reklama

V létě skliďte první zeleninu a vysejte novou

V době, kdy v průběhu léta sklidíte ze záhonu zeleninu vysazenou a vysetou na jaře, nahradíte ji výsevem letních odrůd. Tyto letní výsevy vám přinesou další čerstvou zeleninu se spoustou vitamínů. O půdu pečujte a nedovolte, aby se na povrchu substrátu vytvořil škraloup, jinak se semenům nepodaří tvrdou krustu prorazit a rostlinky nevyrostou. Letní výsevy zeleniny také budou lákat na vaši zahradu škůdce, kteří si na šťavnatých listech mladých sazenic rádi pochutnají, buďte proto připravenu na boj s nimi.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Letní výsevy některých druhů zeleniny

Pokud jste na jaře vysévali ranou zeleninu, v tuto dobu již máte sklizeno. Stejně tak pokud jste vysévali zeleninu s krátkou vegetační dobou. Uvolněné záhony ale vůbec nemusí zůstat ladem až do příštího jara. Nyní je ideální čas na letní výsevy některých druhů zeleniny, která stihne v pohodě dozrát během podzimních dnů.

Vyberte si takovou zeleninu, která stihne do příchodu podzimních mrazíků bez problémů dozrát a zásobí vás vitamíny a cennými látkami.

V první řadě to jsou hlavně saláty. Mají krátkou vegetační dobu a jsou velmi oblíbenou zeleninou, kterou můžete pěstovat dokonce i několikrát během roku. Salát se pěstuje ve třech typech - hlávkový, římský a ledový. Nejoblíbenější je pěstování hlávkového salátu. Letní výsevy se nijak neliší do těch jarních. 

Hlávkový salát (Lactuca sativa L.) vyžaduje dobrou, čerstvě vyhnojenou, kyprou půdu s dostatečným množstvím slunečního světla. Semena hlávkového salátu zasejte asi 2 cm hluboko do připravené půdy a dbejte na dostatečnou zálivku, ideálně měkkou odstátou vodou.

Letní výsevy salátů jsou nejčastější způsob, jak využít prázdné záhony
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Letní výsevy salátů jsou nejčastější způsob, jak využít prázdné záhony

Špenát setý (Spinacia oleracea) je dalším oblíbeným druhem, který se pro letní výsevy vysévá od konce července do poloviny srpna, pro zimní pak od konce září do poloviny října (sklízí se brzy zjara). Od výsevu až po sklizeň u běžných druhů špenátu neuběhne delší doba než 5 týdnů. 

Semena špenátu pro letní výsevy namočte na 2 dny do vlažné vody, kterou cca po 6 hodinách vyměňte za čerstvou. Poté je vhodné je namořit v roztoku manganistanu draselného. Vysévejte do dobře odvodněné a mírně kyselé zeminy s pH 6,5-7,0 na záhon, kam dopadá jasné sluneční světlo. 

Špenát je zdrojem vitamínů a železa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Špenát je zdrojem vitamínů a železa

Nesmíte zapomenout ani na další stálici, a tou je hrášek. Hrách setý (Pisum sativum) vás už za pár týdnů odmění sladkými lusky, protože jeho vegetační období je velmi krátké. V teplé a prohřáté půdě mnohem lépe klíčí, proto využijte letní výsevy. 

Semena vysejte na záhony s dostatkem slunečního světla, půda by měla být vzdušná a dobře propustná. Abyste podpořili klíčení semen, můžete je před výsevem přes noc namočit do vody. Vysazujte přibližně 2,5 cm hluboko a dodržujte mezi jednotlivými rostlinami rozestupy cca 5 cm.

Hrášek je většinou zralý a připravený ke sklizni po 60 až 70 dnech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hrášek je většinou zralý a připravený ke sklizni po 60 až 70 dnech

Další druhy zeleniny pro letní výsevy

  • Raná mrkev obecná (Daucus carota)
  • Hlávkové zelí (Brassica oleracea convar. capitata)
  • Jarní cibulka (Allium fistulosum)
  • Čekanka listová (Cichorium endivia)
  • Čínské zelí pak choi (Brassica chinensis)
  • Pekingské zelí (Brassica rapa var. Pekinensis)
  • Zelené fazolky (Phaseolus vulgaris)
  • Řepa červená (Beta vulgaris var. vulgaris)
  • Ředkvičky (Raphanus sativus var. sativus)
  • Kopr vonný (Anethum graveolens)
  • Petržel zahradní listová (Petroselinum crispum)
  • Kedlubny (Brassica oleracea var. Gongylodes)

Kromě zmíněných druhů zeleniny, které se hodí pro letní výsevy, pak můžete na uvolněné a upravené záhony začít vysévat a vysazovat zeleninu, která zůstane na zahradě i přes zimu (například kadeřávek). Pokud máte rádi netradiční druhy zeleniny, vysejte si mangold, ředkve a vodnice, jedlé chryzantémy nebo po hořčici chutnající listy Grün im Schnee, mizunu či mibunu.

Asijská listová zelenina s chutí hořčice, to je salát Grün im schnee
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Asijská listová zelenina s chutí hořčice, to je salát Grün im schnee

Jemně vroubkované zelené listy asijské listové zeleniny Grün im Schnee můžete sklízet jednotlivě nebo v celých růžicích. Jejich ostrá chuť připomínající hořčici dodává salátům a zeleninovým pokrmům pikantní nádech. Na záhony vysévejte od července do konce roku ve sponu 15-25 x 2 cm. Půdu udržujte vždy dobře vlhkou a kyprou.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, chovatelka.cz, chalupari-zahradkari.cz, culinabotanica.cz

Publikováno: 28. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat