Trendem poslední doby je kompostování. Tedy metoda, kdy se bioodpad za přítomnosti vzduchu a mikroorganismů přeměňuje na kompost. Ekologicky vyrobené rostlinné hnojivo pak můžeme používat na svých zahrádkách ke zlepšení jak biologických, tak i chemických či fyzikálních vlastností půdy.
Co je kompostování a jak se provádí
Kompost jako směs organických látek vzniká rozkladem zbytků potravin a rostlinné hmoty, recyklací organických látek i kompostováním hnoje. Jedná se o směs bohatou na živiny i organismy, díky kterým se zvyšuje úrodnost půdy. Kompost zahrnuje směs zeleného odpadu, jakým jsou např. listy, tráva i potravinový odpad, zkrátka látky bohaté na dusík a hnědého odpadu.
Kompostové desatero
Mezi hnědý odpad řadíme nejrůznější dřevěné materiály, jakými jsou např. stonky, dřevěná štěpka i papír. Tyto látky jsou velice bohaté na uhlík. Spojením těchto dvou složek dopřáváme půdě potřebné živiny, zavádíme do země bakterie prospěšné pro potlačení patogenů v půdě a minimalizujeme výskyt chorob přenášených půdou.
Vzhledem k tomu, že na kompost patří nejrůznější zbytky potravin, tvoří kompostování nedílnou součást odpadového hospodářství. Proces rozkladu látek přítomných v kompostu můžeme velice jednoduše zrychlit. Přidáváním vody, nadrcením rostlinných složek, pravidelným provzdušňováním a otáčením usnadňujeme látkám proces jejich rozkládání. Stejně jako řízené usnadňování procesu tlení může kompostování prospět i přítomnost hub, žížal či hmyzích larev.
Hmyzí larvy se staly vyhledávanou alternativou ve zpracovávání organického odpadu. Jejich používáním získáme nejen kvalitní substrát, jež můžeme využít jako hnojivo pro naše rostliny. Obrovským přínosem jsou i larvy samotné. Představují zdroj potravy bohatý na proteiny a můžeme je použít nejen jako krmivo pro zvířata, ale i jako složku pro lidskou výživu.
Zpracování organického odpadu pomocí hmyzích larev funguje ve své podstatě úplně stejně, jako žížalí kompostéry. Jedinou výjimkou je absence žížal a přítomnost hmyzích larev či červů.
Jak pomohou larvy v kompostování?
Hmyzí larvy a červi podporují přeměnu organických zbytků v kompostu na ekologicky vyrobené organické hnojivo. Převážnou část svého života stráví pouze v půdě a plně se věnují rozkladu organického materiálu. Dalo by se říci, že jsou naprostí experti na rozklad kořenů starých tlejících stromů či větví. Larvy pomáhají i živým rostlinám. Pohybují se kolem jejich kořenů a zbavují je kořínků, které již rostlinky nevyužívají a tím jim pomáhají s jejich růstem a rašením nových a užitečných kořínků. Hmyzí larvy jsou poměrně veliké. Pomáhají tudíž s provzdušňováním půdy stejně, jako je tomu u žížal. Zároveň hrají nezanedbatelnou roli při šíření semen rostlin pod zemí.
Mezi prospěšné a populární hmyzí larvy patří larvy mouchy černé. Nejsou považovány za škůdce, ba naopak. Svou energii získávají z odumřelých organických látek. Jsou i velice důležité při zpracovávání zbytků jídla, které do kompostu patří. Hravě si poradí i se zvířecím hnojem. Hmyzí larvy požírají odpad a jsou prospěšné pouze do určité velikosti. Jakmile dosáhnou maxima své délky, musí být z kompostu odstraněny a nahrazeny novými menšími larvami. Přerostlé larvy se následně používají jako krmivo pro drůbež, ryby, prasata i ostatní hospodářská zvířata.
Pro účinné kompostování můžeme využít i moučné červy či larvy mouchy domácí. I oni jsou velice efektivní při zpracovávání biologického odpadu. Jejich přítomnost oceníme při tvorbě domácího kompostování, avšak větší popularitu si získaly na úrovni velkochovu.
Hmyzí larvy jsou pro tvorbu kvalitního kompostu zásadní. Přeměňují organické zbytky na organické hnojivo, které je velice prospěšné pro půdu a působí jako hnojivo našich rostlin. Díky kvalitnímu kompostu je půda oživená a pestrá na přítomnost hub a prospěšných bakterií. Zemině tak dopřáváme zásobování živinami ve vyváženém poměru a zvyšujeme odolnost rostlin proti nechtěným škůdcům.
Publikováno: 16. 8. 2023, Autor: | autor: Beáta Boháčová | zdroj: www. microbiologynote.com, www.ceskestavby.cz, www.kokoza.cz