reklama

K vinné révě si vysaďte bylinky!

Bylinky se pěstují především jako přísady do kuchyně, ale i jako podpůrný prostředek při různých zdravotních komplikacích. Dají se pěstovat na velkých i malých záhoncích nebo v truhlících na terasách nebo balkónech. Tato místa výsadby nikoho nepřekvapí. My vám ale poradíme vhodné bylinky, které můžete pěstovat vedle vinné révy.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vhodné bylinky pro pěstování u vinné révy

Bylinky můžete pěstovat nejen na záhoncích nebo v truhlících či květináčích, ale i na jiných netradičních místech. Využít můžete třeba místo, kde máte vysázenou vinnou révu. Využijte tak volné místo mezi jednotlivými hlavami, které se vám odmění úrodou hroznů a různých bylin. Zároveň ochrání vinnou révu před houbovými chorobami, například velmi nepříjemným padlí. Vhodné bylinky, které se hodí nejen do hlavních jídel nebo studených pokrmů, najdou využití i jako nezbytné koření do polévek, které díky nim získají specifickou a nezaměnitelnou chuť. Nebo je můžete využít pro jejich léčivé účinky při různých onemocněních.

Příprava půdy

Před samotnou výsadbou bylinek je velmi důležitá příprava půdy. Nejprve je nutné se zbavit veškerého plevele. Věnujte zvláštní péči k odstranění velmi vytrvalých druhů plevelů, kterým je například pýr. Zeminu zbavenou plevele je také nutné zkypřit. Vhodné bylinky k vinné révě jsou ty středomořské, které mají rády propustnou zem. Půdu můžete odlehčit pískem, například perlitem, a dobře promíchat. Vyšší bylinky vysazujte u středu a směrem k okrajům ty nižší. Vzdálenosti nechte okolo 30-40 cm. A určitě si dopředu dobře promyslete, kam kterou bylinku vysadíte.

Vypěstované bylinky jistě využijte nejen v kuchyni
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vypěstované bylinky jistě využijte nejen v kuchyni

Vhodné bylinky k výsadbě   

Tymián obecný je vhodná bylinka k výsadbě na okraj záhonku. Jedná se o stálezelený nízký polokeř s drobnými listy a v létě s fialovými květy. Listy k přímé spotřebě sbírejte kdykoliv, kvetoucí konce výhonků sušte celé. Jedná se také o léčivou bylinu, která má silné protizánětlivé účinky. Je doporučována při kašli, astmatu nebo dně. Její využití je i v kuchyni, kde se využívá jako koření do polévek nebo omáček a často se užívá k dochucení různých mas a ryb.

Tymián je velmi oblíbenou bylinkou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tymián je velmi oblíbenou bylinkou

Yzop lékařský je částečně stálezelený polokeř s klasy malých tmavě fialově modrých květů. Listy pro přímou spotřebu ořezávejte kdykoliv, listy na sušení trhejte začátkem léta, dokud jsou mladé. Je vhodný k pečeným masům, jako dochucovadlo do polévek, omáček, salátů nebo paštik.

Šalvěj je otužilý stálezelený polokeř se šedozelenými listy a v létě nachově modrými květy. Je zároveň mírně jedovatá, proto ji využívejte v menším množství. Aromatické listy se používají do nádivek, masitých jídel, k ochucení sýra a do bylinkových čajů. Listy na přímou spotřebu trhejte podle potřeby, listy na sušení trhejte dříve, než rostlina vykvete.

Saturejka je stálezelený polokeř, v létě s drobnými, bílými až růžovými květy. Jedná se o léčivou bylinku, která má antimykotické a antibiotické účinky a malými úzkými aromatickými listy. Zlepšuje stravitelnost těžkých pokrmů především těžkých masitých jídel, ale také jídel, které způsobují nadýmání. V kuchyni se dá použít jako pepř. Stejně jako ostatní byliny si ji můžete koupit jako sazenici nebo si ji předpěstovat ze semen.

Pažitka je vytrvalá trsnatá bylina s charakteristickými dutými trávovitými listy a nafialovělými květy. Můžete ji na jaře vysadit ze semen nebo dělením trsů na podzim. K vinné révě ji můžete zasadit do stínu, který jí nevadí. Ořezané listy a květy se dají využít syrové jako bylinky do polévky. Pro sušení nebo mražení řežte pažitku před rozkvětem a nezapomeňte ji jemně nakrájet. Tato bylina je běžnou součástí vývarů nebo rajské polévky.

Zdroj: bylinkopedie.cz, 105 bylinek a koření-R. Šťastná (ISBN:978-80-7546-333-3), Velká zahrádkářská encyklopedie - CH. Brickell a kolektiv (ISBN: 80-7202-569-4)

Publikováno: 12. 8. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská