reklama

Rostliny, které škůdci milují a které nenávidí

Vysazování určitých rostlin je ekologický způsob, jak při odpuzování škůdců v našich zahradách nenarušovat rovnováhu v přírodě. Omezením chemických insekticidů a použitím stejně účinných přírodních způsobů lze eliminovat výskyt škůdců efektivně a bez poškozování půdy, vody nebo zamořování vzduchu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rostliny pomáhající při odpuzování škůdců

Škůdci jsou součástí našeho ekosystému, ačkoliv bychom se jich nejraději zbavili jednou provždy. Ale i tito, mnohdy miniaturní tvorové, jsou potřební jako potrava dalších organismů a díky nim zůstává mnoho druhů zachováno. Škůdci mají ovšem sklony k abnormálnímu množení a jejich přemnožení má za následek občas i přírodní nebo hospodářské katastrofy. 

Likvidace, nebo alespoň regulace, a odpuzování škůdců je ovšem na místě. Zahrádkáři a pěstitelé si boj se škůdci berou za své poslání, a je nutno podotknout, že mnohdy je tento boj nerovný, a ne vždy je člověk vítězem.

Pokud je potřeba při odpuzování škůdců tohoto činitele odstranit a eliminovat, není vždy nezbytně nutné sahat po chemických přípravcích. Spousta insekticidů může totiž naše zahrady spíš poškodit, než aby jí pomáhala. V dobách minulých, kdy bylo použití chemických přípravků vcelku běžnou záležitostí, docházelo k postupnému zamořování naší krajiny. Ano, mizeli škůdci, ale s nimi mizely i užitečné organismy, které tato likvidační vlna smetla s sebou.

V současné době je rovnováha v přírodě značně narušená. Škůdci se vrátili s novou silou, zatímco spousta hmyzu téměř zmizela. Bojovat s dalšími chemickými prostředky při odpuzování škůdců znamená další zásah do rovnováhy v přírodě. A přitom je tu celá řada ekologických způsobů, které škůdcům značně znepříjemní život, ale přitom nijak zvlášť nepoškodí životní prostředí.

Některé bylinky jsou při odpuzování hmyzu nedocenitelné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Některé bylinky jsou při odpuzování hmyzu nedocenitelné

Ekologická ochrana pomocí rostlin při odpuzování škůdců

Přírodní repelenty - výtažky z citronely, levandule, máty peprné, eukalyptu nebo rozmarýnu. 

Rostliny odpuzující hmyz na záhonech, balkonech, terasách i v interiérech:

  • Levandule proti hmyzu působí jako přirozený repelent svou intenzivní vůní
  • Máta dobře působí proti hmyzu, a to včetně toho lezoucího
  • Rozmarýn působí proti komárům
  • Muškát citrónový (Pelargonium odoratissimum) působí proti hmyzu jako účinný přírodní repelent
  • Aksamitník zbaví zahradu komárů a much, působí i proti mšicím a mravencům
  • Citronová tráva působí odpudivě proti hmyzu
  • Měsíček lékařský je toxický pro komáry a odpuzuje i další druhy hmyzu
Mezi známé odpuzovače hmyzu patří afrikány
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mezi známé odpuzovače hmyzu patří afrikány

Zelená nať z rajčat - v době náletu bělásků pomůže rostlinám postřik z výluhu z rajčatové natě. Podobně působí proti savému škodlivému hmyzu, zejména proti sviluškám účinný postřik neředěným výluhem ze zdravé zelené bramborové natě, která je pro mnoho živočichů jedovatá.

Pelyněk pravý zažene dřepčíky. Postřik neředěným výluhem z kvetoucí natě pomáhá proti mšicím, housenkám a rzi vejmutovkové. 

Odvar z dubového listí je účinným postřikem proti molicím. Postřik výluhu z vratiče celoročně pomáhá proti mšicím, dřepčíkům a různému savému hmyzu. Neředěný výluh nastříkaný na půdu likviduje ponravy, při aplikaci na rostliny pomáhá proti rzi a padlí. Vysazené rostliny odpuzují obaleče jablečného, běláska zelného a pochmurnatku.

Listy rebarbory, které se nedají konzumovat v kuchyni, jsou výbornými lapači nepříjemných slimáků. Stačí je večer položit na zem a ráno posbírat a zlikvidovat slimáky.

Rebarborové listí je toxické nejen pro lidi, ale i pro škůdce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rebarborové listí je toxické nejen pro lidi, ale i pro škůdce

Proti savým škůdcům na venkovních i pokojových rostlinách je účinný postřik odvarem z pálivé papriky.

Oproti tomu jsou tady rostliny, které škůdci s oblibou vyhledávají, což může pěstitelům a zahrádkářům výrazně ulehčit v jejich snažení. To je příklad kozlíku lékařského, který je pro mšice dokonalým afrodiziakem, a je jimi s oblibou vyhledáván. 

A nejsou to jen rostliny, které mohou při odpuzování škůdců výrazně pomáhat. Některé materiály nebo prvky jako třeba měď působí na škůdce rovněž odpudivě. Ohraničení záhonů nebo pěstebních nádob pomocí měděné pásoviny je zárukou bezstarostného pěstování.

Měď ochrání vaše plodiny před škůdci
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Měď ochrání vaše plodiny před škůdci

Pokud chcete na své zahradě vidět více života, odstraňte jedy z půdy a vzduchu. V odpuzování škůdců vám pomohou rostliny i spousta materiálů okolo vás.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, atlaso.cz

Publikováno: 1. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová