstovat i u nás. Nevymrznou ani při krutých mrazech, zimu přečkají bez pohromy a na jaře jejich hlízy znovu vyraší. Jsou nenáročné, snášejí stinná stanoviště a snesou i suchou půdu, klidně i v drsném podhorském klimatu. Dorůstají výšky až 3 m. Slunečnice topinambur je nenáročná a přitom dekorativní rostlina. Na zahradě však potřebuje mít přísně vymezený prostor, jinak má snahu zabrat si pro sebe co nejvíce plochy.

Dají se však i směle využít i v kuchyni. Podzemní hlízy topinambur, nazývaných někdy sladké brambory, jsou vhodné i pro diabetiky, obsahují totiž kromě bílkovin, tuků a vlákniny i polysacharid inulin. Ten snižuje hladinu krevního cukru. Sklízejí se v podstatě v průběhu celé zimy, od začátku podzimu až do jara. Mohou však zůstat uskladněny po celé toto období přímo v zemi. Neuškodí jim totiž ani dosti silný mráz. Barva slupek může být různá. Topinambury lze zařadit k první jarní zelenině, na jaře nám mohou spolehlivě nahradit například ředkvičky. Nejchutnější jsou však na podzim.

U nás se však spíš než jako zelenina používají jako krmivo pro lesní zvěř, které jí připravují běžně myslivci. Hlízy topinamburů jsou významným zdrojem hořčíku, vápníku, železa, draslíku a také vlákniny. Dají se z nich připravovat teplé i studené pokrmy. Příprava je jednoduchá: hlízy se omyjí, oškrábou, a aby nezčernaly, namočí se do mírně okyselené vody. Pak se dále upravují. Dají se vařit, opékat, smažit, zapékat, ale taky je lze konzumovat syrové například v salátech.

Jejich konzumace napomáhá detoxikaci organismu, chrání játra a ledviny, zlepšuje trávení, napomáhá regulaci krevního tlaku a snižování cholesterolu.

A jak lze tedy připravit topinambur jako skvělou pochoutku ke konzumaci? Zkuste si z něj vyrobit chutný  topinamburový salát.  Potřebovat budete asi dva hrnky oloupaných topinamburových hlíz nakrájených na plátky. Dále přidejte šálek na plátky nakrájených a předem oloupaných jablek, půl šálku plátků hrušek, taktéž předem oloupaných, dále půl hrnečku na tenká kolečka nakrájené cibule. Doplňte dvěma lžícemi spařených rozinek a přidejte půl hrnečku sekaných nebo na plátky strouhaných vlašských ořechů. Ty můžete vyměnit za oříšky lískové, taktéž ale sekané nebo mleté. Oříšky podtrhnou nasládlou chuť topinamburů, které samotné mají mírnou oříškovou příchuť. Vše v míse dobře promíchejte se lžící medu poté, co jste všechny salátové suroviny posolili. Přidejte kelímek bílého jogurtu a nechejte odležet v ledničce. Těsně před podáváním salát dozdobte čerstvou bazalkou nebo meduňkou. Nyní stačí již jen popřát vám dobrou zdravou chuť!

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 12. 12. 2012, Autor: