reklama

Okrasné zelí není určeno ke konzumaci. Ozdobí však naše parapety

Zelí na zahradě pěstovaly již naše babičky i prababičky. Od té doby uplynulo hodně vody a na poli šlechtitelství došlo k mnoha úspěchům při pěstování nových odrůd košťálové zeleniny. Některé z nich můžeme skladovat opravdu dlouhou dobu a jiné se hodí k nakládání. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Jak poznáme, že vypěstované zelí je právě to pravé na krouhání? Pojďme si v tom udělat jasno.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zelí na zahradě pěstovaly již naše babičky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zelí na zahradě

Není zelí jako zelí. Jestliže si začínáme pohrávat s myšlenkou pěstování oblíbené plodiny, musíme i dobře rozmyslet, co budeme chtít ihned po sklizni se zelnou hlávkou chtít dělat. Zelí na zahradě můžeme pěstovat různé. Existuje více druhů, a právě jejich následné využití je pro zvolený druh zásadní.

Celá sorta zelí je rozdělena na odrůdy rané, polorané, polopozdní a pozdní, přičemž pozdní zelí se navíc rozděluje na odrůdy určené ke skladování či k nakládání. Právě v tomto je zásadní problém. Jestliže totiž nezvolíme správnou odrůdu, následně naložené zelí zůstane tvrdé a jednoduše nám nebude chutnat. Právě z tohoto je patrné, že při výběru pěstované odrůdy opravdu záleží na tom, k čemu je zelí určeno.

Jestliže chceme pěstovat zelí, které máme pro skladování, pořídíme si např. odrůdu Aros F1. Jedná se o zelí, které je určeno k dlouhodobému skladování. Hlávka je velmi kompaktní, tvrdá a mezi jednotlivými listy nejsou žádné mezery. Je tedy schopna přezimování a být skladována opravdu dlouho – až do dalšího roku. Zelí odrůdy Avak F1 je zelí určené ke krouhání a následnému nakládání. Hlávka je podstatně lehčí. Listy jsou uspořádány úplně jinak než v předchozím případě a mezi jednotlivými listy jsou viditelné mezery. Listy jsou velmi křehké – toto je přesně to pravé zelí na naložení. Odrůda Avak je vlastně pomyslný nástupce zelí, které se hojně pěstovalo na českých polích za minulého století.

Některé zelí je určeno k přímé konzumaci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé zelí je určeno k přímé konzumaci

Kam sahá historie zelí na zahradě

Historie pěstování zelí na našem území je opravdu dlouhá. Již ve 30. letech minulého století lokální pěstitelé sklízeli na svých polích polopozdní dobrovodské zelí. Tohoto zelí si velice cenili a hojně jej nakládali, neboť právě toto zelí bylo díky své křehkosti a sladké šťávě pro naložení naprosto ideální. Od té doby bylo vyšlechtěno mnoho nových odrůd a šlechtění přineslo nevídané úspěchy.

V dnešní době můžeme pěstovat zelí na zahradě s vlastnostmi, které to původní zelí rozhodně nemělo. Přesně tak je tomu např. u odrůdy Torpédo F1. Vypěstované hlávky jsou určené pro krátkodobé skladování a pro přímou konzumaci. Jeho největším benefitem je odolnost proti nadárovitosti košťálovin, což je jedna z nejhorších chorob u košťálové zeleniny. Při této chorobě trpí kořeny a následně zaniká kompletně celá rostlina.

Dnešní odrůdy zelí mají skvělé vlastnosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dnešní odrůdy zelí mají skvělé vlastnosti

Zelí na zahradě může být i okrasou. V posledních letech byly vyšlechtěny rostliny, které doplňují sortiment košťálové zeleniny. Nejsou však určeny ke konzumaci, nýbrž k okrase záhonů i parapetů v době, kdy již žádné jiné rostliny nerostou.

Okrasné zelí není určeno ke konzumaci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okrasné zelí není určeno ke konzumaci

Rostlina se využívá pro podzimní pěstování na dotvoření záhonů. Toto zelí je schopné vydržet i menší mrazíky a zůstává na zahradě velmi dekorativní až dlouho do zimy.  

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 31. 1. 2024, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová