reklama

Vše o pěstování malin

Maliny a ostružiny jsou oblíbenými plodinami, které navíc nemají příliš velké nároky na pěstování a porostou téměř všude. Ačkoliv jsou nenáročné, ne každá rostlina jim bude dobrým sousedem. Proto dávejte pozor, kam budete maliny a ostružiny vysazovat. Výběrem špatného místa je můžete velmi snadno zahubit.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Maliny a ostružiny

Maliny a ostružiny patří mezi drobné bobulové ovoce, které s oblibou pěstujeme na zahradách. Pěstování ostružin se hodně podobá pěstování maliníku, jen ostružiny jsou trošku náročnější na výběr stanoviště a teploty. Oba druhy rostou ve formě keřů s dvouletým vývojovým cyklem a víceletým kořenovým systémem.

Nejvhodnější je výsadba na jaře vzhledem k větší citlivosti na mráz. Sazenice malin můžeme vysazovat i na podzim do jamek o rozměrech asi 30 x 30 cm. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5 m, u plazivých odrůd ostružin dokonce 2-3 metry. 

Kanadskému zahradníku M. J. Loganovi se povedlo vyšlechtit křížence maliny a ostružiny, který byl nazván Loganberry po svém stvořiteli. 

Maliníky a ostružiníky vyžadují kyprou, humusem dobře zásobenou půdu, ale jsou schopny přežívat i v půdách chudých na živiny a málo úrodných, snesou i vyšší nadmořské výšky, dokážou růst i ve výšce okolo 500 metrů nad mořem. Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky. 

Sazenice nejsou příliš náročné na půdu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sazenice nejsou příliš náročné na půdu

Maliny

Malinám bude vyhovovat slunné stanoviště s krátkodobým stínem. Plné zastínění pro ně ale není příliš vhodné. Zvládnou vyšší teploty i průvan. Nejsou příliš náročné na zálivku a vysloveně přemokřená půda jim nebude vyhovovat vůbec. Maliny jsou velmi houževnaté, nízké kultivary zvládnou i pěstování v nádobách na balkónech. Běžné odrůdy se budou rády pnout po opoře. 

Maliny je možné stříhat, ale je nutné to provádět správně. Stáleplodící výhony maliníku plodí na jednoletých výhonech, které je nutné po odplození odstranit. U malin si můžeme vybrat plody červené nebo oranžové či žluté. 

Sladké maliny jsou oblíbeným drobným ovocem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sladké maliny jsou oblíbeným drobným ovocem

Ostružiny

Ostružiníky vybíráme podle velikosti, barvy a chuti plodů. A také podle toho, zda preferujeme trnité odrůdy nebo beztrnné. Ostružiny, ačkoliv se pěstují velmi podobně jako maliny, budou potřebovat oporu, aby se měly jejich dlouhé šlahouny po čem pnout. Například beztrnné ostružiny dokážou při správné péči vytvořit husté loubí. 

U ostružin i malin je potřeba regulovat jejich bujný růst, jinak vám brzy zaplevelí zahradu. 

Lahodné černé ostružiny mohou být trnité nebo beztrnné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lahodné černé ostružiny mohou být trnité nebo beztrnné

Maliny a ostružiny jsou sice bujně rostoucí rostliny, ale přeci jen se nesnesou úplně s každou rostlinou. Například vinná réva je jednou z nich. Další rostliny, které vedle sebe maliny a ostružin nesnesou:

  • černý bez
  • jasmín
  • rakytník
  • kosatce
  • měsíček
  • ředkvičky 
  • petržel

Všechny tyto plodiny, květiny a keře mohou znamenat pro maliny a ostružiny tak velký problém, že by mohlo dojít až k jejich záhubě. 

Zdroj informací: Zahradník po ruce, skrblik.cz

Publikováno: 26. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová