reklama

K čemu se hodí mykorhizní houby u starších stromů?

Mykorhizní houby v půdě vytváří hustou síť vláken, která se napojuje na kořeny hostitelských rostlin, a ty tak získávají mnohem více živin a vody než rostliny bez mykorhizy. Také lépe odolávají stresům. Při výsadbě se mykorhizní houby aplikují nasypáním přímo ke kořenům rostlin. Mykorhizní houby neobsahují geneticky upravené organismy a nezanechávají toxické zbytky v půdě, takže jsou plně ekologické.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mykorhizní houby 

Mykorhiza je houba v podobě mikroskopických vláken napojujících se na kořeny rostlin. Existuje mnoho druhů mykorhizních hub, které jsou vhodné pro různé druhy stromů a prostředí. Tyto symbiotické organismy se vyskytují v kořenovém systému mnoha rostlin, včetně ovocných stromů.

Mykorhizní houby jsou zejména pro starší stromy velmi prospěšné, protože zlepšují vstřebávání živin, vody a minerálů z půdy a tím podporují jejich růst a vývoj. Díky tomu, že mykorhizní houby snadno přijímají živiny a vodu z půdy, jsou rostliny podstatně lépe vyživované a dobře rostou.

Mezi nejčastěji používané druhy mykorhizních hub pro stromy patří houby rodu Glomus, Rhizopogon, Tuber, Suillus nebo Pisolithus. Mykorhizní houby jsou živé organismy, proto se k nim musíme také tak chovat. 

Mykorhizní houby nejsou ideální jen pro stromy, ale i pro plodovou zeleninu, protože pomáhají zlepšit výživu rostlin, stimulují kořenový růst a zvyšují odolnost rostlin vůči stresovým podmínkám, jako jsou sucho, horko, zima a půdní nemoci.

Účinek mykorhizních hub zlepší výživu, růst a zdravotní stav rostlin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Účinek mykorhizních hub zlepší výživu, růst a zdravotní stav rostlin

Aplikace mykorhizních hub k rostlinám

Při výsadbě nových rostlin je aplikace poměrně jednoduchá. Stačí vyhloubit jamku na výsadbu sazenic a na dno jamky nasypat příslušné množství mykorhizních hub. 

Pokud ale chcete aplikovat houby i ke starším rostlinám, jako jsou okrasné keře či vzrostlé stromy, je potřeba postupovat trochu jinak. Keře ani stromy nelze vykopat a aplikovat pod jejich kořeny mykorhizní houby, ale je možné pomocí dlouhého sázecího kolíku nebo rycích vidlí udělat okolo dřeviny několik jamek a do nich houby vsypat.

Houby vytváří hustou síť vláken, která se napojí na kořeny rostlin
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Houby vytváří hustou síť vláken, která se napojí na kořeny rostlin
Rostliny jsou díky mykorhizním houbám zdravější a vitálnější
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rostliny jsou díky mykorhizním houbám zdravější a vitálnější

U trvalek, vzrostlých stromů nebo keřů je potřeba vyhloubit alespoň 2-4 jamky okolo každé rostliny.

Využití mykorhizních hub spolu s přírodními hnojivy může mít společně působící efekt na růst rostlin a půdní mikrobiom. Díky houbám rostliny více pokvetou a budou bohatěji plodit. 

1 balení (300 g) vystačí zhruba na 100 malých nebo 10 větších stromů. Počet ošetřených stromů závisí na hustotě a velikosti kořenového systému. Mykorhizní houby je možné aplikovat buď v suchém stavu, nebo rozmíchané ve vodě a aplikovat jako zálivku.

Tip redakce: Při aplikaci mykorhizních hub musíte vědět, ke kterým rostlinám nebo dřevinám je budete přidávat. Je rozdíl mezi houbami pro okrasné nebo ovocné listnaté stromy a pro jehličnany, a dále musíte použít odlišné složení hub pro vřesovištní či kyselomilné rostliny.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, magazin.specialnizahradnictvi.cz, zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: 17. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová