Rozrůstání maliníků je docela vážný problém. Pokud si tyto rostliny nepohlídáte, brzy je budete mít úplně všude a postupně vám vytlačí ze zahrady všechno ostatní, možná i včetně vás. Vyzkoušejte protikořenovou bariéru, která si poradí i s rozpínavým bambusem a dokáže zastavit i kořeny stromů.
Rozrůstání maliníků
Maliníky patří, a zcela právem mezi invazivní rostliny, které jsou naštěstí v našich zahradách oblíbené a žádoucí. Je však nutné si je ohlídat, aby postupně nepřevzaly vládu nad celou vaší zahradou.
Tento keř se pěstuje pro své lahodné sladké plody maliny a správně se nazývá ostružiník maliník (Rubus idaeus), jinak také zvaný maliník obecný. Až 2 metry vysoký opadavý keř náleží do čeledi růžovitých, což naznačuje, že mezi jeho příbuzné patří třeba růže, ale také překvapivě jabloně nebo broskvoně.
Velká úroda rudě červených plodů vás možná bude ponoukat k tomu, abyste maliníkům nebránili v jejich rozvoji, ale buďte ve střehu. Rozrůstání maliníků je rychlejší, než si umíte představit. Maliny můžete pěstovat prakticky na všech typech půdy, avšak nejlépe se jim daří v hluboké, vlhké, propustné a humózní půdě. Nejsou ovšem příliš nakloněné jak dlouhodobě suché, tak i dlouhodobě mokré půdě.
Pokud se obáváte, že se vám rostliny vymknou z rukou a rozrůstání maliníků se stane nekontrolovatelné, máte dvě možnosti, jak tomu předejít a zabránit.
První možnost je pěstovat maliníky ve velkoobjemových nádobách. Je důležité zvolit dostatečně velký květináč s hloubkou, která umožní rozvoj kořenového systému. Můžete použít jak pevné nádoby, tak textilní květináče. Pěstování maliníku v květináčích na zahradě je poměrně nenáročné, je ale třeba je přichytit k opěrnému systému.
Druhým způsobem je použití tzv. protikořenové bariéry. Protikořenová bariéra je způsob, jak zamezit škodám, které způsobují kořeny stromů. Jedná se o protikořenovou bariéru, jejíž nejtěžší typy jsou schopné odolat i kořenům bambusu. Tato zábrana je jednoduše použitelná a na instalaci není třeba žádné zvláštní nářadí.
Používá se jako ochrana kořenů stromů, ochrana dlažby, kanalizace a odpadových trubek, plynového a vodovodního potrubí, kabelů elektrické sítě či telefonních kabelů, ale také jako ochrana sklepů nebo jezírek a bazénů.
Jedná se o netkanou textilii ze 100 % polypropylenu se speciální povrchovou úpravou, která zamezuje možným škodám způsobeným kořeny stromů a dalších rozrůstajících se rostlin. Použitím této protikořenové bariéry se vytvoří zdravá síť kořenů společně s lepším životním klimatem jak pro rostlinu, tak pro okolí. Bariéra nepropouští vodu, má dlouhou životnost a je recyklovatelná.
Pokud nechcete řešit maliníky, hustě prorůstající sousedovým anglickým trávníkem nebo mezi vzácnými liliemi, zabraňte rozrůstání maliníků včas. Zakopáním speciální protikořenové fólie čili bariéry vyřešíte tento problém elegantně a jednou provždy.
Protikořenová bariéra je vyrobená tak, aby v mrazu nekřehla, nevadil jí déšť ani ostré slunce, aby odolávala UV záření, a aby jí žádný kořen nepropíchl. Pravidlo od výrobce praví, že byste měli cca 65 cm bariéry zakopat do hloubky a 5 cm nechat vyčnívat. To proto, aby se rozrůstající maliníky nechtěly dostat přes bariéru "vrchem".
Zdroj informací: Zahradník po ruce, pestitelka.cz, arborobchod.cz, greenmax.cz, bambusar.cz
Publikováno: 24. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová