Jak dlouho vydrží rajčata a další zelenina bez vody? A okrasné rostliny? 14 dní určitě ne, zvlášť pokud je parné léto. Nic naplat, zahrada v létě péči prostě potřebuje. Jenže co naše dovolená? To bude chtít organizaci, která zajistí zahradě závlahu, výživu a posekaný trávník, sklizeň a ochranu před škůdci a chorobami.
Zahrada v létě si dovolenou nebere
I když je léto v plném proudu, někoho vysněná dovolená teprve čeká. Je jasné, že takový člověk má plnou hlavu písečných pláží, míchaných drinků a návštěv starobylých památek. Někdo dá přednost sportování a jiný bude jen tak lenošit u bazénu. Kdo si ale žádnou dovolenou nebere, je vaše zahrada. Ta má naopak během léta nejvíce napilno, aby všechny květiny vykvetly, všechna zelenina a ovoce dozrálo a trávník měl bujný a hustý pažit.
Jak ale skloubit dovolenou a zahradu v plném rozkvětu a plození? Zahrada v létě produkuje spoustu ovoce a zeleniny, bylinek a květů. Abychom se o úrodu a krásu okrasných rostlin nepřipravili během dovolené, bude potřeba zahradu připravit.
Jaká rizika vlastně zahrada v létě podstupuje?
Jsou některé faktory, které během letních dovolených nedokážeme ovlivnit. A to proto, že jsme prostě moc daleko od zahrady. Jsou to:
- nedostatek vody
- choroby a škůdci
- plevel
- rychlý růst rostlin
- sklizeň
Moderní doba s sebou přináší moderní vymoženosti, a proto není problém se dopředu na spoustu problémů připravit. Bude pršet nebo udeří parna? Nic snazšího, než se podívat na předpověď počasí. Ačkoliv je meteorologická prognóza občas nejistá, a také ne vždy se vyplní do poslední kapky či paprsku, můžeme si udělat rámcovou představu, jak vlastně bude.
Závlaha
Pokud bude v daném období nad vaší zahradou monzunové období, odpadl vám jeden problém. A sice se zaléváním. Ať se klidně u vás doma čerti žení, pokud nehrozí tornáda a záplavy, zahrada si poradí i s nadměrnými dešťovými srážkami.
Horší to ale bude, pokud nastane období sucha a tropických teplot. Zahradu, kde pěstujeme nejen okrasné rostliny, ale také plodiny, bude potřeba zalévat nejen každý den, ale možná i dvakrát denně. A v tu chvíli to chce nápad.
- Ke stromům usaďte zavlažovací vaky (ke každému stromu) a naplňte je vodou.
- Do záhonů instalujte systém kapkové závlahy, která se spouští automaticky.
- Záhony zamulčujte slámou, posekanou trávou nebo štěpkou.
Samozavlažovací květináče se závlahovými knoty pro menší květiny nebo pro mladé sazenice si můžete snadno vyrobit i sami. Stačí nám k tomu PET láhev a bavlněný nebo polyesterový knot.
Všechny rostliny v nádobách i sadbovačích přeneste do stínu, kde jim bude pomaleji vysychat zemina. Popínavky okrasné i užitkové vyvažte a prostříhejte.
Plevel
Velkým problémem je plevel, který jakoby naschvál roste nejvíc v době, kdy jste na dovolené. Udělejte si tedy čas, protože zahrada v létě potřebuje zbavit všech nežádoucích rostlin, které jí budou ubírat vláhu. Společně s pletím záhonů půdu okolo zeleniny, bylinek a jahod prokypřete.
Úroda
Zahrada v létě doslova překypuje dozrávající zeleninou i ovocem, a tyto plodiny na nás na záhonech bohužel nepočkají, zejména pokud jsou již zralé. Chceme-li alespoň část úrody využít, těsně před dovolenou sklidíme všechno, co je dozrálé nebo by v průběhu jednoho či dvou dnů dozrálo. Spoustu ovoce a zeleniny lze zkonzumovat v čerstvých salátech nebo domácích šťávách, při uchování na pozdější dobu volíme konzervaci do zavařovacích lahví či zamražení.
Škůdci a choroby
Chorob a škůdců je zahrada v létě plná. Pokud jsme doma, chodíme na zahradu denně a rostliny kontrolujeme. Během naší dovolené budou mít ale zvláště škůdci doslova žně. Vyzrát na ně můžeme ale také. Plodovou zeleninu můžeme postříkat biologickými přípravky domácími nebo koupenými. Proti žravým slimákům nasadíme granule a nachystáme návnady (např. pivo nebo ovesné vločky).
A do akce se opět může dostat bílá netkaná textilie, kterou lze zakrýt košťáloviny, ředkvičky, mrkev, pórek a podobně. Proč? Takto bude zelenina ochráněná před běláskem, dřepčíky a dalším hmyzími nájezdníky, kteří si na naší zelenině budou chtít pochutnat a naklást do ní vajíčka.
Trávník
V létě se trávník seče v době, kdy odkvetou kopretiny (přelom června a července) a dále se pak seče na určitou výšku podle potřeby během léta. Před dovolenou bude potřeba trávník určitě posekat také. A zde se pak řídíme podle toho, jaké počasí bude - pokud bude deštivo, posekáme trávník na nízko. Jinak stačí nechat stébla trávy vysoká cca 10 cm a trávník nechat volně růst. Zahrada v létě bude rychleji vysychat, a trávník také. Zařídíme si tedy postřikovače s časovým spínačem, které v období sucha trávník zavlaží.
Přes veškerou péči bude zahrada v létě během naší dovolené potřebovat alespoň jednou zkontrolovat. Můžeme zkusit požádat někoho z rodiny nebo souseda, zda na zahradu občas nezajde a podle potřeby nezalije nebo nesklidí další úrodu.
Zdroj informací: Zahradník po ruce, nkz.cz, zazumi.cz
Publikováno: 18. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová