reklama

I balkon orientovaný na sever může přetékat pod záplavou květů a zeleniny

Balkon na sever? Myslíte si, že máte smůlu, protože na takto orientovaném balkonu nemáte šanci nic vypěstovat? Omyl! I na severní straně můžete mít zelený kout plný života. Pojďte s námi prozkoumat své možnosti. Vytvořte si i vy krásnou a udržitelnou zahrádku, i když vás slunce příliš nehladí. Připravili jsme pro vás praktické rady a tipy nejen pro výběr rostlin, kterým se na severních balkonech daří nejlépe.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Balkon na sever 

Balkon na sever je takovým zahradnickým oříškem. Pěstování na takovém balkonu je vždycky o prioritách. Musíte pečlivě vybírat, co tu budete pěstovat. Na balkon orientovaný na sever totiž dopadá slunce brzy ráno a pozdě odpoledne. Během dne je však světlo rozptýleno. Je zde také chladno a poměrně vlhko. Rostliny na tomto místě jsou navíc vystaveny studeným větrům a jarním mrazíkům. Nicméně, i na těchto balkonech se však pěstovat rozhodně dá, protože existuje spousta stínomilných rostlin (květin, teoreticky i bylinek). 

I severně koncipovaný balkon může být zelený
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I severně koncipovaný balkon může být zelený

Co byste o pěstování na severně orientovaném balkonu měli vědět

Pokud si chcete užít krásu květin na severním balkoně, musíte dodržovat několik pravidel. V prvé řadě je nutné, aby květináče a pěstební truhlíky byly o něco větší. Díky tomu se do nich vejde více země, která usnadní udržení tepla. Nejlepší je, když mají silné stěny nebo jsou dřevěné. V každém případě musí mít tyto nádoby na dně drenážní otvory a drenážní vrstvu. Drenáže je potřeba, aby se zabránilo stagnaci vody, jež by mohla vést k hnilobě kořenů. Na severním balkoně se vlhkost odpařuje docela pomalu, takže stojatá voda rostlinám škodí. 

Na severně orientovaném balkonu můžete pěstovat nejen květiny, ale i zeleninu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na severně orientovaném balkonu můžete pěstovat nejen květiny, ale i zeleninu

A jaké květiny dát na balkon orientovaný na sever? 

K těm nejoblíbenějším rostlinám, kterým se daří na severním balkonu: patří begonie, pomněnky, fuchsie, netýkavky, hortenzie, barvínek, břečťan, dlužichu nebo třeba bohyšky. 

A jak je to s rajčaty na severním balkoně? 

Samozřejmě na severní straně, která je ve stínu, se vám nebude úplně dařit pěstování okurek, rajčat, paprik a lilků. Musíte proto skladbu rostlin uzpůsobit. Na severní stranu je vhodné třeba zasadit listovou zeleninu, tedy špenáty, saláty, mangold. Z bobulových keřů se na severní balkon skvěle hodí zimolez kamčatský nebo třeba kanadská borůvka. Ale to není vše, co na severní straně můžete pěstovat. 

I severní balkon může být zelenou oázou, jen musíte zvolit tu správnou skladbu rostlin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I severní balkon může být zelenou oázou, jen musíte zvolit tu správnou skladbu rostlin

Co vám určitě poroste ve stínu? 

Ve skutečnosti vám toho na severně orientovaném balkonu může vyrůst doopravdy mnoho. K jistotám severního balkonu patří máta, která je pro zastíněné postavení tou nejlepší volbou. Kromě ní se tu potom bude rovněž dařit i cibuli, pažitce, celeru, listové petrželi, libečku, kapustě, rukole, pak choi, mladou řepu, polníček, šalvěj, kopr, česnek, řeřicha, koriandr a estragon. Z ovocných keřů se bude ve stínu dařit lesním jahodám, rybízu, malinám a angreštu. 

Na co si dát pozor při pěstování rostlin na balkoně na severu? 

  • Pokud můžete, vymalujte prostor balkonu na bílo (nebo použijte jinou světlou barvu). Díky tomu se od stěn bude lépe odrážet světlo, čímž budou rostliny osvětleny i z jiných stran. 
  • Zajistěte rostlinám dostatečné větrání a neumisťujte je příliš blízko sebe. 
  • Je nutné počítat s tím, že rostliny na tomto balkoně porostou trochu pomaleji. Buďte proto trpěliví. 
  • Rostliny na zastíněných místech mají obvykle tmavší listy než ty, které rostou na slunci. Není to nic špatného, není se čeho bát. 

Zdroje informací: Zahradník po ruce 

Publikováno: 15. 8. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová