reklama

Čarování s paprikami, které pomůže ke skvělé úrodě

Péče o papriky, to není jen vysetí do půdy, zálivka a sklizeň. Zahrnuje mimo jiné i vyštipování květů. Je vyštipování paprik nesmysl, který nás ochudí o spoustu chutných paprik nebo nutnost? Pokud jste se ještě do pěstování paprik nepustili, máme pro vás několik tipů, jak smysluplně tuto oblíbenou zeleninu pěstovat na záhonech, ve skleníku nebo třeba doma za okny. První květ každé rostliny vyštípněte. Zajistíte si vyšší úrodu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Základní péče o papriky a triky pro dobrou úrodu

Papriky jsou spolu s rajčaty a okurkami nejoblíbenější zeleninou, která se konzumuje jak syrová, tak ve spoustě teplých pokrmů. Papriky si ovšem nemusíme pouze kupovat v obchodech, ale můžeme si je pěstovat doma. Jejich pěstování není zvlášť složité, a pokud dodržíte základní principy, dočkáte se skvělé a zdravé úrody.

Péče o papriky začíná už s výsevem. Sazeničky paprik je nutné s předstihem předpěstovat, aby stihly do výsadby dostatečně vyrůst. Ideální doba výsevu semen je začátkem března, v teplejších oblastech můžete začít už klidně v půlce února. Semena paprik ke klíčení potřebují vyšší teploty, proto můžete sadbovače nebo kelímky se substrátem umístit přímo na parapety oken, i když máte pod nimi puštěné radiátory.

Od poloviny května, ideálně po třech zmrzlých přeneste papriky ven na záhony nebo do skleníků. Určitě se nesnažte přírodu přechytračit a nevysazujte papriky ven dřív, jinak bude veškerá vaše péče o papriky zbytečná. Zemina by měla být předem dobře vyhnojená, vyhřátá a stanoviště přiměřeně osluněné. Papriky sázejte do sponu 40 x 50 cm po jedné nebo dvou rostlinách.

O každou plodinu je potřeba pro dosažení úrody správně pečovat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
O každou plodinu je potřeba pro dosažení úrody správně pečovat

Při výběru vhodné odrůdy si můžete vybrat z různých barev, tvarů a tloušťky samotného lusku. Odrůd je obrovské množství. Je potřeba se rozhodnout, zda preferujete sadbu na volné záhony nebo do skleníků. 

Péče o papriky spočívá také v důkladné zálivce. Papriky mají rády hodně vody, proto je potřeba zalévat nejen každý den, ale v době letních vysokých teplot i třeba dvakrát denně. Stejné je to s hnojením, neboť papriky mají rády půdu bohatou na živiny a spotřebují velké množství výživných látek v půdě, zejména dusíku.

Péče o papriky zahrnuje kromě zmíněné zálivky hnojení a dostatek tepla a světla. Vyštipování květů se ale netýká jen paprik, nýbrž veškeré plodové zeleniny (rajčat, lilků, okurek, melounů či dýní). Vyštipování květů i nově nasazených plodů se začněte věnovat začátkem září, kdy už rostlina ztrácí sílu do tvorby.

Jestliže přebytečné květy odstraníte, přesměrujete veškerou energii do dozrávajících plodů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jestliže přebytečné květy odstraníte, přesměrujete veškerou energii do dozrávajících plodů
  • Rostlina při dozrávání plodů vydává velkou část své energie, a čím víc plodů má, tím méně výživy zbývá na každý z nich.
  • Případné zaštipování vrcholků paprik má za účel podpořit tvorbu postranních výhonků, kdy se rostlina rozkošatí a bude více plodit. Toto se provádí především u drobnoplodých paprik typu chilli papričky.
  • Velkoplodým a tzv. masitým paprikám pravidelně odstraňujte spodní listy a probírejte přehuštěné výhony. 
  • Jednotlivé květy stačí vylomit nebo uštípnout nehty.
  • Důležité je také průběžně sklízet zralé plody.
Daří-li se vašim paprikám dobře, mohou začít produkovat nové výhony
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Daří-li se vašim paprikám dobře, mohou začít produkovat nové výhony

Holý, bezlistý stonek v dolní části rostliny funguje jako prevence proti rozvoji plísňových onemocnění, které papriky často sužují. Nebojte se proto připravit papriku o většinu spodních listů, pomůžete jí.

Také při dozrávání plodů je důležitá správná péče o papriky, které sice můžete nechat vyzrát na keříku, ale je nutné počítat s tím, že se násada nových plodů zbrzdí nebo zcela vymizí. Při pravidelné sklizni naopak dosáhnete podstatně větší úrody.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, toprecepty.cz, skrblik.cz, petrazahradnici.cz, adbz.cz

Publikováno: 16. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová