reklama

Vysaďte si na balkóně batáty, získáte chutnou zeleninu i okrasnou rostlinu

Lidé, kteří nemají zahrádku nebo zahradu, si často myslí, že jsou ochuzeni o pěstování vlastní zeleniny. Ale pokud mají balkón, nemusí se vůbec omezovat. Na balkóně lze pěstovat prakticky všechno. Vyzkoušejte nejen tradiční druhy zeleniny, ale třeba i pěstovat na balkoně můžete i batáty. Získáte tím nejen výbornou potravinu, ale i zajímavou a dekorativní popínavku.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pěstovat batáty na balkóně

Povijnice batátová či povijnice jedlá (Ipomoea batatas) je druh tropické rostliny. Ačkoliv nezvládne naše mrazy, dá se u nás pěstovat. Jde o velmi rychle rostoucí druh, který má popínavé výhony, s délkou až 5 metrů. Pokud budete pěstovat batáty třeba na balkóně, můžete šlahouny táhnout po konstrukci nebo alespoň po vyvazovací tyči, po níž se budou moci pnout. Není to ale nezbytně nutné, konstrukci použijte, jestliže se chcete těšit ze zajímavé rostliny jako okrasné popínavky. Čekáte-li pouze na vytvoření hlíz, můžete nechat batáty na balkóně růst, jak uznají za vhodné bez opory.

Květy povíjnice jsou poměrně velké a vyskytují se v malých skupinách. Hlízy mají mnoho barev, například žluté, oranžové, červené, fialové nebo šedobílé. Chuť se mění v rozmezí od mírně sladké až po velmi sladkou. 

Jak už bylo řečeno, batáty se dají u nás celkem bez problémů pěstovat. Lze je pěstovat nejen ve volné půdě, ale můžete si vyzkoušet pěstovat batáty na balkóně ve větších nádobách. Lze využít jak pevné, tak textilní květináče, které mají obsah alespoň 60 litrů. A proč na balkóně pěstovat zrovna batáty?

Právě proto, že potřebují poměrně hlubokou a kyprou půdu, rytí půdy na záhonu by vás stálo dost úsilí. Textilní květináče váš problém vyřeší velmi jednoduše a téměř bez námahy.

V substrátu udělejte jamku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V substrátu udělejte jamku

Základem je sehnat sadbu. Za určitých podmínek můžete vyzkoušet pěstovat batáty na balkóně z hlíz, které koupíte běžně v obchodě s potravinami. Než ale tyto hlízy zasadíte do půdy, vyzkoušejte, zda mají schopnost klíčení. Některé hlízy bývají postříkány přípravkem, který klíčení zamezuje. Většinou ale lze postřik smýt vodou.

Se sadbou se zachází stejně jako se sadbou brambor. Hlízy lze řízkovat, takže z jedné jich zvládnete připravit klidně 5-6. 

Do substrátu (použijte buď substrát pro pěstování zeleniny nebo univerzální) udělejte jamku a vložte do ní buď celou hlízu nebo řízek z batátu. Můžete samozřejmě zasadit celou sazenici včetně již narostlých šlahounů.

Hlízu můžete zasadit i se šlahouny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hlízu můžete zasadit i se šlahouny

Můžete také docela klidně část šlahounu ustříhnut a nechat ve vodě, kde po nějaké době pustí kořeny. Tuto činnost ale provádějte v době, kdy máte jistotu, že na zahradě nebo na balkóně batátové hlízy dorostou.

Šlahouny se dají uříznout a namnožit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Šlahouny se dají uříznout a namnožit

Batáty nutně potřebují slunečné stanoviště. Jak batáty na balkóně, tak na záhonu vysazujte tam, kde po většinu dne svítí slunce. Po výsadbě se vyplatí zakrýt nádobu mulčem. Velmi vhodná je sláma nebo nařezané seno. Mulč zamezí rychlému vysychání substrátu, nedovolí vyrůstání plevelů a taktéž ochrání substrát před škůdci, kteří by chtěli květináč využít k přezimování či osídlení.

Slámu použijte jako mulč
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Slámu použijte jako mulč

Během vegetace je nutné batáty na balkóně pravidelně zalévat, zejména v sušším období. Na záhonech použijte klasickou zálivku dle potřeby.

Přes léto potřebují batáty na balkóně zálivku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přes léto potřebují batáty na balkóně zálivku

Batáty se sklízejí až v době, kdy hlízy zcela odeberou živiny z výhonů. Listy musí být celé hnědé a  nejlépe suché. Společně s natí při sklizni vytáhněte z textilního květináče hlízy najednou, oklepete z hlíny a na vzduchu nechte i s natí oschnout. Uskladněte v suchu a chladu.

Batáty na balkóně se nemusí obávat žádných škůdců ani chorob, a jejich pěstování zvládnou jak začátečníci, tak třeba i děti.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, skrblik.cz

Publikováno: 19. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová