reklama

Zázrak jménem mangold. Co víte o této listové zelenině?

Mangold je považován za velmi odolnou rostlinu, která snáší větší rozsah teplot a půdních podmínek než jiné druhy zeleniny. Tato listová zelenina má lepší vlastnosti chuťové i ohledně obsahu vitamínů než špenát. Přitom není mangold vůbec náročný na pěstování. Má svěží chuť a je vhodný pro různé pokrmy.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mangold, listová zelenina plná zdraví

Mangold je u nás už dostatečně známý. Mangold, správně nazývaný řepa cvikla (Beta vulgaris var. cicla) je kultivarem řepy obecné. Tato listová zelenina byla známá daleko dříve než špenát, který na čas mangold vytlačil díky známému zpopularizovanému seriálu o neohroženém námořníkovi Pepkovi.

Mangold si ale cestu na naše zahrady a na naše talíře našel znovu. Není potřeba mu dělat umělou reklamu jako se známým omylem s desetinnou čárkou v případě špenátu. Mangold obsahuje vitamíny A, B, C, E a minerální látky jako vápník, draslík, železo nebo fosfor a hořčík. Nalezneme v něm ale také bílkoviny (až 2,5 %), 87–92 % vody a cukry, díky kterým má mangold mírně nasládlou chuť.

Mangold má oproti špenátu ořechovou příchuť a nikdy nechutná palčivě ani ostře. Starší listy mohou být mírně nahořklé, což se ale vařením ztratí.

Tato listová zelenina z rodu merlíkovitých je dvouletka. V prvním roce jí raší chutné listy, které jsou zdrojem sběru, v druhém roce pak tvoří semena. Pokud se vám náhodou stane, že zapomenete části rostlin mangoldu na záhonech, a ty po zimě znovu vyraší, nechte je už na pokoji a nasbírejte si jejich semena. Můžete pěstovat buď mangold řapíkatý nebo mangold listový. Oba druhy jsou chutné a použitelné v kuchyni.

Mangold je dvouletka, ze které lze sbírat semena
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mangold je dvouletka, ze které lze sbírat semena

Listová zelenina a její pěstování

Mangold vysejte v dubnu přímo na záhon, klíčí ale velmi dobře v pařeništi a nevadí mu ani pěstební nádoby. Tato listová zelenina má ráda dobře vyhnojenou a na humus bohatou půdu s dostatkem živin. Záhony s vysetým mangoldem dobře zalévejte, ale dbejte na to, aby půda nebyla přemokřená. 

Po vyklíčení bude potřeba mladé rostlinky vyjednotit a přepikýrovat. Mangold do stádia sklizně roste cca 1 měsíc. Pokud vysejete v dubnu, začátkem léta už bude tato listová zelenina připravená ke sklizni a zhruba v srpnu už rostliny začnou kvést. Pokud chcete mangold sklízet i během podzimu, důsledně nakvétající stvoly vylamujte, aby se rostlina zbytečně nevysilovala a dál tvořila pouze listy. 

Barevné kultivary mohou mít bílé, žluté nebo červené řapíky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Barevné kultivary mohou mít bílé, žluté nebo červené řapíky

Nejoblíbenější jsou dva kultivary - 'Lucculus' s bílými řapíky a 'Rhubarb Chard' s řapíky červenými. Mangold se žlutými, červenými nebo oranžovými řapíky je okrasou zeleninového záhonu. Atraktivní odrůdou je například ’Bright Lights’. 

Nemoci a škůdci

Listová zelenina bývá velmi často v hledáčku běláska zelného, ale mangold může být úplně v klidu. Jediné, kdo si ho občas všimne, jsou mšice. Mangold po napadení mšicemi zkroutí listy, protože mu mšice sajou mízu. Také se okolo ihned začnou pohybovat mravenci. 

Pokud nechcete na mangold aplikovat chemické insekticidy, použijte mýdlovou vodu a postříkejte všechny rostliny opravdu důkladně.

Nemoci mangoldu jsou zanedbatelné, rostliny mohou ale trpět hnilobou kořenů v důsledku nadměrné zálivky.

Používá se do salátů, omáček, dipů a slaných koláčů, je skvělou náhražkou dušeného špenátu. Na rozdíl od špenátu také nevyplavuje z kostí vápník, proto je jeho konzumace doporučována zejména starším nebo nemocným lidem.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, abecedazahrady.dama.cz, jaktak.cz, nkz.cz, skrblik.cz

Publikováno: 28. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová