reklama

Výroba bylinného sirupu za studena aneb Jak zužitkovat první jarní bylinky

Posílit imunitu můžete i pomocí sirupů, které se vyrobíte z jarních bylinek. Nejvíce cenných vitaminů a minerálů se zachová v bylinných sirupech při výrobě za studena. Nevýhodou sice je, že se musí uchovávat v lednici a vydrží, jen pár měsíců. Jenže jsou tak chutné, že by déle stejně nevydržely.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Výroba bylinného sirupu za studena aneb Jak zužitkovat první jarní bylinky

Většina sirupů například z ovoce se připravuje jeho rozvařením a přimícháním cukru a konzervační látky. Takový sirup sice vydrží dlouho, nemusíte ho přechovávat v lednici, ale zase obsahuje mnohem nižší množství vitaminů, které se částečně zlikvidují vařením.

Pokud tedy netrváte na dlouhodobém uskladnění a sirup spotřebujete za jedinou sezonu, zkuste si například z citrusových plodů a čerstvě vyrašených bylinek vytvořit skvělý léčivý sirup metodou za studena.

Překvapí vás jeho jednoduchá výroba i skvělá chuť. Tímto způsobem si vyrobíte i sirupy určené například pro léčbu horních cest dýchacích, sirupy pro uklidnění či očistu organismu.

1_p-i-v-rob-sirupu-dbejte-na-vrstven-bylin-cukru-a-citrusov-ch-plod-nakr-jen-ch-na-tenk-pl-tky-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Co budete potřebovat

Na výrobu sirupu budete potřebovat kromě bylinek, cukru a ovoce už jen pár věcí. V první řadě velkou zavařovací, pokud možno patentovou, sklenici, kterou si předem povařte ve vodě, abyste se vyvarovali jakékoliv kontaminace sirupu, který by se pak rychle kazil. Pak si připravte misku na sběr bylin, misku na rozkrájené ovoce, ostrý nůž a prkénko na rozkrájení ovoce.

Dále si připravte 1 citron a dvě nebo tři limetky v bio kvalitě. Ty zbavte kůry a nakrájejte na tenké plátky. Pro výrobu sirupu zužitkujete i okraje plodů, které tedy nevyhazujte.

Dále budete potřebovat 1 kilogram třtinového nebo bílého cukru a větší mísu studenou vodou propraných bylinek, které nekrájejte, nechte je ve větších kusech, například celé listy či kvetoucí nať.

V našem případě jsme sirup vyráběli z mladých listů  jitrocele kopinatého (Plantago lanceolata), listů meduňky lékařské (Melissa officinalis) a kvetoucí natě mateřídoušky úzkolisté (Thymus serpyllum). Tato skladba bylinek dobře poslouží při léčbě nachlazení a kašle, navíc příjemně chutná, ale složení si můžete upravovat podle své chuti.

Postup přípravy

Na dno zavařovací sklenice si naskládejte asi dva až tři centimetry silnou vrstvu okapaných bylinek. Na ně nasypte asi dva centimetry cukru, na který naskládejte několik plátků citrusů. Takto postupujte až do té doby, než zaplníte celou sklenici.

Pokud vás mate, že v použitých surovinách nenajdete vodu, je to opravdu tak. Sirup totiž nevzniká louhováním bylin, cukru a ovoce ve vodě, ale postupným uvolňováním léčivé šťávy z bylinek a citrusů, na které působí cukr. Sklenici nechte stát dva až tři týdny na místě, na které nesvítí slunce, takže nedochází k zapařování obsahu.

Po uplynulé době sirup sceďte přes husté plátýnko a slejte do sirupových lahví.

Sirup neobsahuje žádný konzervant kromě cukru, který přirozeně sirup zakonzervuje, ale stejně tak nepočítejte s dlouhou trvanlivostí. Jakmile láhev se sirupem načnete, snažte se sirup co nejdříve spotřebovat. Po celou dobu uchovávejte v lednici. Jakmile se na hladině objeví stopy plísně, okamžitě sirup zlikvidujte.

1_sirup-lze-vyrobit-z-plan-ch-i-kulturn-ch-druh-bylinek-skv-l-je-nap-klad-medu-ka-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Sběr bylinek

Aby byl sirup opravdu léčivý a abyste si zbytečně do těla nezanášeli škodliviny, nesbírejte bylinky na prašném místě, na skládkách nebo poblíž rušných komunikací.

Stejně tak se vyhýbejte těm, u kterých hrozí ošetřování chemickými přípravky nebo těm, které jsou například hnojeny syntetickými hnojivy. Podobně i použité citrusy by neměly být pěstovány běžným způsobem, protože jsou ošetřovány postřiky, které jsou opět nežádoucí. Kupujte plody pouze v bio kvalitě.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 8. 4. 2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová