reklama

Prořezání ovocných stromů zvýší jejich odolnost a také úrodu

Bohatá úroda ovoce na vaší zahradě je podmíněna mnoha faktory, z nichž jedním z nejdůležitějších je i zimní řez ovocných stromů. Ideální doba pro něj nastává až v druhé polovině zimy, takže máte dostatek času se na něj připravit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro zimní řez ovocných stromů si vyberte správné počasí, především nesmí mrznout (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zimní řez zvýší plodnost a upraví hustotu větví

Ne všechny ovocné stromy potřebují klasický zimní řez, například takové peckoviny jako švestky, třešně, višně, meruňky, broskev nebo mandloně snášejí prořezávání velmi špatně a jsou poměrně dost choulostivé, takže k němu přistupujeme až na jaře v době květu, nebo ještě raději na konci léta, když je úroda z těchto stromů už sklizena.

Ale nastávající měsíce jsou ideální dobou, abyste provedli zimní řez u jádrovin – tedy u jabloní a hrušní. Pomůžete tak tomu, abyste měli v létě pěknou úrodu chutného ovoce. Zimní řez posílí větve a upravíte jím hustotu koruny na optimální míru, protože příliš košaté stromy spotřebovávají zbytečně mnoho živin. V nepřehledném větvoví se také špatně sbírají plody, které jsou navíc ještě zastíněny listy a přemírou výhonů a tenčích větviček.

První odstraňte poškozené větve

Zimní řez provádějte ve dnech, kdy nemrzne, jinak hrozí, že jizvy po uříznutých větvích a výhonech namrznou. Proto je lepší naplánovat si ho na únor nebo březen, v případě mírné zimy i na leden. Existuje několik typů řezů, záleží na stáří a stavu stromu. Výchovný řez se provádí u mladých stromků a jeho cílem je zformovat další růst. Udržovací řez je určen starším ovocným dřevinám, aby se zvýšila jejich plodnost. Pokud některé z nich rodí málo nebo vůbec, je na místě provést důkladný, tedy zmlazovací řez.

Pro řez silnějších větví je vhodná rámová pila
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro řez silnějších větví je vhodná rámová pila

Jako první se při zimním řezu odstraňují nemocné a poškozené větve. Při prostřihávání koruny řežte větve rostoucí směrem dolů, do kříže nebo do středu. Prostor mezi zachovanými větvemi by měl být mezi 15–20 cm. Hlavní větve se snažte usměrňovat do vodorovné polohy. Malé větve sestřihněte tak, aby poupě posazené nejvíce na vrchu, směřovalo tam, kde chcete mít v budoucnu větev.

Na zimní řez se správným vybavením

Jakýkoliv, tedy i zimní řez, je pro strom citlivým zásahem, tím spíše, že probíhá během chladných měsíců. Proto je tolik důležité používat i správné nářadí. Na nejsilnější větve či kmen je vhodná lehká rámová pila. Slabší výhony a větve zvládnete kvalitními nůžkami. Ty s převodem jsou vhodné ke stříhání čerstvých větví, na ty silnější mějte přichystány nůžky pákové. Při jejich pořizování myslete i na výběr správné čepele.

Jednočepelové nůžky se hodí na stříhání suchých větví, ale pro zimní řez je lepší sáhnout po těch dvoučepelových, které jsou při střihu přesnější a zanechávají hladší řez. Zvláště majitelům větších zahrad s velkým množstvím ovocných stromů přijdou vhod zahradnické nůžky s ergonomicky tvarovanou rukojetí, které sníží přetížení rukou, ramen i krční páteře.

Pákové zahradní nůžky se hodí na silnější výhony
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pákové zahradní nůžky se hodí na silnější výhony

Jakýkoliv řez je vlastně otevřenou ranou, která se může stát vstupní branou nejrůznějších onemocnění, takže je nutné ji okamžitě po zimním řezu zahladit pomocí kvalitního zahradnického nože, tzv. žabky a potřít balzámem nebo voskem.

Příliš velké a hodně staré stromy jsou pro jakýkoliv řez někdy nad možnosti, síly a zkušenosti běžného zahrádkáře, kterému často chybí i vhodné technické vybavení. V takovém případě je na místě obrátit na specialistu – arboristu.

Zdroj informací: floranazahrade.cz; levnepostriky.cz; ecmost.cz

Publikováno: 14. 12. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová