reklama

Podle čeho vybírat vhodný postřikovač?

V každé zahradě je čas od času nutné provést postřik proti chorobám nebo škůdcům. I když se rozhodnete ze zcela strategických důvodů pro cestu bez chemie, i podomácku vyrobené postřiky ale musíte mít čím aplikovat. Při výběru postřikovače je nutné znát několik aspektů najednou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výběr postřikovače se řídí různými aspekty, větší zádový typ dobře poslouží například v menších ovocných sadech

Výběr postřikovače má několik pravidel

Výběr postřikovače je hračkou, řekne si každý nepříliš znalý pěstitel začátečník. Ale abyste si zařízení vybrali přesně podle toho, k jakému účelu má postřikovač sloužit, je nezbytné znát několik aspektů najednou. Především jde o obvykle nutné množství použitého postřiku, počet ošetřovaných rostlin a celkovou plochu zahrady. Čím větší zahrada je, tím by nádoba postřikovače měla mít větší objem.

Ochrana před škůdci rostlin i stromů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ruční postřikovače

Nejmenším ručním typem postřikovače je malý rosič. Účinná látka je umístěna v litrové nádobě a k rozstřikování tekutiny na rostliny dochází opakovaným stiskem aplikační pumpičky. Toto provedení je vhodné především pro rosení a ošetřování pokojových rostlin a dále je velmi dobře využitelný pro rychlé využití například ve skleníku, když se chceme zbavit například mšic na jedné rostlině.

Podle čeho vybírat vhodný postřikovač?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podle čeho vybírat vhodný postřikovač?

Větší postřikovače už mají několik velice šikovných prvků. Celá konstrukce je vyrobena z tuhých termoplastů, pro vytvoření tlaku v nádobce pak slouží píst, kterým pohybujete nahoru a dolů několikrát za sebou, čímž se nádoba natlakuje a použitý roztok tak může proudit ven. U těchto ručních postřikovačů dochází ke vzniku mlhy, která smáčí listy ošetřovaných rostlin, možnost nastavení sklonu aplikační trysky a její ochranný kryt zvyšují účinnost aplikované látky. Pracovní tlak dosahuje hodnot do 3 barů, velikost nádobky je do 2 litrů.

Větší zádové postřikovače jsou těžší, mají podstatně větší nádobu a také teleskopickou tyč, na jejímž konci je umístěna tryska pro rozprašování látky. S tímto přístrojem je vhodné ošetřovat větší keře a stromy, často se také používá například při aplikaci postřiků proti plísni na bramborách. Nedílnou součástí zádových postřikovačů je automatický přetlakový ventil, který brání poškození nádoby při jejím přetlakování. Pracovní tlak zádových typů činí až 4 bary, vhodný objem nádoby je pak 10 litrů.

Pro ovocné sady

Do velkých ovocných sadů často ani největší zádové typy nestačí, proto existují i motorové rosiče. Jde o zařízení, které je poháněno spalovacím motorem a postřiková mlha je z trysky rosiče strhávána proudem vzduchu.

Podle čeho vybírat vhodný postřikovač?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podle čeho vybírat vhodný postřikovač?

Motorové rosiče jsou nejčastěji poháněny dvoutaktním spalovacím motorem a stroj je řešen jako nesený zádový. Aplikační látka se nalévá do nádobky na vrchu stroje. Nevýhodou motorových rosičů představuje větší hlučnost a vyšší pořizovací cena, výhodou je pak velký plošný výkon a minimum námahy.

Publikováno: 26. 5. 2023, Autor: | autor: Jaromír Malich | zdroj: levnepostriky.cz