reklama

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Čerstvým květům se samozřejmě nic nevyrovná, přesto existují i takové, které si svou krásu zachovají mnohem déle. Letničky vhodné pro sušení jsou ideálním řešením pro ty, kteří se chtějí z krásy květů těšit klidně i mimo sezónu. Sušené letničky nemusí nutně skončit pouze v kytici, hodí se i jako součást ručně vyráběného papíru, jako efektní suroviny do mýdel nebo jako dekorační prvek při vaší hand made tvorbě.

i (Zdroj: Shutterstock)
Pestrovka kulovitá je letnička, vytvářející kulovité květy fialové barvy

Rostliny určené k řezu vypěstované na vlastní zahradě zažívají renesanci. Nejspíš je to dáno tím, že si rádi odpočineme při ruční práci, navíc květiny samy o sobě působí jako antistresový prostředek. Pokud ale nechcete, aby květiny podlehly po několika dnech zkáze, určitě se neobejdete bez těch druhů, které se dají sušit.

Jejich sadbu si budete muset s největší pravděpodobností předpěstovat, na trhu se s ní setkáte jen zřídka a nabídka je omezená pouze na základní sortiment, který většinou představují slaměnky a statice. Při výsevu svépomocí ale můžete popustit uzdu fantazie a vyzkoušet i méně tradiční druhy. Rozhodně nemusíte zůstat u těch zcela běžných. Zajímavé možnosti nabízejí také směsi letniček nebo okrasných trav. Ty jsou vhodné především pro ty zahrádkáře, kteří nevědí, jakými druhy začít nebo chtějí i na jediném záhonku sklízet pestrý sortiment.

Slaměnky jsou nenáročné a dekorace z nich prozáří váš domov
i (Zdroj: Shutterstock)
Slaměnky jsou nenáročné a dekorace z nich prozáří váš domov

Letničky pro netradiční vazbu

Slaměnky, statice nebo smilky reprezentují klasiku mezi letničkami určenými na sušení. Jenže u tohoto základu nemusíte zůstávat, zvláště pokud chcete vytvářet kytice nebo jiné dekorace poněkud „divočejšího“ nebo přírodního charakteru. K tomuto účelu se skvěle hodí například černucha damašská. Tato květina je dostupná v kultivarech s květy v bílé, modré a růžové barvě. Dají se z ní sušit květy nebo tobolky, které vzniknou z těchto zajímavých květů.

Tobolky mívají v závislosti na odrůdě barvu načervenalou nebo zelenkavou. Osivo této letničky většinou seženete ve směsi odrůd, ale existují i osiva s jediným kultivarem. Tobolky si můžete nasušit i z příbuzné černuchy východní, která ovšem dorůstá větších rozměrů. Pokud se nechcete soustředit pouze na sušené květy, určitě oceníte i jednoletý mák, jehož makovice mají všestranné využití nejen ve floristice.

Jednoduchá pravidla výsevu

Níže uvádíme přehled běžně dostupných druhů na trhu a termín výsevu. Ten se snažte vždy dodržet, rozhodně se nevyplácí výsev uspíšit. Kvůli nízkým teplotám a nedostatku světla v předjaří se totiž nedočkáte sadby valné kvality. Rostliny jsou slabé a mnohdy i náchylné na choroby a škůdce.

Hloubka výsevu se dá odvodit od velikosti semen. Drobná semínka se někdy ani zeminou nepřekrývají, stačí je jen smísit s lehkým substrátem. U některých druhů je dokonce možné osivo vysévat přímo na záhon, což je vhodná varianta hlavně pro ty, kteří nemají možnost předpěstování letniček ve skleníku. U většiny druhů počítejte s jarním výsevem, u některých připadá v úvahu i podzimní termín. Ten se mnohdy provádí třeba u černuchy a suchokvětu.

Kraspédie žlutá je velmi atraktivní letnička, vhodná k řezu a zejména k sušení
i (Zdroj: Shutterstock)
Kraspédie žlutá je velmi atraktivní letnička, vhodná k řezu a zejména k sušení

Směsi osiva

Letničky ve směsi jsou skvělou možností, jak si i na malé ploše vypěstovat různé druhy květin. Ne vždy ovšem vyklíčí všechny druhy, které jsou v osivu zastoupeny, proto počítejte s určitým překvapením.

Přehled termínů výsevů u nejběžnějších letniček určených k sušení

  • černucha damašská (Nigella damascena) – přímý výsev od března do dubna nebo od září do října, osivo pouze zapravíme do zeminy
  • černucha východní (Nigella orientalis) – přímý výsev od března do dubna nebo od září do října, osivo pouze zapravíme do zeminy
  • kraspédie (Craspedia globosa) – výsev v lednu, dlouhá doba klíčení
  • nevadlec klasnatý (Celosia spicata) – únor až březen
  • pestrovka kulovitá (Gomphrena globosa) – únor až duben
  • slaměnka (Helichrysum bracteatum) – při předpěstování výsev v březnu až dubnu, při přímém výsevu vyséváme od dubna do června
  • smilek růžový (Helipterum roseum) – předpěstování v březnu až dubnu, přímý výsev od dubna do května
  • statice (Limonium sinuatum) – předpěstování v březnu až dubnu
  • suchokvět roční (Xeranthemum annuum) – přímý výsev od března do června nebo od září do října
  • světlice barvířská (Carthamus tinctorius) – přímý výsev od března do května
Černucha setá je na první pohled nezajímavá rostlinka
i (Zdroj: Shutterstock)
Černucha setá je na první pohled nezajímavá rostlinka

Zdroj informací: Lucie Peukertová

Publikováno: 9. 3. 2020, Autor: