reklama

Zahrada se bez vody neobejde

Voda v zahradě nesmí chybět. Především v těchto parných dnech může být s jejím dostatkem problém. Proto je důležité udělat všechno proto, aby byla voda kdykoliv k dispozici. Poradíme pár typů, jak vodu v zahradě udržet a je jedno, zda jde o dešťovou vodu, nebo vodu v půdě.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Voda v zahradě

V přírodě se voda vyskytuje v jezerech, tůních a pak také v půdě, rostlinách a ve vzduchu. Voda v zahradě je pro přírodní zahradu ideální. Stačí, když budete tyto principy kopírovat nebo napodobovat. Vodu, která dopadne na váš pozemek, lze dělit na tu, kterou svedete do nějaké nádrže a později ji využijete, a na tu, co zadržíte přímo v půdě.

Pro zadržování vody v půdě budete potřebovat vše naplánovat a dostatečně připravit, protože jde o komplexnější záležitost. Když máte vše hotovo, pracuje za vás už jen příroda a gravitace. Pokud tedy chcete, aby byla zahrada odolnější vůči suchu a dešťová voda nekončila zbytečně v kanalizaci, inspirujte se tímto článkem. V roce 2021 vešla v platnost novela zákona, která všem majitelům novostaveb ukládá povinnost zachytávat dešťové vody přímo v místě, kde spadnou, tedy na pozemku. 

Oblíbená jezírka mají i praktické využití
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Oblíbená jezírka mají i praktické využití

Voda v zahradě se dá udržet více způsoby

Voda v zahradě může zurčet, proudit nebo jen tak lehce bublat, vždy se však v zahradě stane výrazným prvkem. V horkých dnech poskytuje vítané osvěžení, po celý rok pak pozitivně dokresluje atmosféru celé zahrady. Můžete využít různé vodní plochy. Plochy, které budou součástí vaší zahrady ať už jen jako designový prvek, nebo k praktickému využití pro chov třeba koj kaprů nebo na plavání. Voda by se měla v zahradě stát dominantním prvkem, ale ne vždy je to možné. Mnohé zahrady jsou příliš stíněné, malé nebo majitel nechce využít z různých důvodů tuto možnost. Zde se nabízí zadržet dešťovou vodu například v retenční nádrži nebo případně v barelech vedle domu, chaty nebo chalupy. Mějte na paměti, že každý vodní prvek nebo záchyt vody má svá úskalí, výhody i nevýhody.  

Zdržet dešťovou vodu lze různými způsoby
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Zdržet dešťovou vodu lze různými způsoby

Zdržování vody v půdě

Základem je kvalitní půda, která je plná organického materiálu a zadržuje v sobě dostatek vláhy a živin, které si posléze rostliny mohou odebírat dle individuální potřeby. Taková půda funguje jako houba a to, že je zdravá, se pozná i na její struktuře. Voda v zahradě vázaná v půdě se na rozdíl od umělé či přírodní nádrže tak snadno nevypařuje. Klíčem k zadržování vody je obsah organického materiálu. Jedná se o organickou hmotu, tzv. humus, díky kterému se v půdě zadržuje potřebná vlhkost, tím se zvyšuje úrodnost, skladují se živiny, bují půdní život a organická hmota půdu zároveň kypří. Skvěle se k tomuto účelu hodí mulč, který tvoří pokrývku záhonků, ale i cestiček nebo dalších míst v zahradě. Mulč má další výhodu, protože zároveň brání růstu plevelů, takže vám ušetří spoustu práce.

Mulč je jedním z velkých pomocníků pro zadržení vody v půdě
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Mulč je jedním z velkých pomocníků pro zadržení vody v půdě

Dřevo a německá kopa

Mrtvé dřevo do sebe nasává vodu a potom ji uvolňuje do svého okolí. Kde je dost mrtvého dřeva, tam je přirozeně vlhčeji. Toho lze využít nejen šikovným umístěním klád, špalků apod. do zahrady, ale s touto vlastností pracuje také takzvaná německá kopa neboli kopečkový záhon. Základem této kopy jsou dřevěné klády a větve, na nich je další středně hrubý rostlinný materiál, a nakonec vrstva zeminy, která by měla být, podobně jako běžné záhony, pokryta mulčem. Na této kopě pak můžete poměrně snadno pěstovat různé plodiny.

Luční společenství

Jedním z příkladných a udržitelných společenství rostlin, které si můžete poměrně snadno na zahradě vytvořit, je i louka, která je často porovnávána s krátce střiženým trávníkem. Zatímco trávník potřebuje pravidelnou vydatnou zálivku a moc vody nezadrží, povrch půdy na louce není díky vyššímu porostu tolik zahřívaný. Nedochází tedy k tak velkému odparu a kořeny lučních rostliny zasahují navíc hlouběji než kořeny trávníku.

Hustá výsadba rostlin

Zastíněná půda snižuje ztráty vody v důsledku vypařování. Stín podobně jako mulč snižuje teplotu povrchu půdy. Pokud zvolíte vhodné společenství rostlin, ty se mohou zastiňovat navzájem a snižovat tím ztráty vody. Můžete počítat se stromovým, keřovým a bylinným patrem, jak je tomu ve zdravém lese. Ale i v rámci bylinného patra můžete mít několik úrovní, které si vzájemně prospívají – některé květiny se vysévají mezi plodiny cíleně jako ochrana před škůdci. Nízké plazivé rostliny fungují jako živý mulč.

Voda v zahradě pomocí terénních úprav

Sklon terénu a různé terénní nerovnosti dokážou ovlivnit, kolik vody na pozemku zůstane a kolik se postupně odebere spádem vlivem gravitace do nižších poloh. Voda se po dopadu na povrch přirozeně pohybuje směrem dolů a zároveň se vsakuje. To můžete ovlivnit vytvořením terénních překážek. Můžete si vytvořit svejl, jedná se o oblý příkop, který kopíruje vrstevnici. Na spodním okraji svejlu je vhodné vytvořit navíc ještě násyp z vykopané hlíny, který příkop „obejme“ a zvětší objem zachycené vody. Srážky zachycené ve svejlu se po dešti pomalu uvolňují do místa pod svejlem, kde vzniká podzemní zásobárna vody. Na tomto místě je nejlepší sázet stromy nebo keře. Do příkopu je naopak dobré naskládat materiál, který umožní rychlejší průsak.

Přírodní nebo umělé jímání dešťové vody

Díky zalévání dešťovou vodou nejen, že ušetříme, ale dešťovka je pro rostliny také vhodnější z hlediska složení. Jde o měkkou vodu s nízkým obsahem minerálů, která neobsahuje chlor jako voda z vodovodu, což rostlinám vyhovuje. Nejjednodušší způsob, jak zadržet dešťovku, je svod z okapu, který je napojený na venkovní nádrž. Na okapové roury se vyrábějí klapky, které lze za deště vyklopit, a když je nádrž plná, klapku zase zavřete. Další možností je akumulační nádrž na dešťovou vodu, která se vyrábí v různých velikostech a tvarech, výrobci a prodejci nabízejí také kalkulačky, pomocí kterých si můžete spočítat potřebnou velikost. Nádrže lze umístit i do sklepa, pokud to váš dům umožňuje. Čerpadlem pak vodu vyvádíte na zahradu. Můžete využít i střechu porostlou rostlinami, která zadrží vodu na pozemku ihned po dopadu. Zelené střechy jsou však vhodnější pro střechy s mírnějším sklonem. 

Zdroj: pořad Zahradník po ruce, zelenadomacnost.com, zahradapraha.cz

Publikováno: 27. 8. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská