reklama

Podzimní péče o ovocné stromy pěstované v nádobách

Podzim znamená pro stromy v nádobách péči, která jim zajistí přežití v následujících chladných a mrazivých měsících. Pokud plánujete rozšíření své ovocné zahrady, ideální doba na výsadbu ovocných stromů je právě na podzim. Nezapomeňte provést podzimní řez ovocných stromů, dopřejte všem stromům v nádobách bohatou zálivku a přihnojte je. To ale zdaleka není všechno.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ovocné i okrasné stromy v nádobách můžete pěstovat na balkóně

Ovocné stromy v nádobách

Chcete si vyzkoušet pěstovat ovocné stromky a keře jinak než běžně na zahradě? Pěstování ovocných stromů v květináči na balkonu se liší od běžného pěstování ve volné půdě. Výběr ale máte široký od jabloní, přes hrušně, švestky, třešně, stromky zakrslé i sloupové, až po exotické ovoce a drobné bobuloviny. Zejména právě sloupovité stromy v nádobách jsou ideální pro pěstování na balkónech, terasách nebo na místech, kde je málo prostoru.

Sloupovitá forma stromku je geneticky dána, takže i když nebudete stromky prořezávat, nebudou se košatět do prostoru. Sloupovité druhy jsou vhodné samozřejmě i pro výsadbu do volné půdy. Výhodou sloupových a zakrslých odrůd je méně rozlehlá koruna, menší odpar vody či menší spotřeba zálivky. 

Při pěstování stromů v nádobách je potřeba vybrat správný druh pěstební nádoby, která bude odpovídat nárokům stromku. Měla by mít drenážní vrstvu a vhodný a výživný substrát. Objem nádoby by měl být minimálně 10 l, protože postupně se bude objem ještě zvyšovat při dalším přesazování.

Na podzim je potřeba se o stromy v nádobách postarat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na podzim je potřeba se o stromy v nádobách postarat

Pokud si chcete pojistit úrodu vlastního ovoce i během příští sezóny, musíte se na podzim věnovat svým stromům a keřům tou správnou péčí.

Podzimnímu ošetření ovocných stromů se také říká sanitární a spočívá v zabezpečení stromů v nádobách před blížící se zimou. 

  • Nezbytné je podzimní hnojení, dojde k lepší vyzrálosti tkání, zvýšené odolnosti vůči mrazu a suchu a lepší přípravy na zimní měsíce.
  • Dostatečná vlhkost v půdě pomáhá, protože suchá půda může vést k vysychání a poškození pletiva.
  • Podzimní řez ovocných stromů pomáhá odstranit odumřelé, poškozené nebo nemocné větve, eliminovat výskyt škůdců a chorob, podporuje lepší cirkulaci vzduchu.
  • Bílení kmenů ovocných stromů slouží jako ochrana proti negativním faktorům, škůdcům, chorobám a extrémním výkyvům teplot.
Sloupové stromy plodí stejně jako ty klasické
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sloupové stromy plodí stejně jako ty klasické

Z hlediska úrody v následující sezóně je nutné se zaměřit hlavně na houbové choroby (strupovitost jabloní a hrušní, skvrnitost listů peckovin, hnědnutí listů ořešáků, nejrůznější druhy padlí a podobně). I stromy v nádobách na balkónech mohou být napadány těmito chorobami. Podzimní ošetření ovocných stromů spočívá v použití některého z mědnatých fungicidů např. proti kadeřavosti.

Kromě výše zmíněného hnojení, kde se používá hnojivo s vyšším obsahem draslíku a nižším obsahem dusíku, je potřeba zvolit i adekvátní zálivku.

Jakmile na podzim začne na ovocných stromech opadávat listí, je potřeba ho uklidit společně s opadanými větvemi nebo poškozenými a mumifikovanými plody.

Záleží na objemu nádoby a zvoleného substrátu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Záleží na objemu nádoby a zvoleného substrátu

Na podzim je také možné spoustu druhů stromů vysadit. Zejména jabloně, hrušně, rybíz a angrešt, maliníky, ostružiníky nebo borůvky jsou vhodné pro podzimní výsadbu. Peckoviny, jako jsou švestky, meruňky, broskvoně, třešně a višně, byste měli nechat na jarní výsadbu.

Zdroj informací: rostlinky.cz, nejlevnejsizbozi.cz, chalupari-zahradkari.cz, zahradnickakucharka.cz

Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová