reklama

Založte si jedlý živý plot

Jedlé keře čili keře s jedlými plody jsou na zahradě obrovským bonusem. Takové keře mohou růst jako solitéry nebo z nich můžete vysadit živý plot. Ať už se jedné o lískové keře, rakytník nebo třeba ostružiny, budete mít díky tomu dostatek ovoce a plodů k okamžité spotřebě nebo na uskladnění do mrazáku nebo na zavaření.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Proč zasadit jedlé keře kolem plotu?

Živý plot na zahradě nebo okolo domu má jednak funkci estetickou, ale také ochrannou a užitkovou. Z estetického hlediska je příjemné sledovat rovné nebo zakřivené linie živého plotu, který bývá nejčastěji tvořen tújemi, ptačím zobem nebo bobkovišněmi. Živý plot také vymezí prostor a pokud je dostatečně vzrostlý, ochrání nás před zvědavými zraky sousedů. 

Může být ale také užitečný. Jednak dokáže být útočištěm ptákům, drobným hlodavcům, plazům a spoustě hmyzu, ale pokud opustíme zažité tradice jednolitého okrasného živého plotu a vsadíme na jedlé keře, dosadíme si do zahrady nebo k domu spoustu zdrojů čerstvého ovoce.

Živý plot, kde jsou zastoupeny jedlé keře, asi nikdy nebude dokonale rovný, ale zato bude plně využitelný. Při správném pěstování a dobrých podmínkách budou tyto jedlé keře plné čerstvého ovoce, které si budeme moci během letní sezóny kdykoliv utrhnout k okamžité konzumaci, případně očesat pro zavaření nebo zamrazení plodin.

Které odrůdy keřů pro jedlý živý plot vybrat?

Muchovník

Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) je krásný jedlý a okrasný keř, který se na podzim zbarvuje do ohnivě červených barev listů. Jeho pěstování je nenáročné a je velmi odolný. Přečká velké mrazy i období sucha, netrpí na choroby a škůdci se o něj téměř nezajímají. Z jednoho většího keře lze sklidit 10-15 kilogramů úrody.

Áronie

Temnoplodec (Aronia melanocarpa) patří rovněž mezi jedlé keře. Je výhodnější si tuto rostlinu pořídit jako keř, protože áronie jako stromy rychle stárnou. Jinak také zvaný jeřáb černoplodý je nenáročný druh vhodný pro zahrady s půdou nepříliš bohatou na živiny. Dobře snáší teploty až do -35 °C. Pravidelně a brzy plodí černě zbarvené bobule. Arónii milují ptáci, proto je nutno tyto jedlé keře před nimi ochránit, aby na nás také něco zbylo.

Rakytník

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) má plody s vysokým obsahem vitamínu C. Jeho sklizeň je ale trochu nesnadná, protože rakytník je trnitý. Přitom je to doslova přírodní poklad plný zdraví prospěšných látek. Jedlé keře z tohoto rodu jsou velice odolné, dokážou se poměrně dobře přizpůsobit nízkým teplotám i našemu podnebí. Jsou velmi dobře použitelné při rekultivaci půdy. Nalezneme jej i pod názvy citroník severu, oranžový poklad, žlutozob nebo písečný trn, případně jako sibiřský ananas. Keř, ale i strom často dosahuje až do výšky 6 metrů.

Rakytník je důležitou a velmi potřebnou potravinou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rakytník je důležitou a velmi potřebnou potravinou

Zimolez kamčatský

Zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica) na rozdíl od zahradních borůvek nepotřebuje kyselou zem, spokojí se s normální zahradní půdou. První plody dozrávají již začátkem května a obsahují množství vitaminů, antioxidantů a minerálních látek. Zimolez kamčatský patří mezi nenáročné dřeviny, který dobře poroste v polostínu, i když je to spíše světlomilný keř. Jedná se o cizosprašnou rostlinu, proto je potřeba vysadit dva a více keřů, které se navzájem opylují.

Zimolez kamčatský čili kamčatská borůvka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zimolez kamčatský čili kamčatská borůvka

Lískový oříšek

Líska obecná (Corylus avellana) je keř, který u nás roste od prvopočátku. Tyto jedlé keře bývají obvykle vysoké 3–4 m, ale mohou dorůstat až do výšky 8 m. Mohou být staré až 100 let. Lískové oříšky dozrávají koncem léta. Jsou oblíbenou potravou veverek, proto je potřeba je sklidit zavčasu. Sklízejí se od poloviny srpna do října. Líska plodí přibližně čtvrtým rokem po výsadbě. U lísek dbáme na správnou zálivku.

Angrešt, Josta a rybíz

Josta je kříženec černého rybízu a angreštu. Vzhledově se jedná o nízký opadavý netrnitý keř, který ale může dorůst až do výšky 2 metrů. Kvete brzy zjara a plodí podobně jako rybíz a angrešt začátkem léta. Plody mívají různou velikost, barvu i chuť, protože vždy záleží na původním kultivaru. Množit se dá v domácích podmínkách pouze řízkováním, pokud chceme získat jiné kultivary, musíme si koupit sazenice. Plody jsou středně velké, připomínající malý rybíz a jsou uspořádány v krátkých hroznech. Zpočátku mají zelenou barvu, během dozrávání postupují přes fialovo-červenou až do černé. Bobule nejsou tak kyselé jako černý rybíz a mají vysoký obsah vitamínu C.

Rybíz, angrešt a josta patří mezi stálice na našich zahradách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rybíz, angrešt a josta patří mezi stálice na našich zahradách

Bez černý

Černý bez (Sambucus nigra) je obvykle považován za planě rostoucí keř, ale lze jej s úspěchem pěstovat i na zahradách. Právem je považován za kouzelnou rostlinu, kde byly zjištěny rozsáhlé léčivé účinky. Tyto jedlé keře dorůstají do výšky 2 - 4 m a šířky 1 - 2 m. Bílé až růžové květy jsou rovněž jedlé a léčivé. Fialové bobule dozrávají v září, jsou také vhodnou potravou pro ptactvo. Díky svému vybarvení se jedná o velmi zajímavý solitérní keř, ale vynikne i ve skupinové výsadbě.

Bez černý je právem označován za všelék na našich zahradách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bez černý je právem označován za všelék na našich zahradách

Dřín

Dřín obecný (Cornus mas) je znovuobjevený keř, který znali naši předkové jako bohatý zdroj plodů na výrobu marmelád. Plody připomínají velké brusinky. Dřín je náš původní divoký keř, nenáročný, opadavý, poměrně rychle rostoucí. Červené plody mají vysoký obsah vitamínu C a mohou se konzumovat i přímo. Keř dorůstá až do 7metrové výšky, proto je spíše vhodný pro větší zahrady. 

Hlošina

Hlošina úzkolistá (Elaeagnus angustifolia) je také známá jako česká oliva, protože se nápadně této středomořské dřevině podobá listy i plody. Ty se musí nakládat naslano, na kyselo nebo i ve sladké marmeládě, protože zasyrova nejsou moc dobré. Je to také dekorativní dřevina, která může dorůst až do výše 10 m. Plody mají nasládlou, moučnatou chuť a jsou velmi bohaté na vitamín C.

Ostružiny

Nepatří mezi klasické keře, jsou to popínavé rostliny, ale mohou přerůstat až do monumentálních rozměrů. Zejména ostružiny mají schopnost značné rozpínavosti.

Maliny nesmí v živém plotu chybět
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Maliny nesmí v živém plotu chybět
Ostružiny sice nejsou keře, ale na zahradu patří také
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ostružiny sice nejsou keře, ale na zahradu patří také

Jedlé keře jsou velkým přínosem pro zahradu. Většina těchto dřevin se velmi dobře snese mezi sebou, takže není nutné řešit společenství více různých druhů jedlých keřů. Pokud si pohlídáme různé výšky dřevin, můžeme vytvořit zajímavou kompozici, kde se budou vzájemně prolínat jednotlivé druhy a všechny tyto jedlé keře v živém plotu budou zdrojem chutného a čerstvého ovoce.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, nkz.cz, zahradnictvi-flos.cz, pestitelka.cz, zdravi.euro.cz, abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 31. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová