reklama

Včelařské rostliny nejen pro včelaře

Plánujete osázet nově zahradu? Pak volte rostliny tak, aby byly vhodné i pro včely. Proč jsou v zahradě včely tak moc potřeba a jak je přilákat?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Včelařské rostliny nejen pro včelaře

Během několika posledních let výrazně přibylo včelařů a světe div se, jsou mezi nimi často poměrně mladí lidé. Čím to je? Možná tím, že si čím dál tím častěji vyrábíme domácí produkty z medu nebo proto, že si rádi dopřejeme něco opravdu zdravého, čím můžeme perfektně nahradit pro naše tělo méně výhodný cukr. Včely i včelaři doslova zbožňují medonosné rostliny, které se přirozeně vyskytují ve volné přírodě, ale v některých lokalitách jsou zvláště důležité hlavně v rodinných zahradách. Tak při plánování zahrady nezapomeňte na pilné včelky.

Proč bychom měli včely lákat do zahrady?

Důvodů je hned několik. Plní totiž důležitou ekologickou funkci, protože opylují velkou část rostlin, díky čemuž se dočkáme bohaté úrody. Ne nadarmo se o včele mluví jako o nejpilnějším hmyzu. Za jedinou hodinu totiž obletí a stihne opylovat téměř tisícovku květů, což je opravdu unikátní výsledek.

Včely bychom si měli opravdu hýčkat stejně jako jiné opylovače, protože právě ony se starají o naši budoucí úrodu.

Kromě včel pozvěte do své zahrady také čmeláky, pestřenky nebo třeba motýly, kteří za včelami příliš nezaostávají a stejně tak pečlivě hledají nektar.

Včelařské rostliny nejen pro včelaře
i (Zdroj: shutterstock.com)
Včelařské rostliny nejen pro včelaře

Jak to funguje?

Včely nejvíce lákají medonosné rostliny, což jsou druhy bohaté na nektar a pyl. Na plné čáře u tohoto hmyzu vítězí květy v pestrých barvách lákavé vůně, které na ně působí doslova jako magnet. Na jaře jsou včely nejpilnější, protože se snaží nastřádat co nejvíce potravy pro larvy, proto to všude na zahradě i v přírodě bzučí.

Jistě si vybavíte včelami obalené ovocné stromy. Včely doslova milují jabloně, hrušně, třešně, slivoně a mnoho dalších druhů, které ovšem kvetou jen krátce.

Zvláštní problémy mohou nastat, pokud v době květu těchto rostlin panuje chladné nebo deštivé počasí. Včely v takových podmínkách nelétají nebo vylétnou jen na krátkou vzdálenost. Při slunném počasí jsou ovšem pěkně čilé a vydají se i na velkou dálku, kde hledají medonosné rostliny.

Aby to nevypadalo, že si včely pouze vybírají a že se jim nezalíbí jen tak něco, je nutné poznamenat, že ocení i přírodní porosty. Skvělou pastvu jim nabídne například květnatá druhově bohatá louka, ale stejně tak kulturní rostliny, zelenina, divoké plevele nebo třeba bylinky. Právě ty jsou pro včely opravdu užitečné.

Včelařské rostliny nejen pro včelaře
i (Zdroj: shutterstock.com)
Včelařské rostliny nejen pro včelaře

Pokud nemáte dostatek místa na své zahradě, abyste včelám zakládali speciální výsadby, které už jinak nezužitkujete, vytvořte si bylinkoviště. Rostliny ale nechte určitě vykvést, jinak se včelkám nezavděčíte. Vysaďte třeba meduňku lékařskou (Melissa officinalis), mátu (Mentha), dobromysl obecnou (Origanum vulgare), mateřídoušku úzkolistou (Thymus serpyllum) nebo bazalku pravou (Ocimum basilicum). Skvělou práci odvedou také zavinutky podvojné (Monarda didyma), divizny (Verbascum) nebo třeba agastache (Agastache) dostupná v mnoha druzích a kultivarech. Všechny tyto léčivky jsou navíc opravdu krásné, takže je lze kombinovat s dalšími okrasnými trvalkami.

Jak můžete ještě pomoci?

Včely mnohem raději zavítají do zahrady, kde se to příliš nepřehání s chemickými postřiky, proto se pokud možno snažte hospodařit přírodním způsobem.

Čtěte také:

Na klidné a suché místo můžete také nainstalovat domeček pro včely samotářky, který si buď můžete vyrobit sami, nebo si ho kupte ve specializovaném obchodě. Domek samozřejmě neberte jako jedinou možnost, která naláká nespočet včel, jedná se spíše o doplněk bylinkových, keřových nebo trvalkových výsadeb, které budou hlavními centry dění.

Včelařské rostliny nejen pro včelaře
i (Zdroj: shutterstock.com)
Včelařské rostliny nejen pro včelaře

Medonosné rostliny

Včelařskými rostlinami rozhodně nemyslíme pouze trvalky, ale patří mezi ně i letničky, dvouletky, plané rostliny typické pro květnaté louky, rumiště či jiné lokality, ale stejně tak i stromy a keře.

Kromě ovocných stromů včely lákají také lípy (Tilia), které v červnu připomínají jeden velký roj, dále pak trnovníky akáty (Robinia pseuodacacia). Z keřů tento okřídlený hmyz nepohrdne komulí Davidovou (Buddleia davidii) oblíbenou také u motýlů, kalinami (Viburnum), dřínem obecným (Cornus mas) kvetoucím v období jara nebo třeba růžemi (Rosa).

Z říše trvalek jsou oblíbené například třapatkovky nachové (Echinacea purpurea), třapatky zářivé (Rudbeckia fulgida), zápleváky podzimní (Helenium autumnale), rozchodníky (Sedum), mavuně červené (Centranthus ruber), prvosenky (Primula) a mnoho dalších pestrobarevných krásek.

Foto: Lucie Peukertová, foto: shutterstock.com

Publikováno: 30. 6. 2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová